Öcalan'ın Kandil mektubu Kuzey Irak'a doğru yola çıktı

Öcalan'ın Kandil mektubu Kuzey Irak'a doğru yola çıktı
Öcalan'ın Kandil mektubu Kuzey Irak'a doğru yola çıktı

Öcalan'ın bir önceki mektubunu Selahattin Demirtaş ve Sırrı Süreyya Önder götürmüştü (arşiv)

Abdullah Öcalan'ın Kandil'e yazdığı ikinci mektup, BDP'li heyet tarafından Kuzey Irak'a götürülüyor.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Öcalan’ın haftasonu görüştüğü BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ve İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’e “bir kaç gün içerisinde ulaşacağını” söylediği, PKK ’nın sınır dışına çekilmesi için start verecek mektup, BDP’ye ulaştı.

Mektup, bugün Adalet Bakanlığı aracılığıyla MİT yetkilileri tarafından BDP’lilere teslim edildi.

Kapalı zart içinde olduğu öğrenilen mektupta örgütün sınır dışına çekilmesiyle ilgili detaylı bilgiler yer alıyor. BDP, hiç vakit geçirmeden bir görevli ile mektubu Kandil’e gönderdi. Mektubun yarın Kandil’de KCK Yürütme Konseyi’ne sunulması bekleniyor. Mektubu götüren Sırrı Süreyya Önder'in şu sıralarda sınırdan geçtiği bildiriliyor. 

ARDINDAN ÇEKİLME
Mektubun KCK Yürütme Konseyi’nde değerlendirilmesinin ardından, mektup kamuoyu ile paylaşılacak. Mektubun bir örneği ise örgütün Avrupa kanadına gönderilecek. Ardından hızlı bir şekilde geri çekilme için yapılan planlar hayata geçirilecek. Çekilmenin tamamlanmasının ardından çözümlün birinci aşaması da tamamlanmış olacak.

ÖCALAN’IN MESAJI
Öcalan heyet ile gönderdiği mesajda, “Saygı değer Türkiye halkı, yaşamakta olduğumuz barış ve demokratik çözüm süreci bütün hassasiyeti ile devam etmektedir. Hem çatışmasızlık sürecinin kalıcılaşması hem de geri çekilme sürecenin gerçekleşmesi için yoğun bir çalışma yürütmekteyim. Gelinen aşamada daha umutlu bir noktada olduğumuzu söyleyebilirim. Bu çerçevede yürüttüğümüz çalışmayı, birkaç gün içinde bütün Türkiye halkıyla paylaşacağım. Bu itibarla demokratik çözüm sürecine katkı sunan herkese sonsuz şükranlarımı sunuyor, eşit, demokratik ve adil bir barışa olan inancımla herkesi selamlıyorum” demişti.

Uç taleplere İmralı uzak


  http://www.radikal.com.tr/112977211297726

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  türkiye cumhuriyeti halkı - experali

  bu resim tablosunda teröristlerin resmi ve gayri resmi terörle bağlantılı kişileri görüyor ve gördü televizyonlar kuşatılmış doğru haber veren yok 1-2 kanal var onuda vatandaşın eğlencesi olmadığı için seyretmiyor olanlarda bu ülkemizin vahim tablosunu halkına göstermiyor, binmişik elamete gidiyoruz kıyamete.

  kandile kim mektup yollamış - experali

  abdullah öcalan idam mahkumudur regal değildir hükümet hükümet gibi olsaydıda pkk ile 11 yıldır mücaadele eder pkk terörist bırakmazdı önce bdp yi kurdu partikapatmayı kaldırdı kürtce tvler yaptı ve onu siyasileştirmesine yardımcı oldu sözde mücadele etti yıllarca askereimizin şehit olmasına göz yumdu nasılolsa ölen onun oğlu değildi öyle oldu bunu hiç birdevlet yapmaz hiçbir hükümet asla teröriste taviz vermez nedense ne çıkarı varsa bu hükümet bunu hala yapıyor. nereye kadar büyük ortadoğu projesinin uygulanmasına kadar oda israilin büyütme projesi hgiç demesin ben israili sevmiyorum .her yapılan israilin ekmeğine sürülen tereyağıdır.

  BEN BU MEKTUPLAR İLE - pispor

  bu sürecin gidişaatını beğenmedimn.çünkü dünyada nerde görülmüş çözüm süreci barış süreci karşılıklı mektuplar ile çözüldüğü.eğer adam gibi adam olarak bu sürecin sağlıklı ve halkına güven verici olarak çözümünden yana isen kandil ve imralıyı bir araya getirirsin bunu yapma gücün var

  Çekilme planlanıyor - denizci-41

  Öcalan sürekli olarak "Türkiye halkı" ifadesini kullanıyır..Bu ifade M:Kemal Atatürk'ün de 1921 ve 1924 yılları arasında çokça kullandığı bir ifadedir.M.kemal Atatürk bu süreç içinde yalnızca "millet" sözcüğünü kullanmıştır..Millet sözcüğünün başına "Türk" sözcüğünü koymamıştır..1921 Anayasası da bu doğrultuda hazırlanmıştır.."Türkiye halkı" ifadesini,tutuklu eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ da bir konuşmasında kullanmıştır..Özellikle BDP'lilerin dile getirdiğiği "1921 ruhunu yakalamalıyız" şeklindeki özlemleri de budur..Çünkü, zamanına göre oldukça demokrasi içerikli 1921 Anayasası, 1924 Anayasası ile yürürlükten kaldırılınca, iş değişmiştir. Bu anayasanın "Türklerin Hukuku Ammesi" altındaki 20 maddeden oluşan 5.Faslı, Türkleri ve Türklüğü ön plana çıkarmıştır..Bu nedenle de, en azından 1921 Anayasası kadar demokratik ve insan merkezli bir anayayasa çözümüm sağlığı için gerekli olacaktır.

  hat - ibrahimbaytak

  İmralı - Kandil hattı. postacılar da çok KETUM. ser veriyor, sır vermiyorlar. sanki ne olacak mektupta yazanların bir kaç cümlesini olsun bize söyleseler? kimden korkuyorlar? imralı tutanakları yayınlandı diye başbakan çok kızdığı için mi?

  barış bu fotoğraflarla gelecek.. - dersimera

  Cengiz Çandar ın da dediği gbi;bundan on ay önce BDP lilerin kandil liderleriyle çektiği bu fotoğraf yayınlansa türkiye de yaygara koparılırdıı...hele de BDP lilerin hakkari de gerillayla karşılaştıkları ortamı düşününce bunun vehametini düşünmk bile ürkütcü..işte barış ve normalleşme ortamının yayılması,insanların içlerindeki kini ve öfkeyi de bastırıyor/buharlaştırıyor.demekki hakkari deki o karşılaşma kriziyle türkiyedeki sisyasal ortamı terörize eden şey; siyasetçilerin içlerindeki öfkeyi topluma da empoze etmelerinden kaynaklanıyormuş.şimdi ise bahçeli ve kılıçdaroğlu gibi siyasetçilerin söylemlerinin toplumdaki karşılığının bu kadar kısır kalmasının sebebi, insanların barış sürecinde gerçekten kanın durmasının ve cenazelerin gelmememisinin içlerindeki şoven öfkelerden daha kıymetli olduğunu kavramalarından geçiyor.."Siyasetçileri atın,halk kendi içinde barışır." diye boşuna söylenmemiş..