ODTÜ açılmadan 'orta yol'

ODTÜ açılmadan 'orta yol'
ODTÜ açılmadan 'orta yol'
Rektör Prof. Dr. Ahmet Acar 'üniversite açıldıktan sonra yol gerginliğinin tırmanacağı' uyarısı yaptı. Gökçek ise "Yol mutlaka yapılacak" dedi.
Haber: HAKİME TORUN / Arşivi

ODTÜ’den geçecek otoyol tartışmaları üniversite ve belediyeden karşılıklı açıklamalarla sürdü. ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar, üniversite olarak bu yola yasal olarak onay vermek zorunda olduklarını belirterek, “Burada 2007 yılında kabul edilmiş bir yol kararı var. Bu yasal süreç tamamlanmadan Orta Doğu Teknik Üniversitesi arazisinde herhangi bir müdahale olacağını düşünemiyorum bile. Yönetim olarak olabildiğince çözüm sürecine sokabilmek için çalışıyoruz” dedi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ise yolun mutlaka yapılacağını belirtti.

Tek muhatap ODTÜ değil

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar, CNN Türk’te gazeteci Hande Fırat’ın gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Ahmet Acar, harita üzerinde açıklama yaparak, “Bu yol güzergâhının yarısından fazlası 100. Yıl ve Çiğdem Mahalleleri’ni ilgilendiriyor. Dolayısıyla bunun muhatabı sadece tartışma konusu olan ODTÜ değil. Yolun 400 metrelik bir kısmı sit alanı. Şu anda bu yolun ODTÜ’den geçmesinin önkoşulu; bu koruma amaçlı imar planının onaylanması. ODTÜ olarak bu yola yasal olarak biz onay vermek zorundayız. Çünkü burada 2007 yılında kabul edilmiş bir yol kararı var. Bu yol kararına uymak zorundayız” dedi.

25 bin öğrenci gelecek
Kampüsün ortasından geçmesi planlanan 2. yol projesini kabul etmediklerini ifade eden Rektör Acar, şöyle devam etti:
“Bizim tercihimiz anlaşmayla çözülmesi. Yoksa bu çatışma sürdüğü zaman kaçınılmaz olarak üniversiteyi de içine çekecektir. Endişelerim var. Kampüsümüzde şu anda çok az öğrenci var. İki hafta sonra kampüste 25 bin öğrenciye ulaştığımız zaman tabii kaçınılmaz olarak bu dalga üniversitenin içinde yayılacak. Dolayısıyla bizim beklentimiz ve doğru bulduğumuz bu çatışmanın danışılarak, tartışılarak, demokratik süreçlerle çözülmesi. Bu yasal süreç tamamlanmadan Orta Doğu Teknik Üniversitesi arazisinde herhangi bir müdahale olacağını düşünemiyorum bile. Bu gerginlik sürdüğü zaman kampüse öğrenci geldiği zaman bu daha sıkıntılı bir durum haline gelecek. Yönetim olarak olabildiğince çözüm sürecine sokabilmek için çalışıyoruz. Protestocu öğrencilerle de oturup konuştuk, bilgilendirme toplantısı yaptık. Basın açıklaması yaptık. Gezi Parkı olaylarının yansıması devamı ne olur öngörmek kolay değil.”

Gökçek’ten CHP ’lilere ‘hadi bakalım’

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de programa canlı telefon bağlantısı ile bağlandı. Gökçek, “Hocam dedi ki, bu koruma planı bitmeden biz buraya girişi kabul etmeyiz. Kendi açısından haklı. Biz de orayı bekleyeceğimizi ifade ettik. Ama biz bu yolu her halükârda yapacağız” diye konuştu.
Daha sonra belediyeden yapılan açıklamada ise Gökçek, dozerlerin önüne geçerek çalışmaları durduran CHP’li milletvekillerinin ise suç işlediğini öne sürdü: “Önümüzdeki günlerde televizyonlara çıkacağım. Bunların resimlerinin hepsini göstereceğim. Aylin Nazlıaka görevlilere ‘Sen gel bakalım buraya, kimliğin var mı’ diye soruyor. Oradaki garip de kimlik gösteriyor. ‘Hadi yürü işine, sen kimsin’ dese bitti. Ben olsam onu derim ‘hadi yürü’, bunu
hakettin ama. Bundan sonra arkadaşlara tembih edeceğim, geldiği zaman ‘Hadi bakalım, hadi bakalım’ aynen böyle diyecekler.”