Odatv davasında 2 tahliye

Odatv davasında 2 tahliye
Odatv davasında 2 tahliye
Odatv davasında sanıklar Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu'nun tahliyesine karar verildi

Cem TURSUN

İSTANBUL - Gazeteciler Nedim Şener, Ahmet Şık ve Soner Yalçın’ın sanık olarak yargılandığı Odatv davasının 13. duruşmasında sanık ve avuktlarınının mahkemeye ulaşan TÜBİTAK raporuna ilişkin beyanları alındı. Ardından Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, Savcı Adnan Çimen’e söz verdi. Savcı Çimen, TÜBİTAK raporunda çelişkiler bulunduğu gerekçesiyle yine aynı kurumdan ek rapor düzenlenmesinin istenmesini talep etti. Savcı ayrıca tutuklu sanıklar Soner Yalçın, Yalçın Küçük, Barış Pehlivan, Barış Terkoğlu ve Hanefi Avcı’nın bu hallerinin devamına karar verilmesini istedi. Duruşmaya, taleplerin değerlendirilmesi için ara verildi.

İKİ TAHLİYE
Verilen aranın ardından ara kararını açıklayan Mahkeme heyeti, Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu’nun, üzerlerine atılı suçların niteliği ve tutuklu kaldıkları süreyi göz önünde bulundurarak tahliyelerine karar verdi.

TÜBİTAK’TAN EK RAPOR İSTENDİ Mahkeme, TÜBİTAK’tan gelen raporda davaya konu belgelerin virüs yoluyla gönderilip gönderilmediğinin tespit edilemediğini belirtti. Bu nedenle raporun diğer dokümanlarla birlikte tekrar bu kuruma gönderilmesine karar verdi. Yeniden inceleme yapılarak belgelerin virüsle gönderilip gönderilmediğinin tespitinin mümkün olup olmadığının net ifadelerle bildirilmesini istedi. Mahkeme, ek raporu hazırlaması için TÜBİTAK’a 20 gün süre verdi. Sanıklar Soner Yalçın, Yalçın Küçük ve Hanefi Avcı’nın delil durumu ve kuvvetli suç şüphesini gerekçe gösteren mahkeme heyeti, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Bir sonraki duruşma ise 16 Kasım’da görülecek.

" ADALET YERİNİ TAM BULMADI"
Duruşma salonunda tahliye haberinin alınmasının ardından bazı sanık yakınları gözyaşlarını tutamadı. Adliye önünde de sevinç gösterileri devam etti. Barış Terkoğlu’nun eşi Özge Terkoğlu da, "Barış ve eşim için bu süreç bitti. Ama içerde tutuklu kalan bütün gazetecilerin özgür kalması gerekiyor. O zamana kadar sevincimiz eksik olacak. Çünkü adalet yerini tam bulmadı. Adalet yerini bulmadığı sürece de içimiz huzurlu olmayacak Çok mutluyum eşimi almaya gideceğim" dedi.(dha)