Öcalan'ın yasaklı kitabının yasağına devam

Öcalan'ın yasaklı kitabının yasağına devam
Öcalan'ın yasaklı kitabının yasağına devam
Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği, aralarında Abdullah Öcalan'ın 3 kitabının da bulunduğu 13 yasaklı kitabın yasağının devamını istendi.

TMK'nın 10. maddesiyle görevli Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği, aralarında Abdullah Öcalan'ın 3 kitabının da bulunduğu 13 yasaklı kitabın, yasağının devamı için TMK'nın 10. Maddesiyle görevli hakimliğe başvuruda bulundu.

“3. Yargı Paketi” olarak adlandırılan ve 5 Temmuz 2012'de yürürlüğe giren kanunun 78. maddesiyle Basın Kanunu'na eklenen geçici madde kapsamında, 31 Aralık 2011'e kadar mahkemeler, yetkili mülki idari amirlikleri ve diğer makamlarca basılı yayınlarla ilgili verilmiş toplatma, yasaklama, dağıtım ve satışın engellenmesi kararlarının, kanunun yayımı tarihinden itibaren 6 ay içinde, yetkili ve görevli mahkemeden bu yasaklılığın devamı niteliğinde bir karar alınmamış olması durumunda kendiliğinden hükümsüz hale gelmesini öngörüyordu.

Bu kapsamda, Ankara mahkemeleri veya Bakanlar Kurulu'nun toplatma, yasaklama, dağıtım ve satışın engellenmesi kararı verdiği 453 kitap ile 645 gazete , kitap, dergi, broşür ve pankart bulunuyordu.

Yayın listesini inceleyen Basın Suçları Soruşturma Bürosu Cumhuriyet Savcısı Kürşat Kayral, listedeki Sıkıyönetim Mahkemeleri, DGM ve CMK'nın 250. maddesiyle görevli mahkemelerce yasaklanan yayınlarla ilgili listeyi gereğinin takdiri için Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 10. maddesiyle görevli Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'ne iletmişti.

Kayral, yaptığı inceleme sonucunda TMK 10. maddesiyle görevli Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'ne gönderilen yasaklı yayınlar dışındakilerle ilgili, mahkemeden “yasağın devam etmesi” isteminde bulunmadı ve kovuşturmaya yer olmadığına karar vermişti.

“TERÖR ÖRGÜTÜ PROPAGANDASI YAPIYOR"   

Kitapları inceleyen TMK 10. maddesiyle görevli Cumhuriyet Savcısı Yıldırım Bayyurt, aralarında Abdullah Öcalan'ın 3 kitabının da bulunduğu 13 kitap hakkında “yasak kararının devamını” istedi. Savcının yasak kararını istediği kitaplar arasında Hizb-ut Tahrir terör örgütüne ait yayınlar da yer alıyor.

Söz konusu kitapların, “terör örgütü propagandası yaptığı” gerekçesiyle yasak kararının devam etmesinin istendiği belirtildi.

Savcının, yasak istemini, TMK'nın 10. Maddesiyle görevli 3. Nolu Hakim Halil İbrahim Kütük'ün değerlendirdiği öğrenildi.

Hakimliğin yasak kararını değerlendirmesi için yarın son gün. (AA)


  http://www.radikal.com.tr/111542411154242

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Turkiye ve Yasakli kitaplar - Equalizer001

  Yasaklanan kitap, yasaklanmayan kitapdan daha cok okunur. Bahse girerim, Kurtlerin cogu Ocalan’in yasaklanmis kitabini okumustur. Hukumet, bir taraftan inanc ve ifade ozgurlugu icin reformlar yaparken, Yargi bekcileri savcilar kitap yasakliyor ve Adalet Bakani da buna sesini cikaramiyor. “Boyle Adalet Bakanina boyle savci” desek uygun olur mu?

  Gülme krizi - gazetey

  Sanırım, savcı binlerce kişinin katlinden sorumlu peşine düştüğü kitap yazarının, bu ülkenin en başındaki istihbarat görevlsi ile türk devletini bölmek için pazarlık yaptığını işitmedi. Gülmekten karnıma ağrılar giriyor. Bu ülkeyi çok seviyorum. Ne büyük adammışşın Nasrettin Hocam.