Öcalan'ın İmralı hayatının detayları açıklandı

Öcalan'ın İmralı hayatının detayları açıklandı
Öcalan'ın İmralı hayatının detayları açıklandı
Abdullah Öcalan'ın cezaevindeki son hali, harcamaları ve günlük hayatının detayları ortaya çıktı.

BURSA – Kenya’da yakalandıktan sonra getirildiği İmralı’da yapılan yargılama sonucu ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Abdullah Öcalan İmralı Adası’nda 15’nci yılına girdi.

Öcalan’ın on yıl boyunca cezasını yalnız başına çektiği ve 5 milyon dolar harcanarak yaptırılan Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi’ne 2009 yılında PKK ’lı Bayram Kaymaz, Cumali Karsu, Şeyhmuz Poyraz, Hasbi Aydemir ve TİKKO’cu Hakkı Alkan da gönderildi.

İmralı Yüksek Güvenlikli F Tipi Kapalı Cezaevi’ne gelen avukat ve mahkum yakınları ayrı kapıdan içeri alınıyor. Öcalan ve 5 mahkum avlu dahil 11.81 metrekare olan koğuşlarda tek başlarına kalıyor. Avluları ortak olan üç mahkum için yaptırılan ve Öcalan’ın kaldığı bölümün karşısındaki koğuşlar ise boş tutuluyor. Mahkumlar avukatları ve yakınları ile görüşmek için demir parmaklıkları olan kapıdan geçmek zorunda. Abdullah Öcalan kardeşi ve avukatlarıyla, diğer mahkumlar ise anneleri ve kardeşleriyle burada 45’er dakika açık görüşme yapıyor.

700 JANDARMA KOMANDO KORUYOR
Abdullah Öcalan’ın kaldığı cezaevinde 1 müdür ve 3 yardımcısı ile toplam 34 infaz koruma memuru ve koruma dönüşümlü olarak görev yapıyor. Cezaevinin dış güvenliği ise toplam 700 jandarma komandodan sorumlu. Sivil gemilerin adaya 3 milden fazla yaklaşmasına izin verilmezken, ada üzerinden sivil helikopter de geçemiyor.
İmralı’ya gidecek olan Abdullah Öcalan ve diğer mahkumların avukatları ile yakınları, Gemlik Jandarma Bölük Komutanlığı’ndan yeni temin edilen, rüzgarlı havalarda da sefer yapabilen Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nce tahsis edilen KEM-2 adlı römorkör ile gidip geliyor.

Cezaevinin güvenliğinden sorumlu asker ve Adalet Bakanlığı’na bağlı personel, Mudanya İskelesi’nden İmralı’ya giderken, Öcalan ile görüşen MİT görevlilerinin İmralı’ya ulaşımı ise helikopterle sağlanıyor.

DOKTORLARA MİT ARAŞTIRMASI
İmralı Adası’nda 24 saat pratisyen hekim hazır bekletiliyor. Görevlendirilecek hekimlerin öz geçmişleri MİT tarafından özel olarak araştırılıyor. Ailesinde, akrabalarında şehit veya gazi olan hekimlerin gitmesine kesinlikle izin verilmiyor. Burada görev yapan hekimlere ise gördüklerinin ve yaşadıklarını hiç bir yerde anlatmamaları için yazılı belge alınıyor. İmralı Adası’na 15 günde bir de aralarında dahiliye uzmanı ve kardiyologun da bulunduğu uzman hekimler gönderiliyor.

PROSTAT BAŞLANGICI VAR, NEFES ALMAKTA ZORLUK ÇEKİYOR
Her gün saat 06.00’da kalkıp saat 22.00’de yatan Abdullah Öcalan’ın sağlığına dikkat ettiği belirtildi. Beyazlaşan sakalını uzatan ve Stalin tipi diye adlandırılan pos bıyık bırakan Abdullah Öcalan’ın doktorlara yakındığı en büyük sorunlardan biri nefes almakta zorlanması ve rahat uyuyamaması. Prostat başlangıcı tanısı da konulan Abdullah Öcalan’ın bir başka sorunu ise bahar allerjisi.

VOLEYBOL VE BASKETBOL OYNUYOR
Koğuşunda kendisine ayrılan havalandırma saatinde sürekli yürüyüş yapan Abdullah Öcalan, haftanın pazartesi, çarşamba ve cuma günleri diğer 5 mahkum ile bir saat hobi odasında bir araya gelip Türkiye ve dünyada yaşanan olayları değerlendirip tartışıyor. Öcalan cezaevi arkadaşlarıyla haftanın salı günleri basketbol, cuma günleri ise birer saat voleybol maçı yapıyor. Öcalan bazı haftalar bazı spor saatlerini cezaevinde bulunan masa tenisine ayırıyor.

Öcalan 14 yıldır yaşadığı İmralı Adası’nda bu zamana kadar 2 bin 300’e yakın kitap ve dergi okudu. Bu kitap ve dergilerden yasalara göre olması gerekenler koğuşunda, diğerleri ise cezaevinin kütüphanesinde bulunduruluyor.

