ODTÜ 'hayalet kaplamalar' üretti

ODTÜ'lü araştırmacılar, 'tamamen yerli' kaynaklarla, radarda görünmezlik sağlayan 'radar soğurucu kaplamalar' geliştirdi.

ANKARA - ODTÜ'lü araştırmacılar, 'tamamen yerli' kaynaklarla, radarda görünmezlik sağlayan 'radar soğurucu kaplamalar' geliştirdi. Yeni malzemeler, gemi, uçak, helikopter, denizaltı gibi askeri araçların radarda görünürlüğünü binde 1'e kadar düşürüyor. Alev almayan, suya, tuza, yosuna, sürtünmeye ve darbeye dayanıklı kaplamanın en fazla 2 milimetre kalınlıkta oldukları için fazla bir yük getirmediği belirtildi.
Araştırma ekibi başkanı ODTÜ Kimya Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Levent Toppare, var olan benzer maddelerin çoğunun ya çok daha ağır ya da tek bir frekansta etkili olduğunu vurguladı. Toppare, araştırma görevlileri Simge Tarkuç ve Funda Özyurt'tan oluşan çalışma grubunun iki yıl süren çalışmaları sonucunda elde edilen sonucu anlattı:
"Geliştirdiğimiz malzemeler geniş bant aralığında (2-18 GHz) yüksek soğurma sağlıyor. Bu, 100 metrekarelik bir cismin 0.1 metrekare olarak algılanması demek olup radarda fark edilmesini neredeyse imkânsız kılmaktadır." Malzemelerin üretiminin oldukça basit ve düşük maliyetli olduğunu anlatan Toppare, aleve dayanıklılık özelliği nedeniyle başka alanlarda da kullanılabileceklerini söyledi.