Öcalan'ın kitapları artık yasaklı değil

Haber: MESUT HASAN BENLİ - mesut.hasan.benli@radikal.com.tr / Arşivi

Kamuoyunda özgürlük hâkimi olarak bilinen TMK 10. madde ile görevli 3 Nolu Hâkim Halil İbrahim Kütük, aralarında Abdullah Öcalan’a ait 3 kitabın da yer aldığı 13 yayınla ilgili yasak kararının devam etmesi talebini reddetti.
12 Eylül döneminde kalan kararlar ile kitapların yasaklanması büyük tartışmalara neden oluyordu. Hükümet geçen temmuzda yürürlüğe koyduğu 3. Yargı Paketi ile yasak kitap ayıbına son vermişti. Yargı paketi nedeniyle Ankara Emniyet Müdürlüğü, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu’na bir liste göndererek, 453 kitap, 645 dergi ve broşür hakkındaki yasak kararının devamı yönünde görüş bildirdi. Terör savcılığı kapsamına giren 67 eser de savcılık tarafından incelemeye alındı. TMK 10. Madde ile Görevli Cumhuriyet Başsavcıvekilliği, yaptığı incelemenin ardından aralarında Abdullah Öcalan’ın kitapları bulunan 13 kitap için yasak kararının devam etmesi için başvurdu. Savcılığın “yasaklansın” talebine rağmen, başvuruyu reddetti.
Bu kararla Öcalan’ın “Kürt Sorununda Demokratik Çözüm Bildirgesi”, “12 Eylül Faşizmi PKK Direnişi”, “Barışa Doğru Roma Konuşmaları” adlı eserlerinin üzerindeki yasaklar kalkmış oldu.


  http://www.radikal.com.tr/111582011158204

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ARTIK - pispor

  Ne cuntanın potin sesleri nede sincanda yürüyen tankların palet gıcıtıları değil,demokrasinin ayak sesleri duyulmaya başlanıdı.belkide ileri denilen demokrasiye adım adım yürümedir.

  Normallesme - mataman

  Gittikce normelesiyoruz sanirim. Ista hala kitap yasaginin devam etmesini istiyen C.Savcisi var ama yinede hakim cikip yasagi kaldiriyor. Bu yüzyilda kitap yasagi olurmu ya

  barkın - barkınsekoya

  bir fetva nelere kadir

  haber İçeriği - uluchasan

  konu kitaplar olunca yasaklar hiç eksik olmadı. haberi dün akşamdan beri radikalden takip ediyorum. yasağı kalkan kitaplardan bahsediliyor fakat bu kitapların neler olduğu belirtilmiyor. hepisini sıralamak mümkün değil belki ama en azından öne çıkan bir kaçtanesi belirtilebilirdi haberde.