MİT İLE GÖRÜŞMELERİ ÖZEL OLARAK YAPIYOR
Abdullah Öcalan’ın terörün sona erdirilmesi için İmralı Adası’na giden MİT görevlileri ile özel konuşup görüştüğü belirtildi. MİT görevlilerinin yapılan konuşmaların duyulmaması ve dinlenmemesi için Öcalan ile zaman zaman kullanılmayan üç koğuşun ortak alanı olan avluda bir araya geldiği ve burada saatlerce görüştükleri kaydedildi.

CEZAEVİNDEKİ AYLIK HARCAMASI 300 TL
Cezaevinde yemek seçmediği ve kendisine verilen tüm yiyecekleri yediği belirtilen Abdullah Öcalan’ın cezaevindeki aylık kantin harcamasının ise 300 TL olduğu Avukatı Rezan Sanca tarafından açıklandı.

Sanca, kendileri tarafından Öcalan’ın cezaevindeki hesabına her ay 300 TL para yatırıldığını, bu para ile kendisine verilen gazetelerin ücretini ödeyip, kantinden bazı yiyecek gibi ihtiyaçlarını karşıladığını belirtti.

Avukat Rezan Sancak, Öcalan’ın bir süre önce kendisine kantin aracılığı ile satın alınıp verilen telvizyon ve benzer özel eşyaların bedelinin dahil olmadığını açıkladı. İmralı’ya yakın bir kaynak ise Abdullah Öcalan’ın ihtiyaçlarını yazılı olarak bildirdiğini, bu yiyeceklerin (kraker ve bisküvi gibi) Mudanya’dan kantin aracılığı ile özel olarak alınıp kendisine teslim edildiğini kaydetti.

İMRALI’YA İSKELE YAPILACAK
Adalet Bakanlığı, İmralı Adası’ndaki iskeleyi yenileyecek. Bakanlığın yeni iskele inşaatı için açtığı iki ihaleye katılan müteahhitler 850 bin TL’nin üzerinde fiyat verdikleri için ihaleler iptal edildi. Bakanlığın iskelenin yenilenmesi için yeni bir ihale açacağı kaydedildi.

DHA - Fuat KARS


  http://www.radikal.com.tr/112135011213505

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Okumak mi? - caglarkarademir

  Birakalim bolucubasi,terorist ayagi soylemlerini,evet hepimiz 30 sene medya devlet egitim vb guclerin hafizamiza kazimis oldugu bilgilerle yasadik, beslendik. Ama artik cesitli bilgiye ulasmak o kadar zor degil, tek kanal yada sadece medya patronlarinin sahip oldugu renkli yayinlar yaptigi araclar yok. Ya da sadece kafanizi calistirin, ''koca'' Turkiye Cumhuriyetinin butun bakankiklari, askeri ve istihbarat birimleri neden bu adamla gorusuyor tsm 30yildir. Arkadaslar artik kafayi kumdan cikarma zamanidir, yoksa baska eller cikarir bizi kumdan ve cuvali mumla arariz o zaman.

  Öcalan serbest kalmalı diyen arkadaş - ilbeg

  Bir de bunu ülke rahatlar diye açıklamışsın. Sanırım aklını kaçırdın. Ülkeyi birbirine katmak için yapılacak en iyi iş Öcalan'ı şimdi serbest bırakmaktır. Bazen gerçekten insanların duygularının onları ne kadar kör edebileceğine şaşırıyorum. Her şey bitti sıra ona mı geldi, yoksa. Öcalan Öcalan diyip duruyorsunuz bari adamın ne dediğini oturup okuyun biraz !

  Sirtimizdaki kanbur - TosunBunu

  Vergisini veren durust vatandaslardan alinan paralar ile terorcubasina besmilyon harcama yapilmis.Kendime dusen kismindan dolayi hakkimi helal etmiyorum.Bu paralar yancilarindan tahsil edilsin.Para toplanmasi icin bir de onerim var.Imrali adasi bedeli karsiliginda terorculerin ziyaretine acilabilir.Terorcubasini gormek isteyenlerden toplanan paralar ile giderleri karsilanabilir.Hurmetler.

  BİLİNÇLİ BİÇİMDE ÖCALANI STALİNE BENZETMEK DİNDAR KESİMİN ANTİPATİSİNİ ALMASINI SAGLAMAKTIR - semi ekrem

  İnsanların model olarak gördükleri bir lideri vardır ama bu onun her yönü ile kötü ve iyi yönlerine ortak oldugunun anlamına gelmez bu yüzden öcalanın bu imajını yargılamak veya benzeterek toplumun degişik kitlelerin ne düşündügünü kolayca bulabilirsiniz mesala dindar kürtlerin antipati duymasında ana nedenin apo ideolojisi nin kominizm ve stalinizm den geldigi için bu zümreye dahil olmak istemiyorlardır diger yönden bu diger kesimler içinde geçerlidir.

  Ozgurluk - caglarkarademir

  Ocalan ozgur kalmali, bu ulke ve bolge halki icin buyuk bir psikolojik rahatlama getirir. Ve bu gereklidir. Ancak bunu istemez buyuk aktor gucler.