Öcalan'ın mektubunun detayları ortaya çıktı

Öcalan'ın mektubunun detayları ortaya çıktı
Öcalan'ın mektubunun detayları ortaya çıktı
Abdullah Öcalan'ın, çözüm sürecine ilişkin yol haritasını içeren ve ilki BDP'ye bugün ulaşan 3 mektubun içeriği ortaya çıktı.

Kürt sorununun çözüm sürecinin en kritik aşamasına geçildi. Abdullah Öcalan'ın sürece ilişkin görüşleriyle yol haritasını içeren üç mektubundan biri BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'a verildi. Diğer iki mektup, BDP tarafından Kandil ve Avrupa 'ya ulaştırılacak.

Abdullah Öcalan'ın yazdığı mektuplarla ilgili detaylarda ortaya çıktı. NTV’den Nilgün Balkaç’ın edindiği bilgiye göre, mektuplar yaklaşık 20 sayfadan oluyor.

Mektuplarda, ağırlıklı olarak Kürt sorununun tarihi süreci ve gelinen noktaya ilişkin uzun tahliller yer alıyor. Mektupta, Öcalan'ın Türkiye 'nin, Avrupa Yerel Yönetimler şartına getirdiği çekinceleri kaldırmasını istediği gelen bilgiler arasında.

Ayrıca, yeni anayasada etnik ve dini referanslara vurgu yapmadan, genel bir vatandaşlık tanımına yer verilmesi yönündeki beklentilere de dikkat çekiliyor.

NEVRUZ KRİTİK TARİH

Beklentiler mektuplara Mart sonuna kadar yanıt gelmesi yönünde. Bu süre içinde en kritik tarih 21 Mart yani Nevruz.

Nevruz'un sakin geçmesi, sürecin olumlu ilerlemesinde önemli bir eşik olarak görülüyor.

Eğer Öcalan'ın sunduğu yol haritası taraflarca uygun bulunursa toplu bir deklarasyon açıklanması bekleniyor.

ÜÇ AŞAMALI PLAN

Bu süre içinde İmralı'ya yeni bir heyet daha gidecek. Öcalan'ın mektubunda üç aşamalı bir plan sunduğu da gelen bilgiler arasında.

İlk Aşama: Kuzey Irak'a Çekilme

Planın ilk aşaması Türkiye'deki PKK unsurlarının Kuzey Irak'a çekilmesi. Bunun için atılacak ilk adım örgütün Haziran'a kadar eylemsizlik kararı alması olacak.

İkinci Aşama: Uygun Alt Yapı Oluşturma

İkinci aşama sürecin sağlıklı yürümesi için bir alt yapı oluşturmak. Meclis'te bir komisyon kurulması da gündemde. Ancak beklentiler, komisyonun adının BDP’nin ve Öcalan’ın daha önce talep ettiği "Hakikatleri Araştırma Komisyonu" adının kullanılmayacağı yönünde.

Komisyon süreçle bağlantılı olarak yapılması gerekenleri, yasa ve mevzuattaki değişiklikler gibi konuları ele alacak.

Meclis komisyonuna paralel olarak Sivil Toplum Kuruluşlarının oluşturacağı ayrı bir komisyon ise doğuda ve batıda toplumun değişik kesimleriyle görüşecek, çekinceleri ve kaygıları değerlendirerek görüşlerini meclis komisyonuna sunacak.

Üçüncü Aşama: Normalleşme Dönemi

Üçüncü aşama ise normalleşme dönemi. Mahmur'un yeniden düzenlenmesi, Kuzey Irak'taki PKK unsurlarından suça karışmayanların ailelerinin yanına dönmelerinin sağlanması bu dönem için öngörülen adımlar arasında.

