ÖDP'den Ecevit'e asker künyesi

ÖDP'liler, hükümetin Afganistan'a asker gönderme kararını protesto etmek amacıyla Başbakan Ecevit'e asker künyesi yolladı.

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) üyesi bir grup, hükümetin Afganistan'a asker gönderme kararını, Başbakan Bülent Ecevit'e asker künyesi yollayarak mektup etti.
Sirkeci Postanesi'ne gelen yaklaşık 30 ÖDP'li "ABD'nin askeri olmayacağız", "Savaş değil iş-ekmek-adalet" yazılı dövizler açtı. Burada bir basın açıklaması yapan ÖDP İstanbul İl Başkanı Vahit Genç, Afganistan'a asker gönderilmesinin Türkiye'yi savaşın içine ekeceğini belirterek, "IMF'den yardım alabilmek ve iktidarda kalabilmek için asker gönderme kararı büyük olumsuzluktur" dedi.
Protestocu grup daha sonra, üzerinde "Yurtta sulh cihanda sulh", "ABD askeri olmayacağız" ve "Savaşa hayır" yazılı asker künyelerini bir zarfa koyarak, posta yoluyla Başbakan Ecevit'e gönderdi.
Bu arada, İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUMDER) üyesi 10 kişilik bir grup da, Afganistan'a yönelik operasyonu protesto için Sirkeci Postanesi'nden, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan'a bir mektup yolladı.
Derneğin İstanbul Şube Başkanı Ahmet Selamet, mektupta, operasyonda masum sivillerin öldüğünü ve bunun evrensel hukuk kurallarına aykırı olduğunu ifade ettiklerini söyledi.