ODTÜ Meril için ağladı, bisiklet için eylem yaptı

ODTÜ Meril için ağladı, bisiklet için eylem yaptı
ODTÜ Meril için ağladı, bisiklet için eylem yaptı
20 gün önce, kırmızı ışıkta durmayarak bisikletine çarpan bir aracın yol açtığı kaza sonucu, 22 yaşında hayatını kaybeden ODTÜ öğrencisi Meril Çiğdem Durmuş için arkadaşları eylem yaptı.

Radakil.com.tr - ODTÜ İnşaat Mühendisliği Fakültesi 3. sınıf öğrencisi Meril Çiğdem Durmuş, bundan 20 gün önce, bisikletine çarpan bir aracın yol açtığı kaza sonucu, 22 yaşında hayatını kaybetti. Fakültesinin en başarılı öğrencisi olan ve gelecek yıl bölüm birincisi unvanı ile mezun olması beklenen Çiğdem’in ölümü başta fakültesi olmak üzere ODTÜ’yü üzüntüye boğarken, bisiklet kullananların yaşadığı sorunlara dikkat çekmek için dün bir de eylem yapıldı.

Eskişehir Yolu üzerindeki Beysukent-Angora Bulvarı’nda kırmızı ışıkta hızla yanından geçen bir aracın kendisine çarpması sonucu hayatını kaybeden Meril Çiğdem Durmuş için Güvenpark’ta toplanan bisikletliler, “Otomobil odaklı değil insan odaklı kent istiyoruz” diyerek yere yattı.


HARVARD'A GİDECEKTİ
Kazada kızını kaybeden Meril Çiğdem’in babası Adil Durmuş, “ODTÜ İnşaat Mühendisliği 3’üncü sınıfta okuyordu ve master programlarını da bir arada yürütüyordu. Önümüzdeki dönemde Harvard’a gitmeyi garantilemişti. Dönem birincisi olacaktı” dedi.

Durmuş’un ölümünün ardından Türkiye ’nin pek çok başka kentinde de farklı adlarla bir araya gelen bisiklet grupları, bisiklet kazalarında ölenleri anmak ve trafikte bisikletlilere duyarlılığı artırmak amacıyla “Bisiklete özgürlük” turları düzenlemişti.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  ODTÜ

  ,

  Master

  ,

  İnşaat

  ,

  Kırmızı

  ,

  Eylem

  ,

  kent

  http://www.radikal.com.tr/1143873114387311

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  yeni - düş-ün bulur-sun

  Daha yeni bir otobüs videosu yayınlandı muavin şöföre, '' Kıstır şu bisikletliyi gebersin '' diyor. Bu tip adamlara, neden küfür ediyorsun diye soruyorsun, Ben AKP liyim sen gezicimisin diye tersliyor. Aynı adamlara , Niye insanlara vuruyorsun diye soruyorsun, Elhamdülillah müslimanım diyor. Nooldu ? memlekete şeriat falan geldi de bizim mi haberimiz yok ??? Yoksa başbakan Kasımpaşa kültürü ile Talibancı terörist kültürünü bütün memleketemi yaydı ???

  Clearly Clear - ahom

  Trafik kanunu bisikleti ehliyet ve plaka kullanilmasi gerektirmeyen bir arac olarak tanimlamaktadir. Ayni kanunda, bisiklet yolu bulunmayan yerlerde bisikletlerin en sag seritten trafigi aksatmadan gitmeleri gerektigi bildirilmistir. AYni kanun yine bisiklet yolu bulunan yerlerde, bisikletli kisilerin arac trafiginin aktigi yola gecemeyecegini duzenler. Berlin de iyi sadece kufur etmisler. ulkemizin kanunlarina bakalim once. Bknz Trafik kanunu md.3/c, 37, 46 ve 66. Bu arada ulkemizin cok cok ilerlemis, kronik bir trafik magandaligi problemi var. Kimse dokunmuyor, nedendir bilinmez? Polis bile ceza yazmiyor...

  Bilmeyen insan - user1153100

  Tüm Avrupa`da insanlar belediyeler tarafindan bisiklet kullanmaya özendiriliyor, tesvik ediliyorlar ne cezasindan bahsediyorsun.

