Öcalan'ın yeniden yargılanmasına ret

Öcalan'ın yeniden yargılanmasına ret
Öcalan'ın yeniden yargılanmasına ret
Abdullah Öcalan'ın avukatlarının yeniden yargılanma talebinin reddedilmesine ilişkin itirazları da reddedildi.

İmralı Cezaevinde hükümlü bulunan terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın avukatlarının, müvekkillerinin "yeniden yargılanması" ve "cezasının infazının durdurulması" talebiyle yaptıkları başvurunun reddedilmesine yaptıkları itiraz reddedildi. 

Öcalan'ın avukatlarınca yapılan itirazı değerlendiren Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi, savcıdan mütalaa istedi. Cumhuriyet Savcısı mütalaasında, 11. Ağır Ceza Mahkemesinin kararının yerinde olduğunu belirterek, itirazın reddedilmesini talep etti. 

Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi, 11. Ağır Ceza Mahkemesinin kararını yasalara uygun bularak, itirazı reddetti. Avukatlar, "Öcalan'ın yeniden yargılanması" ve CMK'nın 312. maddesi uyarınca "cezasının infazının geri bırakılması veya durdurulması" talepleriyle Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesine başvurmuş, mahkeme talepleri oybirliğiyle reddetmişti. 

Öcalan'ın avukatları, başvurularını, "4. Yargı Paketi" olarak bilinen 6459 sayılı Yasa'nın 21. maddesine dayandırmışlardı. Başvuruda, "Öcalan hakkındaki mahkumiyet hükmünün Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) ihlali suretiyle verildiği ve hükmün bu aykırılığa dayandığının AİHM'nin kesinleşmiş kararı ile tespit edildiği" iddiasında bulunularak, "Öcalan'ın yeniden yargılama talebinin kabul edilmesi" ve CMK'nın 312. maddesi uyarınca "cezasının infazın geri bırakılması veya durdurulması" istenmişti. (dha)
 


  http://www.radikal.com.tr/115235011523503

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Haber Resimleri - zargaron

  Teror orgutun hapisteki lideriyle, binlerce sehite sebep olmus teror orgutunun lideriyle ilgili haberlerde israrla ayni cicekli, kitapli, sozde sempatik resmin kullanilmasina, kamuoyu olusturulmasina devam ediliyor. Ozgur Suriye Ordusu teroristlerinin de El-Kaide militanlarinin da ayni sekilde cicekler icinde, baris icinde Kuran okurken gozuktukleri resimler kullanin o zaman.

  BU ŞU DEMEK - pispor

  Ben kürtleri Kürt halkının anayasal isteklerinizde ret ediyorum anlamını taşır sayın Öcalan Kürt sorunun çözümünde bir taraftar sen tek başına karşında bir olmadan Kürt sorununu nasıl müzakere edip çözeceksin

  Radikalin barisa hizmeti - Ari Zerdüst

  Kürt Halk Önderi Sn.Öcalanla görüsmeler baslatildiginda Radikal gazetesi Barisa hizmet adina eskinin kürdü asagilayan söz ve yorumlardan kacinacagini belirtmis ve bir dönem uygulamisti.Bu tutum bizi umutlandirmisti.Fakat gelinen asamada yeniden "Terör basi" yöntemine basvurmasi Radikale karsi olan iyi niyetlerimizi yerle bir etmis durumda.Kiniyoruz,lanetliyoruz ve bu tutmdan vazgecilmesini istiyoruz.