@ismailsaymaz

Odatv davasında tanıklık yapacak

Odatv davasında tanıklık yapacak
Odatv davasında tanıklık yapacak

DENİZ BAYKAL

Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Gazeteciler Nedim Şener, Ahmet Şık ve Soner Yalçın’ın sanık olarak yargılandığı Odatv davasında mahkeme eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal’ın tanık olarak dinlenmesine karar verdi.
Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda bulunan İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Odatv davasının duruşmasına tutuklu sanıklar Yalçın Küçük ve Hanefi Avcı ile Ahmet Şık ve Nedim Şener’in de aralarında bulunduğu 9 tutuksuz sanık katıldı. Duruşmada ara karar veren mahkeme, sanıkların talepleri doğrultusunda CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Ayşegül Kibaroğlu, İsffet Temren Küçük (Yalçın Küçük’ün eski eşi), Dursun Çiçek’in kızı İrem Çiçek ve avukat Dilek Helvacı’nın tanık olarak dinlenmesine karar verdi. Dosyanın, esas hakkındaki görüşünü açıklaması için savcılığa gönderilmesine karar veren mahkeme, Küçük ve Avcı’nın tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

Şener’in telefon kayıtları imha edilmemiş

Öte yandan Gazeteci Nedim Şener’in, Ergenekon davası kapsamında dinlenen telefon kayıtlarının imha edilmeyip Odatv davasında delil olarak kullanıldığı ortaya çıktı. Şener’in telefonları 2009 yılında, ‘Hrant Dink benzeri bir suikastın içinde yer aldığı’ savıyla Ergenekon kapsamında takibe alınmıştı. 7 ay süren bu dinleme özel yetkili savcılar tarafından, ‘terör örgütü faaliyetini gösterir veri bulunmadığı’ için sonlandırıldı. Fakat dinleme işlemi bitirildiği halde, yasadışı bir şekilde bu sonucun Şener’e bildirilmediği, kayıtların imha edilmediği ve üstelik iki yıl sonra başlatılan Odatv soruşturmasında delil olarak kullanıldığı anlaşıldı.