  Bisiklet Bir Ulaşım Aracıdır. - pelinaksoy

  Trafik kanununa göre "bisiklet bir ulaşım aracıdır, bisiklet yolu olmayan yerlerde yolun sağ şeridini kullanır ve tüm trafik kuralarından sorumludur." Bisiklet bir ulaşım aracıdır! Her türlü yolda, bulvar, ana cadde, tali yol ayırmaksızın dilediğiniz gibi tıpkı otomobil kullanırmış gibi kullanabilirsiniz. Bu hak kanunlar tarafından tüm bisikletlilere verilmiştir. Lütfen Bu konuda bilmeden yorum yaparak ülkemizi karartmayın.

  cahil insan clear - gemerekli

  Beysukentte zengin beyzadeler yarış yapıyorlar. Ne kadar cahil insanlarsınız. Birgün kendi kardeşinizin kendi çocuğunuzun başına gelebilecek bir olay için, orası şehir içi başka yerde bisiklete binin dercesine bir yorum... çok çirkin çok cahil... meşhur bakanlarımızdan örnek aldığın belli, hindistanı pakistanı örnek veriyorsun, hatta utanmasan çok güzel öldü diyeceksin. Sus bari rezil olma.

  bisiklet için şerit şart değil - derya_g

  Clear'ın yorumuna tam katılmıyorum, Avrupa için fazla bir genelleme olmuş. Hollanda, Almanya gibi öncü ülkelerin aksine bu konuda geç kalmış bir ülke olan İngiltere'de, örneğin Londra'da bisiklete özel şerit düzenlemesi az; ama bisikletli çok. Çift katlı otobüslerin, kamyonların, vızır vızır araba trafiğinin ortasında bisikletliler şehrin bir ucundaki işlerine gidip gelirler. Her bulvarda, sokakta bisikletliler vardır. Sonuçta bisiklet bir ulaşım aracıdır, oyuncak değil. "bulvara çıkamaz" diye bir düzenleme olamaz. Kendine özel şerit yoksa eğer, mevcut yolu kullanabilir. Gerekli olan, öncelikle tabii ki şehrin trafiğinin dönüşmesi. Bu olana kadar da hem bisikletlilerin hem de araç sahiplerinin düzgün bir eğitimden geçmesi şart; trafikte öncelik, hız, sinyalizasyon, güvenlik vb konularda. Londra'da yapılan da bu mesela; bisiklete binmeyi bilseler dahi çocuklara trafikte bisiklet kullanımı eğitimi veriliyor. Kazalar kaçınılmaz; ama Türkiye'de motosikletliyi veya kadın sürücüyü bile trafikte sıkıştırmaktan zevk alan sürücülerin bir bisikletliyle göstereceği yaklaşımı da unutmamak gerek. Hiçbir şey olmasa yol tacizi yaşanıyor. Bu tabloda sorun bisiklette değil. Bisiklet, yolu öncelikle hak eden arabaların arasına karışmış bir fazlalık değil, eşit bir ulaşım aracı. Sürücülerin de evet, özel şeridi olmayan bisikletlilere gereken özeni göstermesi gerekir; tıpkı trafikteki diğer araçlara gösterdikleri gibi. Dilerim şehirlerimiz, yollarımız bisiklete uygun hale gelir, insanlar da bisikletli trafiğe uyum gösterir ve böylesine acı bir olay bir daha yaşanmaz.

  Meril'in kaybı insanlığın kaybı - asistane

  Evinden maması biten kedisine mama almaya giderken, in cin top oynayan boş yolda, ralli pistinde yarış yapıyorcasına giden bir katilin kurbanı oldu. İnsanı, doğayı, bütünn canlıları seven, bütün tanıyanların gönlüne taht kurmuş, mükemmel bir gençti MERİL. İdealleri vardı, hayalleri...çok başarılıydı, bir hocasının dediği gibi 10 yıldır böyle bir öğrenci gelmemişti ODTÜ'ye belki bir on yıl daha gelmeyecek..Çok tedbirli ve bilinçliydi, ama tesadüfen yaşadığımız bu ülkede istediğin kadar tedbirli ve dikkatli ol işe yaramıyor. Sonun başkalarının elinde..Bu kadar mükemmel ve idealist bir insanın kaybı tüm insanlığındır emin olun..Allah ailesine ve sevenlerine sabır versin......