Öcalan'lı tehdide 3.5 yıl istendi

Öcalan'lı tehdide 3.5 yıl istendi
Öcalan'lı tehdide 3.5 yıl istendi
Erzurum'da 'Gece vakti konutta yağma' suçundan 9 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırılan Erdal Çobanoğlu mahkeme heyetine "Adalet mülkün temeli değil sayın başkanım. Şunu söyleyeyim bu ceza biter ben cezaevinden çıktıktan sonra Abdullah Öcalan'ı arayacaksınız" diye tehdit ettiği gerekçesiyle hakkında 3.5 yıla kadar hapis cezası istemi ile dava açıldı.

RADİKAL - Erdal Çobanoğlu İ.Y.'ye karşı işlediği 'Gece vakti konutta yağma' suçundan 16 Haziran 2015 tarihinde 1'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandı.  Mahkeme heyeti, 28 yaşındaki Erdal Çobanoğlu'a, 9 yıl 2 ay hapis cezası verdi. Çobanoğlu, iddiaya göre mahkeme heyetini tehdit etti. Mahkeme heyeti, sanığın karardan sonraki sözlerini tutanak altına alarak Çobanoğlu'ndan şikayetçi oldu. Erzurum 2'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde 'tehdit' suçundan dava açılan Erdal Çobanoğlu'nun 7 ay 15 günden 3.5 yıla kadar hapsi istendi. Hazırlanan iddianamede, "Erdal Çobanoğlu'nun tehdit sözlerinde belirttiği Abdullah Öcalan 'ın, PKK terör örgütünün kurucusu ve yöneticisi olduğu, bu terör örgütünün ülkenin bir kısmını bölmek amacıyla, yağma, öldürme, bombalama türü insanların vücut bütünlüğüne yönelik eylemleri gerçekleştirdiği" yazıldı. İddianamede, "Abdullah Öcalan'ı arayacaksınız" diyerek Erdal Çobanoğlu'nun mahkeme heyetine, cezaevinden sonra PKK'nın yapmış olduğu eylemlerden daha ağır eylemleri yapacağını söylediği belirtildi. 

Verilen cezayı hak etmediği için aldığı ceza nedeniyle stresten bir şeyler söylemiş olabileceğini savunan Erdal Çobanoğlu, tutanakta yer alan sözleri söylediğini hatırlamadığını öne sürdü. Duruşma ertelendi. (Hümeyra PARDELİ/ERZURUM/DHA)