Oda Tv'de polis araması

Oda Tv'de polis araması
Oda Tv'de polis araması
Oda Tv internet sitesinin İstanbul'daki merkezinde polis tarafından arama yapıldı.

Oda TV haber sitesinin İstanbul’daki binasında ve yazarların evlerinde polis ekipleri arama başlattı. Aramaların, “Ergenekon terör örgütü üyeliği ve bu kapsamda halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek suçlamasıyla” yapıldığı öğrenildi. 

Oda TV Haber Müdürü Barış Terkoğlu’nun evi de polis ekipleri tarafından aranıyor. Terkoğlu’nun avukatı Serkan Günel aramayla ilgili yaptığı açıklamada, "Salonda toplanmışlar, kitaplıklardan itibaren başladılar aramaya. Arama kararını gösterdiler. Evde Barış Terkoğlu ve eşi var. Ergenekon terör örgütü üyeliği ve bu kapsamda halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek suçlaması var" diye konuştu.

ARAMAYI SİTESİNDE “FLAŞ” OLARAK DUYURDU
Odatv internet sitesi, yönetici ve çalışanlarının evlerinde yapılan polis aramasını “flaş” olarak duyurdu. Odatv, aramayla ilgili haberini “Bu sabah erken saatlerinden itibaren Odatv yönetiminden Soner Yalçın, Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan ve Haber Müdürü Barış Terkoğlu’nun evinde arama yapılıyor. Polisler Odatv binasında aramalar yapıyor. Gelişmeler Odatv’de olacak” diye verdi.

Gündemi sarsan haberlerle adını duyuran bağımsız internet haber ve bilgi sitesi Odatv’nin yöneticilerinin evlerinin polis tarafından basılması vatandaşların tepkileriyle karşılandı. Vatandaşlar operasyona tepkilerini internet sitesine şu ifadelerle yansıttı:

“-Muhalif olmanın suç olduğu bir ortamda ODA TV yöneticilerinin bu tür bir operasyon bekledikleri kanaatindeyim, yılmadan karanlıkların aydınlığa çıkacağına inanarak direnmek gerek, ODA TV’nin susturulamayacak kadar büyüdüğünü ve bu yapılanın ODA TV'ye teveccühü daha da arttırmaktan başka bir işe yaramayacağını düşünüyorum.

-Amaç Oda tv’yi de susturmak yıldırmak.

-Yanınızda olamadığımız için üzgünüz. Ama siz bunların olacağını biliyordunuz ve cesaretinizden bir şey kaybetmediğinizden eminim. Yüzünüz gülsün, gözleriniz parlasın. Demek ki yazdıklarınız sonuna kadar doğru, sonuna kadar haklısınız. Yüreğimiz sizlerle...

-AKP yokuş aşağı son sürat koşuyor... Duramaz, durursa yuvarlanıp yok olacağını biliyor... Önüne ne çıkarsa çarpıp yıkmaya çalışıyor... Odatv.com yıkıma giden AKP'nin çarpacağı en sert kayalardan biridir!!!

-Onlar içeri girmeden önce keşke siz onları arasaydınız. Delilleri yanında getirmiş olabilirler. Emin olun yanındadır.

-YAZIKLAR OLSUN BU İKTİDARA! Ortalıkta muhalif bırakmamaya yeminliler! Ama Türkler Araplara benzemezler. Devrimi yaptılar mı tam yaparlar. Sonra "demokrasi" dediklerinden hep bu tongalara düşüyorlar ama şimdi bundan ders de aldık. artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak!”

BALBAY: SONER YALÇIN LİSTEMİZİN BAŞINDA
Oda Tv baskını İkinci Ergenekon Davası’nın 100’üncü duruşmasının da gündemindeydi.

Soner Yalçın’ın evinde yapılan aramaya değinen tutuklu sanık Mustafa Balbay, "Burada içeri alınacaklar listesi hazırladık. Bu listenin başında da Soner Yalçın yer alıyordu. Böyle gazetecilik yaparsan, böyle olur diye düşünüyorduk. Listedeki diğer isimleri açıklamak istemem, sonra Mustafa Balbay’dan bilirler. Bizi siyasi iktidarın malzemesi yapmayın. Türkiye’nin açık hava hapishanesine dönmesine izin vermeyin" dedi.


