Öcalan'ın kitapları özgür

Öcalan'ın kitapları özgür
Öcalan'ın kitapları özgür
TMK'nın 10. maddesiyle görevli Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nin aralarında Abdullah Öcalan'ın 3 kitabının da bulunduğu 13 yasaklı kitabın, "yasağının devamı" talebi, hakimlikçe reddedildi

“3. Yargı Paketi”ndeki düzenleme doğrultusunda, 31 Aralık 2011'e kadar, Ankara mahkemeleri veya Bakanlar Kurulu kararıyla hakkında toplatma, yasaklama, dağıtım ve satışın engellenmesi kararı bulunan 453 kitap ile 645 gazete , dergi, broşür ve pankart hakkındaki yasak kalktı.

TMK'nın 10. maddesiyle görevli Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nin aralarında Abdullah Öcalan'ın 3 kitabının da bulunduğu 13 yasaklı kitabın, “yasağının devamı” talebi hakimlikçe reddedildi.

“3. Yargı Paketi” olarak adlandırılan ve 5 Temmuz 2012'de yürürlüğe giren kanunun 78. maddesiyle Basın Kanunu'na eklenen geçici madde, 31 Aralık 2011'e kadar mahkemeler, yetkili mülki idari amirlikleri ve diğer makamlarca basılı yayınlarla ilgili olarak verilmiş toplatma, yasaklama, dağıtım ve satışın engellenmesi kararlarının, kanunun yayımı tarihinden itibaren 6 ay içinde, yetkili ve görevli mahkemeden bu yasaklılığın devamı niteliğinde bir karar alınmamış olması durumunda kendiliğinden hükümsüz hale gelmesini öngörüyordu.

Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu'na gönderdiği listede yasaklı 453 kitap ile 645 gazete, dergi, broşür ve pankart bulunuyordu.

Yayın listesini inceleyen Basın Suçları Soruşturma Bürosu Cumhuriyet Savcısı Kürşat Kayral, listedeki Sıkıyönetim Mahkemeleri, DGM ve CMK'nın 250. maddesiyle görevli mahkemelerce yasaklanan yayınlarla ilgili listeyi gereğinin takdiri için Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 10. maddesiyle görevli Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'ne göndermişti.

Kayral, TMK 10. maddesiyle görevli Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'ne gönderilen yasaklı yayınlar dışındakilerle ilgili, mahkemeden “yasağın devam etmesi” isteminde bulunmamış, kovuşturmaya yer olmadığına karar vermişti.

ÖCALAN'IN KİTAPLARI ÖZGÜR

Kitapları inceleyen TMK 10. maddesiyle görevli Cumhuriyet Savcısı Yıldırım Bayyurt'un, aralarında Abdullah Öcalan'ın 3 kitabının da bulunduğu 13 kitap hakkında “yasak kararının devamı” isteği, TMK'nın 10. maddesiyle görevli 3 Nolu Hakim Halil İbrahim Kütük tarafından reddedildi.

Ret kararının, Basın Kanunu'nun “el koyma, dağıtım ve satış yasağı”nı düzenleyen 25. maddesi doğrultusunda, “usul eksikliğinden” verildiği öğrenildi.

Böylece, Ankara mahkemeleri veya Bakanlar Kurulu kararıyla hakkında toplatma, yasaklama, dağıtım ve satışın engellenmesi kararı bulunan 453 kitap ile 645 gazete, dergi, broşür ve pankart hakkındaki yasak kalktı. (AA)


  http://www.radikal.com.tr/1115788111578812

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ilmi mücadele - panchovilla

  anti darwinist ilmi mücadele yapılması şart

  Kime Özgürlik - bade deniz

  Öcalanın kitaplarının piyasada olması özgürlüğün değil terörizmin artması demektir. Pkk nın komünist propagandalar yapmasına fırsat verilmemelidir.Bunun yerine Anti-komünist çalışmalar yapılmalıdır.

  nehir - nehirozgu

  Devlet,okullardan darwinist ve materyalist eğitimi kaldırmalı.

  fikirler özgür olsun - s.guven

  Kitaplar,fikirler serbest olsun.Bunlardan zarar gelmez..Asıl önemli olan karşıt fikri geliştirebilmek ve anlatmak.Dağdaki pkk lılara tek yönlü komunist eğitim veriliyor.Onlara karşı anti komunist ilmi anlatımlar yapılmasına da destek verilsin.Ama nerde...Çünkü bu pkk nın sonu demektir.

  Özgür Ülke - vk_2012@hotmail.com

  O kitaplar serbest olabilir ama okullarada tek taraflı darwinist materyalist eğitim verilmekte açık açık. Bunlar kaldırılmasın ama aynı zaman da bunların karşısında duran görüşlere de kitaplarda aynı oran da yer verilmelidir.

  fikri mücadele - hasanoglu

  devlet buna müsade ettiyse artık okullarda darwinist eğitime de bir son verir inşaAllah.bu eğitim sistemi olduğu müddetçe zaten pkk cesaret buluyor.

  apdullah öcalan'ın kitaplarından beklentim - ahanda

  apo'nun terörist olmasının nedenleri, kürtlerle ilgili düşünceleri ve adaletli düzen/yönetim seçimini açıklaması olurdu.