OdaTv davasında tahliye yok!

OdaTv davasında tahliye yok!
OdaTv davasında tahliye yok!
Odatv davasında İstanbul Özel Yetkili 16'ncı Ağır Ceza Mahkemesi, aralarında Ahmet Şık ve Nedim Şener'in de bulunduğu tüm sanıklar hakkında tutukluluğun devamı kararı verdi. Bir sonraki duruşma 12 Mart'ta

İSTANBUL - Ahmet Şık, Nedim Şener, Soner Yalçın, Barış Terkoğlu ve Doğan Yurdakul’un da aralarında olduğu gazetecilerin yargılandığı Odatv davasının duruşmasında, adı eski CHP lideri Deniz Baykal’a komplo iddialarında geçen tutuksuz sanık İklim Kaleli ağlayınca, diğer sanıklar dışarı çıkarıldı. Kaleli, salonda tek sanık olarak yaptığı savunmasında, Baykal’a yönelik komplo iddialarını reddetti. Sanıkların 11 aydır tutuklu olduğu davadan dün de tahliye çıkmazken, bir sonraki duruşma 12 Mart’a ertelendi.

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkeme-si’nde görülen duruşmaya, tutuklu sanıklar Prof. Dr. Yalçın Küçük, eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, gazeteciler Nedim Şener, Ahmet Şık, Soner Yalçın, Şükrü Doğan Yurdakul, Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan, Muhammet Sait Çakır, Coşkun Musluk, Müyesser Uğur ile İklim Ayfer Kaleli katıldı. Duruşmada Kaleli’nin savunması alındı. “Beni, Deniz Baykal ile ilgili ortaya birçok iddia atan olay kadın olarak lanse ettiler. Baykal ile ilgili hiçbir iddiada bulunmadım” diyen Kaleli şunları söyledi: “Bu nasıl bir örgüttür? Birçoğumuz birbirimizi tanımıyoruz bile. Oda TV’den talimat almadım.”


Yurdakul’a tedavi gerek

Savunma yaparken kendisini sürekli olarak baskı altında hissettiğini belirten Kaleli, “Hiçbir sanık bana merhaba demedi. Bana vebalı gibi davranıyorlar Apo ve Saddam’dan sonra bu ülkede itibarsızlaştırmak için hakkında en çok haber yapılan kişiyim ben. Bu kadar düşmanla baş edemeyeceğim. Ben öleyim de kurtulun” şeklinde konuştu. Mahkeme Başkanı Ekinci’nin “Taciz edildiğini iddia eden bir kişi olarak daha sonra neden iki kez arıyorsunuz Deniz Baykal’ı? Bu olay biraz komplo mu oluyor?” sorusunu ise “Komplo amacıyla değil olayı ispatlamak amacıyla yaptım” diyerek cevapladı.

Yargıç Ekinci ise, tutuklu sanık gazeteci Doğan Yurdakul’la ilgili sağlık raporunda sanığın tedavi edilmesinin gerektiğinin yazıldığını söyledi. Başkan Ekinci ayrıca TÜBİTAK’tan istenen beş kişilik bilirkişi listesinin de mahkemeye ulaştığını da ifade etti. Tutuklu sanık gazeteci Müyesser Uğur da “Heyetten Ergenekon örgütünün adresini istiyorum. Adını, adresini bilmediğim bir örgütten yargılanmak ağırıma gidiyor” diye konuştu. Nedim Şener ve Soner Yalçın tahliye talebinde bulunurken, Ahmet Şık ise “Hiç bir talebim yok” dedi(radikal)