ÖDP'de son dakikada Ufuk Uras başkan

Özgürlük ve Dayanışma Partisi'nin (ÖDP) kurucu genel başkanı Ufuk Uras, partinin başına geri döndü. ÖDP Genel Başkanlığı'nı iki dönem önce Hayri Kozanoğlu'na bırakan Uras, dün toplanan ÖDP Kongresi'nde son anda adaylığını koyarak genel başkanlığa yeniden seçildi.

ANKARA - Özgürlük ve Dayanışma Partisi'nin (ÖDP) kurucu genel başkanı Ufuk Uras, partinin başına geri döndü. ÖDP Genel Başkanlığı'nı iki dönem önce Hayri Kozanoğlu'na bırakan Uras, dün toplanan ÖDP Kongresi'nde son anda adaylığını koyarak genel başkanlığa yeniden seçildi.
ÖDP'nin 5. Olağan Kongresi, Kocatepe Kültür ve Kongre Merkezi'nde dün toplandı. Kongrede konuşan Hayri Kozanoğlu, cumhurbaşkanı seçimi ve genel seçimler nedeniyle bu yılın kritik bir yıl olduğunu söyledi. Ülkenin 12 Eylül rejiminin vesayetinden kurtulamadığını belirten Kozanoğlu, "Yetkileri genişletilmiş, yasaları veto edebilen, üniversite rektörlerini, yüksek yargı yetkililerini atayan, halk tarafından seçilmemiş, halka karşı sorumlu olmayan cumhurbaşkanı 12 Eylül rejiminin bir ürünüdür" dedi. Kozanoğlu CHP'yi "Onurlu bir ikincilik için barajın arkasına sığınmakla" suçladı ve "Bugün 'solcuyum' demenin asgari koşulu, antidemokratik Seçim Yasası'na karşı çıkmak" dedi.
Kongrede genel başkanlığa Alper Taş'ın seçilmesi beklenirken, son anda Ufuk Uras aday olduğunu açıkladı. Delegasyonun eğilim yoklamasında ise Uras 410, Taş 371 oy alırken, 49 oy boş çıktı. Eğilim yoklamasında en çok oy alan Ufuk Uras tek aday olarak kaldı ve ikinci kez ÖDP'nin genel başkanlığına seçildi.