Öcalan'la görüşmeler 15 günde bir olsun

Öcalan'la görüşmeler 15 günde bir olsun
Öcalan'la görüşmeler 15 günde bir olsun
BDP heyetinin İmralı'ya yaptığı 6. ziyaretle, çözüm sürecinin ikinci aşamasına kapı aralandı. BDP görüşmelerin 15 günde bir yapılmasını istiyor.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ve Grup Başkanvekili Pervin Buldan’dan oluşan 6. BDP heyetinin İmralı’ya giderek Öcalan ile görüşmesinin ardından, görüşmenin detayları netleşmeye başladı. Görüşme 2.5 saat sürdü. Görüşmenin ardından Demirtaş ve Buldan sabaha kadar notları birleştirerek görüşme tutanağını hazırladı. Görüşmeyle ilgili örgütün Avrupa yapılanması olan Kongre Gel ve Kandil’de KCK Merkez Yürütme Kurulu’na gidilerek, yüz yüze bilgi verilip verilmemesine önümüzdeki günlerde karar verilecek. Ancak görüşme notları gönderilecek. 

Önder tepkisi
 
Heyet, görüşmeleri BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in adaya gitmesine izin verilmemesinin gerilimiyle gerçekleştirdi. Öcalan’ın heyete, “Sırrı neden gelmedi?” diye sorduktan sonra, izin verilmemesine tepki gösterdiği öğrenildi. Görüşmede, hükümetin daha önce de heyet üyeleriyle ilgili veto uyguladığı belirtilerek, bu müdahalelerin tekrarlanması halinde BDP’nin de tepkisiz kalmaması gerektiği konuşuldu. Görüşmenin ardından açıklama yapan Demirtaş, “Hükümet kendini bu kadar yetkili görüp heyetimize müdahale etme, heyetimize istediğini koyup çıkarma noktasında yetkili görürse, partimizin de bu konuda tutumu farklı olacaktır. Hükümetten burada ciddiyet beklediğimizi tüm kamuoyuna belirtmek istiyoruz” dedi. 

Görüşmeler periyodik olacak 

Ayrıca görüşmede, heyetin 15 günde bir periyodik olarak adaya giderek sürece ilişkin değerlendirmeler yapması gerektiği konusunda görüş birliği oluştu. Bu çerçevede BDP, pazartesi günü Adalet Bakanı Sadullah Ergin’den randevu talebinde bulunacak. Ergin’den, Öcalan’ın ailesi ve avukatları ile de görüşmesine izin verilmesi ve BDP heyetinin süreci değerlendirmek için 15 günde bir adaya giderek Öcalan ile görüşmesinin sağlanması istenecek.
Görüşmede PKK ’nın çekilme süreci de değerlendirildi. Yakın bir zaman içerisinde bütün grupların sınır dışına, kamplara çekileceği Öcalan’la da paylaşıldı. Ayrıca çekilme sürecinde yaşanan bazı aksaklıklar ve pusulama girişimlerinin sona doğru arttığı bilgisi de verildi. Ayrıca Ankara ’da gerçekleştirilen “Demokrasi ve Barış Konferansı” ile diğer üç konferansın çalışmaları da değerlendirildi. 

İkinci aşamaya geçiş 

Heyetin Öcalan ile yaptığı 6. görüşmenin ardından çözüm sürecinin yeni bir aşamasına kapı aralandı. İkinci aşamada top hükümette olacak. BDP’nin ‘demokratikleşmeye dönük yol temizliği’ olarak isimlendirdiği bu aşamada, ‘Demokratikleşme yasaları’ olarak sıralanan, Terörle Mücadele ve Türk Ceza Yasası değişiklikleri, seçim barajının düşürülmesi ve siyasi partilere yapılacak Hazine yardımının ‘adil’ dağıtılması, basın, düşünce ve ifade özgürlüğüne yönelik düzenlemeler ele alınacak. Bu aşamada anayasa çalışmalarına da ağırlık verilecek. BDP, TBMM’nin bu sene yaz tatili yapmadan düzenlemeleri ele almasını talep ediyor. Silah bırakan PKK’lıların durumuna ilişkin formüller de ele alınacak. Silah bırakan PKK’lıların ‘evlerine dönüşü’ ve ‘siyaset yolunun açılması’na dönük düzenlemeler gündeme gelecek.
Öcalan’ın, “Şu ana kadar üzerime düşen sorumluluğu fazlasıyla yerine getirdim. Umarım hükümet de üzerine düşen sorumluluklara aynı ciddiyetle yaklaşır. Bu durumda beni kullanıp aldatabileceğini düşünenler yanılırlar. Ben tarihi sorumlulukları olan bir önderim. Çabalarım daha fazla demokrasi ve özgürlük içindir. Muhataplarımın da bu fırsatı doğru değerlendirerek aynı çaba içinde olmalarını diliyorum” sözleriyle hükümete mesaj verdiği konuşuluyor.