İŞTE ODA TV'NİN SON HABERİ  
Türkiye’nin gündemini sarsan haberleriyle internet gazeteciliğine damgasını vuran Oda Tv merkezi ve yöneticilerinin evlerinde arama yapıldığı gün, Amerikalılar’ın Ergenekon polislerine verdiği eğitim ve Zir vadisi buluntularının sahte olabileceğine ilişkin görüntüleri yayınladı. Söz konusu belgeler Oda Tv’nin internet sitesinde “Bu görüntüler Ergenekon Davası’nın kaderini değiştirecek” üstbaşlığıyla verildi. 

Oda Tv internet sitesinde –yöneticilerin evleri basılmadan önce- günün flaş haberi, “Bu görüntüler Ergenekon Davası’nın kaderini değiştirecek. İşte Amerikalılar’ın Ergenekon Polislerine Verdiği Eğitimin Belgesi” başlığıyla sunulan ve üç video görüntüsü içeren haberdi. Yarbay Mustafa Dönmez’in, Zir Vadisi’nde bulunan askeri mühimmatın sorumlusu olarak 2 yıldan beri tutuklu olduğu, Dönmez’in Ergenekon üyesi olmakla suçlandığı, kendisinin bugün savunma yapmaya başlayacağı belirtilen haberde Dönmez’in yargılandığı davayla ilgili olarak “şok edici üç video” ele geçirildiği bildirildi. Haberde video linklerinden önce, bugün davada savunmaya başlayacak yarbayla ilgili şu bilgiler yer aldı:

"Yarbay Mustafa Dönmez, TSK’nın içindeki ‘sakıncalı piyade’lerden. 68 kuşağından gelen bir babanın çocuğu olan Dönmez, 1980’de ODTÜ’de öğrenciydi. Üniversitede sol görüşe yakın olan Dönmez, bir eylemde yaralandı. Bundan sonra okulu bıraktı. Ailesinin desteği ile Kara Harp Okulu sınavlarına girdi. Sınavda 6. oldu. Harp Okulu’na girdi ve 1985 yılında mezun oldu.
Mustafa Dönmez, muharip değildi. Karargahta görev yapıyordu. Tutuklandığında ‘ikmal subayı’ olan Dönmez, bugüne kadar milyonlarca liralık satın alma gerçekleştirdi ve bilinen usulsüzlüğü olmadı. Aziz Nesin’den Attila İlhan’a kadar pek çok isimle tanışıklığı olan Dönmez’in kendisinin de pek çok dergi de yazısı çıktı. Dönmez’in son yazısının başlığı ‘Mustafa Kemal ve Tam Bağımsız Türkiye’. Dönmez’in yazdığı dergi, tutuklanmasının ardından kapatıldı. Peki Dönmez’in başına bunların gelmesini sağlayan başka bir özelliği var mı? 

Mustafa Dönmez, orduda cemaate karşı kişiliği ile biliniyor. Cemaate mensup pek çok subayı deşifre eden Dönmez, TSK içinde mevcut yapılanmanın ev toplantıları ile örgütlendiğini ortaya çıkardı. Cemaate alternatif olarak TSK’da kültür çalışmaları yapan Dönmez’in hayatı 2009 yılının Ocak ayında önce Sapanca’daki yazlık evinde, ardından da orada bulunan bir kroki aracılığıyla Zir Vadisi’nde askeri mühimmat bulunduğu iddiasıyla değişti. Dönmez bu nedenle tutuklandı. Şimdi size Dönmez’in adının gündeme gelmesine neden olan Zir Vadisi kazılarıyla ilgili üç görüntü izletelim… 

'AMERİKALILAR KURS VERDİ'
İlki Zir Vadisi’nde bulunan bir mühimmat ile ilgili. Bombanın adı ‘datasheet’ okunuşu ‘detaşit’. Zir Vadisi’nde bulunan malzemenin içinde çıkan bu bomba türünü Türk polisi tanımaz diyebilirsiniz. Gerçekten de polisin bu bombayı aldığı eğitimle tanıması mümkün değil. Ancak aşağıda izleyeceğiniz görüntülerde bu bombayı tanıma konusunda polisin Zir Vadisi kazısından sadece 2 gün önce Amerikalı uzmanlardan eğitim aldığını bizzat polislerin ifadesi ile izleyeceksiniz.” 

