Odatv davasında da sona doğru

Odatv davasında da sona doğru
Odatv davasında da sona doğru
Odatv davasında mahkeme, Ergenekon mütalaasını istedi. Tahliye talebi reddedilen Yalçın Küçük, "Herkes dışarıda . Beni neden tutuyorsunuz" dedi.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

Gazeteciler Nedim Şener, Ahmet Şık ve Soner Yalçın’ın sanık olarak yargılandığı Odatv davasının 16. duruşması dün görüldü. Dünkü duruşmada mahkeme heyeti, savcının talebi üzerine Ergenekon davasına bakan 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nden Ergenekon mütalaasının istenmesini talep etti. Savcı Ufuk Ermertcan, Odatv davasında da mütalaa hazırlamak için dosyanın kendisine verilmesini istedi. Mahkeme heyeti ayrıca Ergenekon davasını gören mahkemeden soruşturmayı genişletme taleplerinin olup olmadığının bildirilmesi istendi.
Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda, İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 13 sanıklı duruşmaya tutuklu Yalçın Küçük ve Hanefi Avcı ile Soner Yalçın, Ahmet Şık ve Nedim Şener’in de aralarında bulunduğu 10 tutuksuz sanık katıldı.

Hanefi Avcı ve Yalçın Küçük’e tahliye yok

Tutuklu sanıklar Yalçın Küçük ve Hanefi Avcı hakkında TÜBİTAK’ın hazırladığı bilirkişi raporu doğrultusunda kuvvetli suç şüphesinin devam ettiğini belirten mahkeme, 2 sanığın da tahliye talebini redderek duruşmayı 13 Haziran’a erteledi.
Duruşmayı izlemek için gelen bazı izleyicilerin, Yalçın Küçük’e destek amacıyla kırmızı atkı taktıkları görüldü. Duruşmada tutuksuz yargılanan sanıklara dönerek “Ben içeriden sizi nasıl yöneteceğim” diye soran Küçük, “Ben bunlara akıl vermişim, mülakat vermişim... Onları bırakıyorsunuz. Beni neden tutuyorsunuz? Hangi hukukla tutuyorsunuz?” dedi. Barış Pehlivan’a seslenen Küçük, sözlerini şöyle sürdürdü: “Benimle konuşmadığınızı, evime gelmediğinizi söyleyeceksiniz. İspat edeceksiniz. Yoksa içeri gireceksiniz. Hepiniz benim sayemde şöhret oldunuz. Şöhretin bedelini ödeyin. Burada benimle konuşmadığınızı ispat ederek borcunuzu ödeyin. Barış, senin yüzünden buradayım. Benimle görüşmediğini ispat etmek zorundasın.”

Emniyet: Polisler deşifre olmasın diye sessiz çektik

İstanbul Emniyeti, 14 Ocak 2011 tarihinde Odatv’de yapılan aramaların kamera görüntülerinin orjinalinde neden ses olmadığına cevap verdi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden mahkemeye gönderilen yazıda, “Aramalarda memurlar birbirlerine isimleri ile hitap ediyor. Bu durum emniyet mensuplarının deşifre olmasına sebep oluyor. Emniyet görevlilerimizin deşifre olmaması için görüntüler sessiz kayda alınmıştır” denildi.