ÖDP'de Uras kazandı, listesi kaybetti

ÖDP Genel Kurulu, 'bin umut' adayları arasında parlamentoya girdiği için partililerin tepkisini toplayan Ufuk Uras'ı yeniden genel başkanlığa seçti.

ANKARA - ÖDP Genel Kurulu, 'bin umut' adayları arasında parlamentoya girdiği için partililerin tepkisini toplayan Ufuk Uras'ı yeniden genel başkanlığa seçti. Ancak, Parti Meclisi seçimlerinde Uras'ın listesi rakibi Kemal Ulusaler'in listesinin gerisinde kaldı. Konferans'ta 467 oyla Kongre'ye tek aday olarak önerilen Uras'a Kongre'de 339 delegeden 320'si 'evet' oyu verdi.
ÖDP 4. Olağanüstü Konferans ve Kongresi'ni tamamladı. Bu çerçevede ilk olarak önceki gün Konferans yapılmış ve dünkü Kongre'de oya sunulacak kararlar alınmıştı. Konferans'ta Ufuk Uras'ın yeniden Genel Başkanlığa getirilmesi kararlaştırıldı. Parti Meclisi (PM) seçiminde PM'ye Ulusaler'in listesinden 32, Uras'ın listesinden 28 kişi girebildi. PM seçiminde en yüksek oyu bir önceki seçimde Uras'ın karşısına aday olarak çıkan Alper Taş aldı. Taş, 487 oy aldı.
Milli Eğitim Bakanlığı Şûra Salonu'nda dün yapılan kongrede divan başkanlığına Bülent Aydın seçildi. Konferans'ın genel başkan adayı olarak belirlediği Uras, ÖDP'nin il ve ilçe örgütlenmesinde önseçim, kadın kotası ve herkesin genel başkan adayı olabilmesi gibi demokratik uygulamaları hayata geçirdiğini belirterek, "ÖDP ülke demokrasisinin medarı iftiharıdır" dedi. Emekçilerin siyaset dışı kaldığı bir döneme girildiğine dikkat çeken Uras, devrimci siyasetin de kendi içinde özeleştiri yapması gerektiğini belirterek, "Solun bu seçimde genel olarak başarısız olduğu ortadadır.Paçası çamurlu, eli nasırlı olanların siyasetini yapmalıyız. AKP'nin kaşıkla verdiğini sapıyla alacağı bir dönemde çok önemli sorumluluklarımız var" diye konuştu.
Uras'ın rakibi Ulusaler de, son dönemde milliyetçi muhafazakâr unsurların yükselişe geçtiğini, yanlış ekonomik politikalarla da Türkiye'nin geleceğinin ipotek altına alındığını söyledi. AKP ve CHP'nin, "ülkenin içinde bulunduğu can yakıcı sorunlara rağmen ülke gündemini dün laiklik, bugün anayasa tartışmalarıyla doldurduklarını" ifade eden Ulusaler, "ÖDP olarak, kapalı kapılar arkasında yazılan anayasaya 'hayır' diyoruz. Halkın anayasası halk tarafından yine sokakta yazılacaktır" dedi.
Seçim sonuçlarını değerlendirirken, solun yenilgiye uğradığı söylemine katılmadığını belirten Ulusaler, "Teslim olmayanlar asla yenilmezler. Suya düştüğümüz doğrudur ama suya düşen değil, orada kalan boğulur" dedi. Konuşmaların ardından oylamaya geçildi. Oylama sonucunda, bağımsız aday olarak girdiği Meclis'te bundan sonra ÖDP Genel Başkanı olarak anılacak olan Uras, kongrede, 320 oy aldı.
'Sol yeniden yapılanacak'
Uras, kongre sonrası Radikal'e yaptığı değerlendirmede, konferans ve kongre sonrasında solda AKP'ye karşı bir seçenek oluşturmak için bir adım atma imkânına kavuştukları belirtti. Uras, gerek anayasa tartışması, gerekse yerel seçimlere yönelik 'solda ortak bir davranış birliğine gireceklerini' söyleyerek, "Konferans'ın kararı doğrultusunda solun yeniden yapılanması için işbirliğine gideceğiz" dedi.