“YOUTUBE’A BİZDEN ÖNCE KOYMA”
 
Oda Tv’deki haberde bu bilgilerle ilgili şu ifadelere yer verildi:
“İnsan sormadan edemiyor. Polis iki gün önce ABD’lilerin aldığı eğitim sayesinde tanıdığı bombayı iki gün sonraki kazıda nasıl buluyor? Bu ne tesadüf. Mustafa Dönmez de kazının olduğu gün Zir Vadisi yakınlarındaki 5 ABD’li istihbaratçının ne işi olduğunu soruyor haklı olarak” yorumu yapıldı. Zir vadisi buluntularının sahte olduğu iddiasını ortaya koyan görüntülerle ilgili yorum, “Bu kadar da değil” denildikten sonra şöyle devam etti: 

“Aşağıda izleyeceğiniz görüntülerde ise polis, Amerikalı eğitmenlerine ‘Abi’ diye hitap ediyor. Ve içlerinden biri cep telefonuyla mühimmatın görüntülerini çekiyor. Bir diğer polis çeken polisi uyarıyor: ‘Youtube’a bizden önce atmayın!’” 

Zir Vadisi’nde bulunan mühimmatla ilgili, “Teğmen Mehmet Ali Çelebi’nin başına gelenlerin bir benzeri Yarbay Mustafa Dönmez’in de başına geliyor. Polisin gönderdiği belgelerde Dönmez’de bulunduğu hakkında rapor verilen 472 adet merminin, gerçekte Dönmez’de bulunmadığını Emniyet mahkemeye yazdığı yazıyla kabul ediyor. Kısacası 473 mermi ‘sehven’ Mustafa Dönmez’de bulunuyor” yorumu yapılırken, Zir Vadisi’nde bulunan malzemelerin “sıfır” çıkması konusunda şöyle denildi: 

“Son görüntülerimiz ise Zir Vadisi’nde bizzat kazıların yapıldığı noktadan. Kazıya tanık olan bir binbaşı ile bir başçavuşun konuşması. İkili arasında geçen konuşmadan hem bulunan malzemenin hem de kutularının ‘sıfır’ olduğu anlaşılıyor. 7 Ocak 2009 günü yapılan konuşmada yapılan tespit, bulunan mühimmatın henüz kar görmediği hatta hiç ıslanmadığı. Sadece bir hafta önce Ankara’da okulların kar nedeniyle tatil edildiği hatırlanırsa bu biraz garip bir durum. Buradan hareketle iki asker malzemelerin ‘en fazla iki günlük’ olduğu sonucuna varıyor. Malzemenin üzerindeki gazetelere bakıldığında ise gazetelerin de yeni olduğu görülüyor. Binbaşı kazıyı inandırıcı bulmadığını ‘eski kitaplar bunlar’ sözleriyle gösteriyor.” 

"SAVCILARA SORU: KAZILAR NEDEN GECE YAPILIYOR?"
Oda Tv, CMK’nın kapalı yerlerde gece aramalarının yapılamayacağını ancak, CMK 118/2 uyarınca suçüstü veya gecikmesinde sakınca bulunan hallerle yakalanmış veya gözaltına alınmış olup firar eden kişi veya tutuklu ve hükümlünün tekrar yakalanması amacıyla yapılan aramalarda bu hükme uyulmayabileceğini hatırlatırken şu değerlendirmeyi yaptı: 

“Bu kazılarda 2. Fıkraya dair hallerin olmadığı açıkça ortada olmasına rağmen, polis bu aramaların tamamını gece yapmayı tercih ediyor. Aramaların gündüz gözüyle yapılmasını nedense uygun bulmuyor. Bugün savunmasını yapmaya başlayacak ‘sakıncalı piyade’ Mustafa Dönmez, ne zaman ağzını açsa kendisine bir ‘polis komplosu’ yapıldığını anlatıyor, TSK ve emniyette cemaat örgütlenmesine vurgu yapıyor. Görüntülere bakınca Mustafa Dönmez’e ‘haksızsın’ demek mümkün mü?” (ajanslar)