Öcalan'ın yeniden yargılanması talebine ret

Öcalan'ın yeniden yargılanması talebine ret
Öcalan'ın yeniden yargılanması talebine ret
Abdullah Öcalan'ın avukatlarının, müvekkillerinin "yeniden yargılanması" ve "cezasının infazının durdurulması" talebiyle yaptıkları başvuru, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nce reddedildi.

Ankara 11. Ceza Mahkamesi, Öcalan'ın avukatlarının bir hafta önce yaptıkları başvuruya ilişkin incelemesini tamamladı.

Mahkeme heyeti, "Öcalan'ın yeniden yargılanması" ve CMK'nın 312. maddesi uyarınca "cezasının infazının geri bırakılması veya durdurulması" taleplerinin oybirliğiyle reddine karar verdi. Bu taleplerin reddi halinde, "4. Yargı Paketi" olarak bilinen kanunla CMK'ya eklenen geçici 2. maddedeki "15 Haziran 2012 tarihi itibarıyla" kısmının iptali için Anayasa Mahkemesine başvurulması talebi de mahkeme tarafından "ciddi görülmeyerek" reddedildi.

Cumhuriyet Savcısı Şükrü Cüneyt Hamdovalı da mahkemeye verdiği mütalaada, taleplerin reddini istemişti.

Öcalan'ın avukatları, başvurularını, "4. Yargı Paketi" olarak bilinen 6459 sayılı Yasa'nın 21. maddesine dayandırmışlardı.

Başvuruda, "4. Yargı Paketi"nin 21. maddesiyle CMK'ya eklenen "İnsan Haklarını ve Ana Hürriyetleri Korumaya Dair Sözleşmenin veya eki protokollerin ihlali suretiyle bir ceza hükmünün verildiğini tespit eden Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) kesinleşmiş kararlarından, 15 Haziran 2012 tarihi itibarıyla Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi önünde denetlenmekte bulunanlar bakımından bu Kanun'un 311. maddesinin ikinci fıkrası hükmü uygulanmaz. Bu durumda olanlar, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç ay içinde yargılamanın yenilenmesi talebinde bulunabilirler" geçici maddesine dikkat çekilmişti.

Başvuruda, "Öcalan hakkındaki mahkumiyet hükmünün Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) ihlali suretiyle verildiği ve hükmün bu aykırılığa dayandığının AİHM'nin kesinleşmiş kararı ile tespit edildiği" iddiasında bulunularak, "Öcalan'ın yeniden yargılama talebinin kabul edilmesi" ve CMK'nın 312. maddesi uyarınca "cezasının infazın geri bırakılması veya durdurulması" istenmişti.

Mahkemenin bu talepleri kabul etmemesi durumunda ise CMK'ya eklenen ve başvuruya dayanak gösterilen geçici maddedeki "15 Haziran 2012 tarihi itibarıyla" kısmının iptali için Anayasa Mahkemesine başvurulması istenmişti.


  http://www.radikal.com.tr/114465611446565

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  benruhbey - isakent

  sizin sevimli anlayışınızda bir sıkıntı olmasın diyorum bir daha bakın o resime

  ya alacaksınız ya alacaksınız başka ihtimal yok - nihatbilgic1211

  1978 de ilk yol koyulduğunda da ciddiye almamışlardı.. Bknz.2013.... Bu konuda da ciddiye alınacağı zamanlar gelecek..

  pek şaşırmadık!!! - barışa hasret

  türkiye devleti 90 yıllık tarihinde kürt liderlerine ve halkına her zaman en büyük acıyı ve en büyük haksızlığı yapmıştır...halbuki kürt varlığını realitesini liderlerini siyasetini kabul görüp tanımış olsaydı bu kadar kangrean olmazdı...tc devletnin kürt fobisi hiç bir zaman bitmeyecek!!!inkar ve RED etmeye devam!!

  ASIL GARİP OLAN - HARAYDIN

  Asıl garip olan bir caniye bile yüz verince astarını istemesi değil mi? Düşünün sizin ailenizin tümünü uyuşturucuyla insanlıktamn çıkarıp sonra öldüren bir caniye idam cezası veriliyor, hücrende ölümünü bekle diyorlar o ikide bir beni idam edin bu utançtan kurtarın diyeceğine beni yeniden yargılayın belki daha hafif ceza verisiniz diyor asıl olan bu yüzsüzlüğün garipliği değil mi, zamanın garipliğinden önce.

  ne foto - benruhibey

  Zaman ne garip , eskiden Öcalan ile ilgili haber çıktığında bölücübaşı diyerek gazeteler nemrut bir fotograf koyarlardı , şimdi Öcalan haberlerinde sevimli Öcalan fotograflari konuyor.