ODTÜ olaylarına Meclis'te ve kampüste protesto

ODTÜ olaylarına Meclis'te ve kampüste protesto
ODTÜ olaylarına Meclis'te ve kampüste protesto
ODTÜ'de TGB üyeleri ve sol görüşlü öğrenciler arasında önceki gün yaşanan çatışmanın görüntüleri ortaya çıkarken, her iki taraf da dün hem Meclis'te hem de kampüste eylem yaptı.
Haber: MEHMET BİLBER / Arşivi

ANKARA - ODTÜ’de Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyeleri ve sol görüşlü öğrenciler arasında önceki gün yaşanan çatışmanın görüntüleri ortaya çıktı. Saatler süren taşlı ve sopalı kavgada 15 kişi yaralandı, başından yara alan bir öğrenci de ameliyat edildi. Olaylara ilişkin her iki taraf da dün hem Meclis’te hem de kampüste eylem yaptı.
İşçi Partisi’ne yakın olduğu iddia edilen Bilim ve Ütopya dergisinin dün ODTÜ’de gerçekleştirdiği ‘Dr. Serhat Özyar Bilim Ödülleri’ etkinliği sonrası olaylar çıktı. Etkinliği düzenleyenleri protesto eden solcu öğrencilerle TGB üyeleri arasında saatler süren çatışma yaşandı. Gerginlik saat 19.00 sıralarında Merkez Mühendislik binasında yapılan etkinliğin ardından bazı öğrencilerin etkinliğin İşçi Partililer tarafından düzenlendiği gerekçesiyle protesto etmesiyle başladı. Bunun üzerine binanın olduğu yere gelen yaklaşık 100 kişilik TGB’li grupla sol görüşlü öğrenciler arasında karşılıklı taş ve soda şişeleri fırlatıldı. Çatışma sırasında grupların birbirlerine karşı “ODTÜ Kürtçülere mezar olacak” ve “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları attığı öğrenildi. 

 

 

SAATLERCE SÜRDÜ 

Çatışma uzun süre devam ederken kampüse giren TOMA’lar gruplara tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti. Bu sırada kampüse çok sayıda ambulansın girdiği görüldü. Saatler süren çatışma Merkez Mühendislik binasından bir kilometre uzaktaki kampüsün ana giriş kapısına kadar devam etti. TGB’li öğrencilerin buradan çıkması üzerine bu kez içerde bulunan grupla kapıda bekleyen polis ekipleri karşı karşıya geldi. Polis öğrenci grubundan dağılmasını isterken öğrenciler de polis okuldan çıkana kadar dağılmayacaklarını belirtti. Bir süre polisle yaşanan çatışmanın ardından akademisyenlerin de araya girmesiyle polis okul dışına çekildi. Saat 23.00’e kadar devam eden olayların sonunda öğrnciler yaşananları protesto eden bir açıklama yaparak dağıldı.

YARALILAR TEDAVİ EDİLDİ

Olaylar sonucu yaralanan 15 kişinin Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldığı öğrenildi. Yaralılardan 14’ü hafif müdahalelerle hemen taburcu edilirken başından yaralandığı belirtilen bir kişi ameliyata alındı. Müşayede altında tutulan öğrencinin sağlık durumunun iyi olduğu ve bugün taburcu edileceği bildirildi.

MECLİS'TE VE KAMPÜSTE EYLEM
Yaşanan olaylardan ' PKK sempatizanlarının sorumlu olduğunu' söyleyen TGB Başkan Yardımcısı Aykut Diş, Meclis Dikmen Kapısı önünde CHP ’li vekiller Süheyl Batum, Dilek Akagün Yılmaz ve Şevki Kulkuloğlu ile birlikte bir basın açıklaması yaptı. Açıklamasında Diş, “Bizler buradan bilimi, üniversiteleri ve vatanımızı savunma kararlılığımızı ilan ederek gericileri ve bölücüleri piyasaya sürenleri uyarıyoruz” dedi. Aynı saatlerde olayın diğer tarafı olan öğrencilerse kampüste bir forum düzenleyerek tepkilerinin bilimsel bir etkinliğe yönelik olmadığını, ırkçı söylemlerle Kürtleri ve çeşitli çevreleri hedef gösteren TGB üyelerine olduğunu, buna karşılık organize olarak dışarıdan okula gelen sopalı 100 kişinin kendilerine saldırdığını savundu.


  http://www.radikal.com.tr/113116311311634

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  chp yonetimi - keryil

  ben en cok chp yonetimi bu konuda bir sey diyecek mi onu merak ediyorum. bazi vekilleri odtu'de sosyalistlere karsi ulusalcilarla saf tutan chp'nin kadrolarinin onemli bir kismi odtu sosyalist geleneginden gelme. chp bu konuda sessiz kalirsa cok puan kaybeder. geri cok puani da kalmadi ama bu yuzden daha da kritik durum. kimisi chp vekili olduktan sonra dahi odtululerle bircok kez gaz yemis kisiler buna sessiz kalmamali. olaya gelince, zaten akla kara ortaya cikmis kimin kiminle saf tuttuguna bakinca. baska bir yorumcunun yazdigiysa cok onemli bence, kutuphaneye girmek icin bile taklalar attiran guvenlik yuz kisilik sopali kalabaligi nasil iceri almis? yoksa sopalar onceden iceride mi saklanmis? odtu'de ozel guvenlikle ilgili ciddi sorunlar yasaniyor, sonra bir iki senede ben de sahit oldum. senelerdir odtu personeli olan guvenligin (ki bunlar sahane insanlardir) yaninda yeni gelen guvenlik gorevlilerinin artistlikleri, kendilerini polis zannetmeleri filan hic cekilmiyor. ki herkesi ogrenci kendisini ise hoca zannettigi icin bana veya is arkadaslarima keyfi problem cikardiklari bir iki olayda amirini getirip teker teker herkesten ozur diletmisligimiz de vardir. odtu ogrencisi bu konuda hassas olmali, zira elli yasinda gorunen insanlara bulasmiyorlar zaten, onlarin derdi yok.

  Yazik - mataman

  Eskiden ODTÜ ye giremiyen Aydinlikcilar /TGB simdi MHP ilede isbirligi yaparak ODTÜ yü ele gecirmeye calisiyor anlasilan. Süheyl Batum gibi bir insanin destekledigi örgüt kendine nasil solcu der. Bunlari eski adi Sosyal Fasisti

  nasıl? - lapodix

  başka üniversitelerden kütüphaneye gelen insanları kapıdan içeriye alırken bin dereden su getiren kapı görevlileri tgb'li eli satırlı faşistleri nasıl içeriye almış acaba? veya bunları kim sokmuş içeriye. ülkücüler gitti şimdi de bunlar çıktı. olayı solcular arası kavga olarak adlandırmak ise tam anlamıyla manipülasyondur.

  Ulusalcı geçinen ip'li saz ekibi - anlaşılmak

  İsimlere bakın CHP’li vekiller Süheyl Batum, Dilek Akagün Yılmaz ve Şevki Kulkuloğlu ile basın açıklaması yapıyorlar.. bunlar dünde tv karşısındaydılar ama daha kalabalık burada anlaşılan bunların chp ile ilgilerinin olmadığı ve ip..(işçi partili) oldukları, öğrencileri kışkırttıkları aşikar artık umarım sn Kılıçtaroğlu kimin ipiyle kuyuya inmeye çalıştığını anlar..