Öcalan'ın yeni mektubunda 'demokratik cumhuriyet' vurgusu var

Öcalan'ın yeni mektubunda 'demokratik cumhuriyet' vurgusu var
Öcalan'ın yeni mektubunda 'demokratik cumhuriyet' vurgusu var
PKK lideri Abdullah Öcalan'ın, Diyarbakır'da cumartesi günü yapılacak Nevruz kutlamaları sırasında okunması beklenen mektubunun ayrıntıları belli olmaya başladı. 21 Mart

RADİKAL – PKK lideri Abdullah Öcalan, 21 Mart 2015 Nevruz kutlamaları sırasında Diyarbakır’da okunmak üzere kaleme aldığı mektubunu tamamlama aşamasına geldi.

Hürriyet gazetesinden Okan Konuralp’in haberine göre Öcalan mektubunu kısa sürede ‘devlet heyeti’ görevlilerine teslim edecek. Hükümetin ilgili bakanlarının da onayından geçmesi beklenen mektup Diyarbakır’da cumartesi kutlanacak Nevruz öncesinde HDP heyetine verilecek.

‘KIYMETLİ YOL HARİTASI’

Abdullah Öcalan’ın mektubunda, PKK gruplarının sınır dışına çıkışı, örgütün toplayacağı olağanüstü kongrede, “ Türkiye ’ye karşı silahlı mücadeleden vazgeçme kararı” alması, Suriye Kürdistan bölgesiyle Türkiye arasındaki sınırların Avrupa Birliği’ne benzer bir uygulamayla kaldırılması gibi önemli tartışma başlıklarına yanıtlar vermesi bekleniyor.

PKK’ya yakınlığıyla bilinen Nuçe TV’ye mektuba ilişkin bilgi veren Sırrı Süreyya Önder de “İçeriğine dair bir şey söylemem şu an için doğru olmaz. Ama niteliğine dair kendisinin yaptığı değerlendirme şudur: Barışa giden yolun teorik, pratik ve nitelik bakımından bütün detaylarının ulusal olarak yer alacağı, bir anlamda hem ülkemiz için hem bölgemiz için kıymetli bir yol haritası ve yepyeni bir perspektif içereceğini söyleyebiliriz” dedi. Önder, yeni mektubun 2013 ve 2014 Nevruz’unda okunan mektuplardan farkını ise şu sözlerle anlattı: “Bana ‘Daha öncekiler bir barış çağrısıydı, bu mektup demokratik bir Cumhuriyet için ve bu Cumhuriyet’in inşası için hepimize hayati önemde lazım olan ve evrensel olan bir perspektif verecektir’ dedi. Öcalan, tartışmalar ile süreci bu nitelikte ve bu derinlikte yürüteceklerini söylediğini ifade etti.”

SEKRETARYA TAMAM

Öte yandan, Abdullah Öcalan’ın yanına Kasım 2009’da gönderilen PKK hükümlüleri Şeyhmus Poyraz, Bayram Kaymaz, Cumali Karsu ve Hasbi Özdemir ile TİKKO davası hükümlüsü Hakkı Alpan, 4.5 yıl sonra İmralı’dan başka cezaevlerine nakledildi. Öcalan’a Çözüm Süreci’ndeki görüşmelerinde ‘sekretarya’ görevi yapacak PKK’lı mahkûmlar Mehmet Sait Yıldırım, Ömer Hayri Konar, Çetin Arkaş, Nasrullah Kuran ve Veysi Aktaş’ın da İmralı’ya nakilleri tamamlandı.

CEZAEVİ SORUMLUSU

Öcalan’ın avukatlarından, BDP ’nin Mersin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayı Bedri Kuran’ın kardeşi olan Nasrullah Kuran, Kobane için cezaevlerinde yaklaşık 4 bin PKK’lı tutuklu ve mahkûmun ekim ayı ortasında başlattığı açlık grevi eylemini duyuran açıklamaya cezaevi sorumlusu olarak imza atmıştı.

PKK’NIN ORTADOĞU UZMANI

Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası olan Ömer Hayri Konar ise bir dönem örgütün Suriye merkezli Ortadoğu sorumlusuydu. Konar, PKK’nın Ortadoğu politikalarının belirlenmesinde önemli isimlerden biri olarak gösteriliyor.

AVRUPA’DAN ÖRGÜTE

Mehmet Sait Yıldırım ‘Devletin egemenliği altındaki toprakların bir kısmını devlet idaresinden ayırmak’ suçundan ömür boyu hapse mahkûm edildi. 18 yıldır cezaevinde. Almanya’dan örgüte katılmış, 1993’ten beri cezaevinde. 1987’de PKK’nın Düseldorf davasından yargılanmış.

ÇETİNKAYA SALDIRISI

Çetin Arkaş, Diyarbakır Çınar doğumlu. 23 yıldır cezaevinde. ‘Devletin egemenliği altındaki toprakların bir kısmını devlet idaresinden ayırmak’ suçundan ömür boyu hapse mahkûm edildi. PKK’nın cezaevleri sorumlusu olarak biliniyor. Arkaş’ın ismi 1991 yılındaki Bakırköy’de 11 kişinin öldüğü Çetinkaya Giyim Mağazası’na yapılan molotoflu saldırıda geçiyor.

21 YILDIR CEZAEVİNDE

Veysi Aktaş, Diyarbakır nüfusuna kayıtlı. 21 yıldır cezaevinde. ‘Devletin egemenliği altındaki toprakların bir kısmını devlet idaresinden ayırmak’ suçundan ömür boyu hapse mahkûm edildi.