Öcalan'la bizzat Hakan Fidan görüştü

Öcalan'la bizzat Hakan Fidan görüştü
Öcalan'la bizzat Hakan Fidan görüştü
Yenişafak gazetesi yazarı Abdulkadır Selvi, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın İmralı'da Abdullah Öcalan'la görüştüğünü yazdı.

Başbakan Erdoğan ’ın, PKK lideri Abdullah Öcalan’la görüşüldüğünü açıklamasının ardından yalpan görüşmenin detayları da ortaya çıkmaya başladı.

Yenişafak Gazetesi Yazarı Abdulkadır Selvi, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın 16 Aralık tarihinde İmralı'ya giderek Abdullah Öcalan'la bizzat görüştüğünü yazdı.

Öcalan’ın açlık grevleri sırasında devreye girerek, grevcileri eyleme son vermeleri konusunda ikna etmesinin, hükümetin Öcalan’ı yeniden muhatap almasında en büyük etken olduğunu belirte Selvi’nin yazısından bir bölüm şöyle:

Bu hamle ile aslında Öcalan kendisini tekrar denkleme soktu ve muhatap haline getirdi. Devlet de bu jesti karşılıksız bırakmadı, uzatılan eli boşlukta bırakmadı.
Açlık grevlerinin 67. gününde Öcalan, kardeşi aracılığıyla açlık grevlerinin bitirilmesi talimatını verdi.
13 yıldır örgütünün başında olmamasına rağmen Öcalan'ın PKK üzerinde hala en etkili güç olduğu, açlık grevlerinin o andan itibaren bitirilmesiyle ortaya çıktı.

Yeni süreçte Öcalan'la diyalog, açlık grevlerinin devam ettiği Ekim ayında başlıyor.
İkinci görüşme Kasım ayında gerçekleşiyor.
Her iki görüşme MİT Başkan Yardımcısı seviyesinde yapılıyor.
Aralık ayındaki görüşmeye ise MİT Müsteşarı Hakan Fidan gidiyor.
Bir takvim üzerinde konuşuluyor mu?
Oslo devlet içinde çok büyük bir deneyim oldu. Çözüme endeksli ve bir takvim dahilinde yapılmayan görüşmelerden sonuç almanın zor olduğu tecrübe edildi.
Takvime dayalı ve çözüme endeksli bir süreç başladı.
MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın görüşmesi 16 Aralık tarihinde gerçekleşti.
Öcalan, sözüne güvenilir bir isim olması ve arkasında siyasi iradenin tam desteği bulunması nedeniyle MİT Müsteşarı Hakan Fidan'la görüşmeyi öneriyordu. Ancak Oslo sürecinde yaşananlar nedeniyle Hakan Fidan çekimserdi. O sorun da aşılmış gözüküyor.
Hükümet kanadını yokladım, çözüm için 'Başbakan Erdoğan'ın güçlü iradesi var' dediler.
Umut verici.
Yeni yılda hediyeleriyle Noel Baba değil, Tayyip Baba geldi.


  http://www.radikal.com.tr/111486511148652

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  çekimsermiş hakan fidan - aroşem

  hep aynı aynı aynı nakarat seçim yaklaşıyor yine akp kürtlerle oynuyor oy toplamak için.kürtlerin onuru varsa uludereyi unutmasın devam eden operasyonları unutmasın,cezaevlerindeki kötü koşullarda yaşayan tutuklularını,tutuklu seçilmişlerini unutmasın.akp ye duyuru gerçekten çözümü getirene ve siyasi genel af çıkarana oyum onadır.hade bakalım....asıl çekimser olan hakan fidan değil biz halklarız her iki tarafada söylüyoruz artık yeter.bu ölümleri çatışmaları durdurun.biji

  Öcalan'la bizzat Hakan Fidan görüştü - ms@deniz

  Bu görüşmelerde hiç birşey çıkmayacağı benim açımdan açık, bu görüşmeler Başbakan Tayyip Erdoğanın bir başka oyunudur.Yaklaşan seçimlerle ilgisi var. Başbakan Erdoğan ne gariptir ki, biz terör örgütüyle görüşmeyiz diyor, peki bayım MİT'e görüşme talimatını sen vermiyormusun? Ha sen görüşmüsün ha senin talimatın doğrultusunda MİT görüşmütür ne fark eder. Bayım bunlar ayak oyunları, yarin herhangi bir durumda ben yapmadım MİT yaptımı diyeceksin? Bu senin ayak oyunlarından çıkan bir başka versiyon.