Suça karışmamış örgüt üyelerinin Türkiye'de suç kaydı yok. Pişmanlık yasası gibi var olan yasal prosedürler ile dönüş sağlanabileceği değerlendiriliyor.


  http://www.radikal.com.tr/112300511230057

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  savas ucaklari ! - Leoller

  turkiye savas ucaklari halen bombardiman yagdirirken neyin baris muzakeresidir bu anlamadim gitti.ya pkk karsilik verse bu saldirilara sonra devlet diyecek ki biz baris diyoruz onlar askerlerimize saldiriyor,sana mermi veren birine cicek veremessin !!! bir adim onunde bahar var sayin R. Tayyip Erdogan,siyah gozluklerini cikardigin an o bahari goreceksin.

  x - Orda olmayan adam

  Devletin hepten zihniyeti değişmedi müddetçe, Kürtler, Kürtçe, anayasal bir hüviyete bürünmedi müddetçe ben gerçekte barışın yada karşılıklı uzlaşının olabileceğini sanmıyorum. Umutlu olmayı isterdim iyi şeyler beklemek isterdim. Saf değiliz bunları beklemiyorum. Umutluyum ama gerçekler durumu tersine çevirmeyecek. Hala devlet tüm kurumlarıyla, özel kuruluşlarıyla, medyasıyla, askeriyle Türkçü. Bana bunun tersini ispatlayamazsınız.

  bu ne anlamadım - aroşem

  gerçekten anlamadım bir yandan bu mektup (ki gerçeksse)bir yandan mgk nın bugünkü açıklamaları ve bir yandanda operasyonlar tüm hızıyla devam ediyor barış görüşmeleri böylemi oluyormuş yani tüm tavizi kürtlermi verecek zaten yerel yönetimlerle ilgili düzenleme türkiyenin görevi...bunun bir şaka olduğunu düşünmeye başladım yada devamı var bu mektubun türkiyenin yapması gerekenler çünkü o gençler pişman olmak içinmi dağa çıktılar pişmanlık yasası zaten vardı mektubu anlamadım galiba.detaylı olmalı bu alıntı olduğu için yanlış anlıyoruz.yoksa şaka gibi birşey...

  amaç? - tolstoyevski

  bu tür haberleri tamamıyla psikolojik savaş aracı olarak görüyorum. (sadece pkk'nin atacağı adımları yazıp karşılığında devletin yapması gerekenleri yazmamak, sanki apo teslim olmuş gibi göstermek) kürt halkının apo'ya olan bağlılığını gören tayyip bu tür haberlerle halkın apo'ya olan güvenini kırmaya çalışıyor. yorumlara bakınca kısmen başarılı olduğunu da söyleyebilirim.

  Simdi Baris Görüsmesimi bu - aliselvi

  Simdi Pkk liler gelip pismaniz dedikten sonrami baris gelecek? Böyle olmaz iste eger bu kiriterlerle baris olacaksa ben bir kürt olarak buna karsiyim, inanin bu sartlarda dagdan bir kisi inse bile bir kac güne kalmaz onun yerine iki kisi gider. Baris dediginiz iki taraf icinde onurlu olmali.. Onursuz bir barisi Pkk asla kabul etmez.. Öcalanda bunu istese genede kabul etmezler.

  savcılar nerede - gazetey

  öğretmen, asker, çocuk katliamından sorumlu uyuşturucu kaçakcısı faşist kürt örgütünün lideri ile doğrudan ya da dolaylı olarak işbirliği yapanlar Türk yargısı önünde hesap verecekler. hiç şüphem yok.

  BU HASSAS SÜREÇTE HEPİMİZ ADIMLARIMIZI TEMKİNLİ ATMALIYIZ - semi ekrem

  Toplumun bir bölümü iradenin öcalan da olmasından rahatsız olabilir ama baharın gelmesi ile ölümlerin tekrar bize tanık olarak dönmesini bir yurttaş olarak hiç kimse istemiyor bu yüzden kürtlerin ve pkk nin lideri olan öcalanın bu süreçte aktif rol alması bence önemsenmeli ve her türk ve kürt bu sorunun çözüm aktörlerini kendi kafalarında yaratarak bu sürece vesile etmişlerdir tayyip erdogan ve abdullah öcalan bu sorunu çözecek tek otoriterdirler