Öcalan'lı resim ödevine 100 üzerinden 90!

Şiddet konulu ödevi için yaptığı resimde Abdullah Öcalan'lı gazete kupürlerini kullanan lise öğrencisi A.G. ve ödeve 90 veren öğretmen N.K. hakkında soruşturma başlatıldı.

İZMİR - Şiddet konulu ödevi için yaptığı resimde Abdullah Öcalan'lı gazete kupürlerini kullanan lise öğrencisi A.G. ve ödeve 90 veren öğretmen N.K. hakkında soruşturma başlatıldı. İzmir'in Buca ilçesindeki Aybars Hikmet Karabacak Lisesi'nde resim öğretmenliği yapan N.K., geçen ay öğrencilerinden, gazete ve dergilerden gördükleri şiddet içerikli konularla ilgili ödev hazırlamalarını istedi.
10/C sınıfı öğrencisi A.G., ellerinde otomatik silahlar bulunan teröristlerin ve içerisinde Abdullah Öcalan'ın fotoğrafının yer aldığı 'Yeni yılda ek görüşe engel' başlıklı bir gazete kupürünün yer aldığı fotoğrafları kullanarak kolaj çalışmasını hazırladı. Öğretmen N.K. da A.G.'nin hazırladığı bu ödeve 100 üzerinden 90 puan verdi.
Ödevi, sıra üzerinde bulan öğrencilerin durumu okul yönetimine bildirmesi üzerine soruşturma başlatıldı. 'Terör örgütü liderini övmek ve propagandasını yapmak' suçlamasıyla Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakılan öğretmen ve öğrenci hakkında Milli Eğitim Müdürlüğü'nce de soruşturma açıldı. Buca İlçe Milli Eğitim Müdürü Celal Yıldız, öğretmen ve öğrenci hakkında başlatılan soruşturmanın devam ettiğini söylerken, A.G. disipline sevk edildi. Öğretmen N.K. ise kendi isteğiyle Narlıdere ilçesindeki bir başka okula atandı.