Öcalan'ın iddiası: Kesilen saçlarım yakılıyor

İmralı'da cezasını çeken Abdullah Öcalan'ın avukatlarına, kesilen saçlarının önünde yakılarak kendisine tutanak imzalattırıldığını söylediği öne sürüldü.

İSTANBUL - İmralı'da cezasını çeken Abdullah Öcalan'ın avukatlarına, kesilen saçlarının önünde yakılarak kendisine tutanak imzalattırıldığını söylediği öne sürüldü.
Fırat Haber Ajansı'nın internet sitesinde, Öcalan'ın avukatlarına söylediği iddia edilen açıklamalar yayımlandı. Yazıya göre Öcalan şunları söyledi: "Buraya gelen doktorlar bana nefes borumun artık iflas ettiğini söylemişlerdi. Hatta tam şu benzetmeyi kullanmıştı: Soluk borusu is tutmuş bir soba borusuna benzemiş, genişlemiş ve işlevsiz kalmış. Bana bir sprey verdiler. İki yıl hiç koku almıyordum, spreyi kullanmaya başladıktan sonra biraz koku almaya başladım. Aynı dönemde vücudumda kasılmalar başladı. Buranın zaten çok ağır, gergin bir atmosferi var. Beni tıraş ettikten sonra kesilen saçlarımı bile gözümün önünde yakıp tutanak imzalatıyorlar" dedi.
Şahin: İddialar saçma
Öcalan'ın iddialarıyla ilgili gazetecilerin sorularını cevaplandıran Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin ise, "Bunlar tamamen saçma iddialardır. Terörist başının hükümlü olduğu adada da infazını çektiği mekânda da kendisine kötü muamele yapılması mümkün değildir. Bu beyanlar ortalığı karıştırmak ve gerçekdışı iddialarla gündem oluşturmak amacıyla söylenmiş ifadelerdir. Hiçbirinin aslı yoktur" diye konuştu.
Şahin, Öcalan'ın açıklamalarını kamuoyuna yansıtan avukatlarla ilgili işlem yapılıp yapılmayacağı sorusunu ise "Bu konuyla ilgileneceğim" diye yanıtladı.