ODTÜ için soru önergesi: Neden 20 yıl sonra?

ODTÜ için soru önergesi: Neden 20 yıl sonra?
ODTÜ için soru önergesi: Neden 20 yıl sonra?
BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü Ankara'da ODTÜ Ormanı'ndan da geçecek ve çalışmalarına başlanan Anadolu Bulvarı-Konya Yolu arasındaki otoban projesi ile ilgili İçişleri Bakanı Muammer Güler'in cevaplaması talebiyle Meclis Başkanlığı'na soru önergesi verdi.

Radikal.com.tr - Bianet'in haberine göre, Ertuğrul Kürkçü'nün önergesinde yaklaşık 20 yıl önce Belediye Nazım Planı’nda olan yolun çevresindeki mahallelerin zaman içinde yapılaşmalarının arttığı, yolun trafikte tıkanmalar yaratacağı ve 2014’te açılması planlanan ve ODTÜ önünde de durağı olacak metronun ulaşıma çözüm olacağı belirtildi.
Milletvekili Kürkçü'nün İçişleri Bakanı'na yönelttiği sorular şunlar:
1. 20 yıl önce tasarlanan yolun bugünlerde yapımına başlanmasının sebebi nedir?
2. Yol yapımı ile ilgili ODTÜ Kampüsü’nde veya çevresindeki mahallerde herhangi bir kamuoyu yoklaması yapılmış mıdır? Yapılmışsa tarihi ve sonuçları nelerdir?
3. ODTÜ’nün koruma kurulu tarafından sit alanı ilan edildiği bilinmektedir. Bu durumda herhangi bir değişiklik var mıdır?
4. Yapılması planlanan yolun bitiş noktası olan Fen Lisesi Kavşağı, Dikmen Öveçler Hattı ve Konya yolunda çıkabilecek trafik problemiyle ilgili herhangi bir önlem alınmış mıdır? Alınmışsa içeriği nedir?
5. Günde 40 bin aracın geçmesi planlanan bu otoban yerine Kızılay-Batıkent metro hattı gibi tek yönde saatte 70 bin yolcu taşıyan ya da Kızılay-Aşti Ankaray hattı gibi tek yönde saatte 16 bin yolcu taşıyan raylı taşıma hatları yapılarak şehrin trafik sorununun çözümü konusunda karşılaştırmalı-bilimsel bir analiz yapılmış mıdır? Yapılmışsa sonuçları nelerdir?

ODTÜ’DEN GEÇMESİ GÜNDEMDE OLAN İKİ YOL

Önergenin gerekçesinde ODTÜ Rektörlüğü’nün Mayıs ayındaki açıklamasına göre yerleşkeden geçmesi gündemde olan iki yol olduğuna işaret edildi.
* İnşaat çalışmalarına başlanan yol 1994 yılında planlanmış olan, Anadolu Bulvarı’nın devamı olarak Vişnelik’in batısından ve 100. Yıl Mahallesi’nden geçmesi planlanan yol. ODTÜ Yönetimi hazırladığı koruma amaçlı imar planı önerisinde bu yola yer verip, çeşitli bağlantı ve kavşak seçenekleri geliştirdi.
* İkinci yol ise Bilkent yolu üzerinde bulunan kapıdan girmesi ve yerleşkeyi doğu-batı yönünde keserek Anadolu Bulvarı'nın devamı olacak yola bağlanması planlanmış olan yol. ODTÜ Yönetimi doğal çevreye zarar vermemesi, tümüyle tünel olarak yapılması şartıyla bu yola da koruma amaçlı imar planında yer verdi.

ULAŞIM SORUNU İÇİN METRO

* İnşaat çalışmaları başlayan yol 100.yıl, Çiğdem Mahallesi ve Karakusunlar’ın 20 yıl önceki haline göre planlandı ancak aradan geçen zamanda bu bölgelerdeki yapılaşma arttı.
* Ulaştırma Bakanlığı Kızılay-Çayyolu Metro inşaatını Büyükşehir Belediyesi’nden alarak, bu inşaatın yapımını üstlendi. Bu hattaki metro duraklarından biri de ODTÜ’nün hemen önünde, dolayısıyla 2014’te açılması planlanan metroyla bölgedeki ulaşım sorununun büyük oranda çözüleceği varsayılmakta.
* Mevcut projenin uygulandığı durumda yapılacak yolun çıkış noktası olan Fen Lisesi Kavşağı ve Öveçler-Dikmen Hattı'nın olduğu bölgede Konya yolunun bu yolun trafik ağırlığını kaldırmayacağı ve yoğun tıkanmaların yaşanacağı uzmanlar tarafından kamuoyuna açıklandı.
* Gezi olaylarında ifade bulan “kent hakkı” konusunda duyarlılığın arttığı bir siyasal atmosferde yolun geçeceği ODTÜ ve çevresinde yaşayan insanlara ve sonuç olarak Ankara halkına sorulmadan yapılmasının, özellikle okullar açıldıktan sonra “inşaata hız verileceğinin” açıklanmasının protestolar ile karşılanacağı ve Ankara’nın siyasal iklimini sertleştireceği bilinmekte.


  http://www.radikal.com.tr/114910111491012

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ahmet 31. Olumsuz Oy bana düştü. sandıkta devrildin! - berkayhür

  Merdivenleri boyamak çirkinlik abidesi mi? Freddy Krugger falan yapsana adını; Freddy şu tavuk döner gibi yüzü olan korkunç herif. Rüyalara falan gelirdi. Sorulara cevap veren bir yorum değil attığın, soruya soruyla yanıt vermek zaman kazanmaya çalışan bir suçlunun tipik taktiği yöntem değiştir-in. Seni hala doksanlı yılların zenginleriyle kandırıyorlar sanırım, sokağa çık bakalım sermaye kimlerin elinde :) Bu arada sakın tercihini değiştirme, ben de akp'ye vereceğim oyumu. Bütün göstergeler tersine döndü, dünyanın en riskli 6 ekonomisinden 2.siyiz. Yani birileri gezi olayları yüzünden dolar artıyor falan deyip kandırmasın, AKP ülkeyi yanlış büyüme politikasıyla batırıyor olan bu.

  Hep Böyledir Bu Beyler - 850ahmet

  Ülkenini en güzel yörelerinde otururlar.Ülkenin kaymağını yerler.Birilerinin gecekondu semptlerini rant haline getirirler. Her birisi cep telefonunu üçer üçer kullanırlar.Ama baz istasyonlarının mahallelerine yapılmasına karşı çıkarlar. Hes'lere karşı çıkarlar ama bir dakikalık kesintiye isyan ederler.Boğaz köprüsüne karşı çıkarlar ama köprü manzaralı daireleri almaktan vaz geçmezler.Şimdi de ODYÜ'nin sısırından geçecek yol aldıkları dairelerin değerini düşürecek diye bazı saf dilleri kullanmaya başladılar.Nasıl olsa "Seneryosunu yazdıkları tiyatro"da figüranlık yapacak figüranları bulacaklar.Ha aklıma gelmişken şu çirkinlik abidesi haline gelmeye başlayan kaldırımları boyama işinden kimler kazanıyor açaba.sakın bunun arkasında bazı lobiler olması????