Öcalan'ın iki sekreteri cezaevinde bile takip edilmiş!

Öcalan'ın iki sekreteri cezaevinde bile takip edilmiş!
Öcalan'ın iki sekreteri cezaevinde bile takip edilmiş!

Çetin Arkaş (solda) ve Nasrullah Kuran (sağda)

Son düzenlemelerle Abdullah Öcalan'ın beş kişilik sekretaryasına alınarak İmralı adasında nakledilen PKK hükümlüleri Nasrullah Kuran ve Çetin Arkaş'ın 2013 yılında 'cezaevindeki faaliyetlerinin' yedi ay boyunca takip edilip kaydedildiği ortaya çıktı!

RADİKAL - Abdullah Öcalan’ın beş kişilik sekreteryasında yer alıp İmralı Cezaevi’ne nakledilen PKK ’lı Nasrullah Kuran ve Çetin Arkaş’ın 2013 yılında “avukat, ziyaretçi, kapalı ve açık görüşmeleri ile cezaevi içi ortak kullanım alanlarındaki faaliyetlerinin” yedi ay süreyle teknik araçlarla takip edildiği, görüntülü ve sesli şekilde kaydedildiği ortaya çıktı. Bolu F Tipi Cezaevi’de başlayan teknik takibin iki hükümlünün Nazilli Cezaevi’ne nakli üzerine burada da sürdüğü anlaşıldı.

Kuran ve Arkaş hakkında, “devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma, silahlı terör örgütü kurma ve yönetme, terör örgütü propagandası yapma” suçlarından 2013 yılında 2013\169 numaralı gizli bir soruşturma başlatıldı. Bu kapsamda, o tarihte Bolu F Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan iki hükümlü hakkında Ankara Terörle Mücadele Kanunu’nun 10. Maddesiyle yetkilendirilmiş 2 No’lu Hakimliği’nin 28 Ocak 2013 tarihli kararıyla cezaevi içinde bir ay süreyle teknik takibe izin verildi. Böylece iki mahkumun “avukat, ziyaretçi, kapalı ve açık görüşmeleri ile cezaevi içi ortak kullanım alanlarındaki faaliyetlerinin teknik araçlarla izlenmesine, ses ve görüntü kaydı alınmasına” imkan tanındı. Bu karar aynı hakimliğin 25 Şubat 2013 tarihli kararıyla bir ay daha uzatıldı.

NAZİLLİ CEZAEVİ'NDE TAKİP SÜRMÜŞ

İki mahkumun Nazilli Cezaevi'ne nakledilmesi üzerine soruşturma İzmir’e kaydırıldı. Bu kez İzmir TMK 10. Madde ile yetkilendirilmiş 1 ve 2 No’lu hakimlikleri 10 Mayıs 2013’ten itibaren aynı kararlara imza attı. Mayıs ve haziranda birer ay, temmuz ayında dört ayrı kararla toplam dört hafta, ağustosta dört ayrı kararla toplam dört hafta ve yine eylülde dört ayrı kararla toplam dört hafta teknik takip yapıldı. Son takip kararı, 23 Eylül 2013’te verildi ve bir daha uzatma işlemi yapılmadı. Bu soruşturmada “yeterli delil elde edilemediği” için 6 Kasım 2013’te kovuşturmaya yer olmadığına karar verilerek, dosya kapatıldı.