ODTÜ bahar şenliğine coplu müdahale

Bahar şenliklerine gelen Dicle Üniversitesi öğrencileri, ODTÜ Rektörlüğü'nce içeri alınmayınca jandarmayla öğrenciler arasında çıkan çatışmada 10 öğrenci yaralandı.

ODTÜ'deki bahar şenliklerine gelen Dicle Üniversitesi öğrencileri, Rektörlük tarafından içeri alınmayınca jandarma ile öğrenciler arasında çatışma çıktı. Çatışmada 10'a yakın öğrenci yaralandı.
Yaklaşık bir ay önce ODTÜ'lü öğrenciler, Dicle Üniversitesi'ndeki öğrencilerle
'kardeşlik köprüsü' oluşturdu. ODTÜ'den bir grup öğrenci bu çerçevede Dicle Üniversitesi'ne giderek çeşitli etkinliklere katıldı. ODTÜ'lü öğrenciler de
Dicle Üniversitesi'ni ODTÜ Bahar Şenliğine davet etti. Ancak iki üniversitenin öğrencilerinin 'kardeşlik köprüsü' rektörlük tarafından bozuldu.
Dicle Üniversitesi'nden gelen yaklaşık 100 öğrenci bugün ODTÜ'nün Yüzüncü Yıl
girişine geldi. ODTÜ'lü öğrenciler, misafirlerini içeri almak istedi. Ancak
Rektörlüğün "İçeri almayın" talimatı nedeniyle, kampüs girişinde bekleyen
jandarmalar öğrencileri içeri sokmadı. ODTÜ'den iki öğretim görevlisinin telefon görüşmeleri de Rektörlüğün kararını değiştiremedi.
ODTÜ'lü öğrenciler ile Dicle Üniversitesi'nden gelen öğrenciler içeri girmek isteyince arbede yaşandı. Jandarma, öğrencileri dışarı çıkarmak için cop,
biber gazı ve tazikli su kullandı. Olaylarda 10 öğrenci yaralandı. Yaralılar ambulanslarla hastanelere götürülürken, iki öğrenci de Jandarma Karakolu'nda
gözaltına alındı. Öğretim görevlilerinin araya girmesiyle kampüs önündeki tansiyon düşerken, öğrenciler gözaltına alınan arkadaşlarının serbest bırakılması için oturma eylemi yaptı, Kürtçe şarkılar eşliğinde halay çekti. Öğrenciler yağan yağmura rağmen eylemlerini sürdürürken, kampüsün dışında yaklaşık 100 kişilik Çevik Kuvvet ekibi bekletildi.