Oda TV: Avcı ve Küçük'e tahliye çıktı

Oda TV: Avcı ve Küçük'e tahliye çıktı
Oda TV: Avcı ve Küçük'e tahliye çıktı
Oda TV davasında Avcı ve Küçük'ün tahliyesiyle tutuklu kalmadı. Avcı, polislerin yasadışı şekilde cezaevine girip gizli tanıklık önerdiğini öne sürdü.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

Ahmet Şık, Nedim Şener, Soner Yalçın gibi gazetecilerin gözaltına alınıp tutuklanmasıyla kamuoyunda büyük yankı uyandıran Oda TV davasında dün yazar Yalçın Küçük ile eski emniyet müdürü Hanefi Avcı’ya tahliye çıktı. Davada tutuklu sanık kalmadı.
İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davayı, CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Ümit Gürtuna, Gazeteciler Federasyonu (EFJ) temsilcisi Barry White, Avrupa Parlamentosu Milletvekili Patrick Le Hyaric, Fransız Komünist Partisi yöneticileri Danièlle LeBail ile Sylvie Jan ve Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) ile Fransız Gazeteciler Sendikası yöneticisi Patrick Kamenka da izledi. Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı sözlerine, “Bu davada yargılanmamın tek sebebi yazdığım kitaptır. Bu davanın sahte delillerle yürütüldüğünü arz edeceğim” diyerek başladı. “Bu ülkede kimseye kitap yazdığı için örgüt mensubu suçlaması yapılmadı” diyen Avcı, “WikiLeaks ve Stratfor belgeleriyle, 7 Şubat darbesi denilen durumun” yazdıklarını doğruladığını öne sürdü.
Avcı, bilgisayarlara yapılan korsan saldırının bir sosyal mühendislik saldırısı olduğunu ve emniyetten bazı isimlerin de bu sürece katıldığını öne sürerek, “Yazdığım kitapta adı geçen bir savcı benden şikâyetçi olunca sekiz yıllık HTS incelemesi yapmak istiyor. Mahkeme reddediyor. Sekiz yıllık yapamazsın deniyor. Ama buna rağmen savcı kendi yazı yazıp inceleme yaptırıp dosyaya koyuyor. Kimse de hesabını sormuyor” dedi.
Avcı’nın en ilginç iddiası ise bazı polislerin yasal olmayan şekilde cezaevine girip sanıklara itirafçı olmayı teklif ettiğini öne sürmesi oldu:
“Davaya bakıyorsunuz polisler yasadışı şekilde cezaevine gidiyor ve sanığa gizli tanık olmayı teklif ediyor. 2009 yılında bir Ergenekon sanığına, daha OdaTV davası yokken benim adımı soruyorlar. Peki bu hazırlık neden? Ben bu kitabı neden yazdım? Cemaat cemaat olsun sorun yok. Cemaat kendi mecrasında durmalı; bu yapılanlar ülkeyi felakete götürür. Cemaat cemaatliğini bilmeli.”
Hanefi Avcı’nın savunmasının ardından söz alan Yalçın Küçük, “Bu iddianamenin çırak polisler tarafından yazıldığından kuşku yoktur” dedi. 

Tahliye var özgürlük yok 

Heyet, Yalçın Küçük ve Hanefi Avcı’nın tutuklulukta geçirdiği süreleri, iki sanığın da başka dosyalardan halen hüküm özlü olarak tutuklu olmaları nedeniyle tahliyelerine karar verdi. 13 sanıklı davada tutuklu sanık kalmadı. Küçük Ergenekon davasında, Avcı ise Devrimci Karargâh davasında ceza almıştı. Bu arada mahkeme başkanı, CHP milletvekili Deniz Baykal’ın tanık olarak ifadesinin alınması için Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne talimat yazıldığını hatırlattı ve talimat duruşmasının 19 Aralık’ta yapılacağını bildirdi.