ODTÜ olaylarına Meclis'te ve kampüste protesto

ODTÜ olaylarına Meclis'te ve kampüste protesto
ODTÜ olaylarına Meclis'te ve kampüste protesto
ODTÜ'de TGB üyeleri ve sol görüşlü öğrenciler arasında önceki gün yaşanan çatışmanın görüntüleri ortaya çıkarken, her iki taraf da dün hem Meclis'te hem de kampüste eylem yaptı.
Haber: MEHMET BİLBER / Arşivi

ANKARA - ODTÜ’de Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyeleri ve sol görüşlü öğrenciler arasında önceki gün yaşanan çatışmanın görüntüleri ortaya çıktı. Saatler süren taşlı ve sopalı kavgada 15 kişi yaralandı, başından yara alan bir öğrenci de ameliyat edildi. Olaylara ilişkin her iki taraf da dün hem Meclis’te hem de kampüste eylem yaptı.
İşçi Partisi’ne yakın olduğu iddia edilen Bilim ve Ütopya dergisinin dün ODTÜ’de gerçekleştirdiği ‘Dr. Serhat Özyar Bilim Ödülleri’ etkinliği sonrası olaylar çıktı. Etkinliği düzenleyenleri protesto eden solcu öğrencilerle TGB üyeleri arasında saatler süren çatışma yaşandı. Gerginlik saat 19.00 sıralarında Merkez Mühendislik binasında yapılan etkinliğin ardından bazı öğrencilerin etkinliğin İşçi Partililer tarafından düzenlendiği gerekçesiyle protesto etmesiyle başladı. Bunun üzerine binanın olduğu yere gelen yaklaşık 100 kişilik TGB’li grupla sol görüşlü öğrenciler arasında karşılıklı taş ve soda şişeleri fırlatıldı. Çatışma sırasında grupların birbirlerine karşı “ODTÜ Kürtçülere mezar olacak” ve “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları attığı öğrenildi. 

 

 

SAATLERCE SÜRDÜ 

Çatışma uzun süre devam ederken kampüse giren TOMA’lar gruplara tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti. Bu sırada kampüse çok sayıda ambulansın girdiği görüldü. Saatler süren çatışma Merkez Mühendislik binasından bir kilometre uzaktaki kampüsün ana giriş kapısına kadar devam etti. TGB’li öğrencilerin buradan çıkması üzerine bu kez içerde bulunan grupla kapıda bekleyen polis ekipleri karşı karşıya geldi. Polis öğrenci grubundan dağılmasını isterken öğrenciler de polis okuldan çıkana kadar dağılmayacaklarını belirtti. Bir süre polisle yaşanan çatışmanın ardından akademisyenlerin de araya girmesiyle polis okul dışına çekildi. Saat 23.00’e kadar devam eden olayların sonunda öğrnciler yaşananları protesto eden bir açıklama yaparak dağıldı.

YARALILAR TEDAVİ EDİLDİ

Olaylar sonucu yaralanan 15 kişinin Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldığı öğrenildi. Yaralılardan 14’ü hafif müdahalelerle hemen taburcu edilirken başından yaralandığı belirtilen bir kişi ameliyata alındı. Müşayede altında tutulan öğrencinin sağlık durumunun iyi olduğu ve bugün taburcu edileceği bildirildi.

MECLİS'TE VE KAMPÜSTE EYLEM
Yaşanan olaylardan ' PKK sempatizanlarının sorumlu olduğunu' söyleyen TGB Başkan Yardımcısı Aykut Diş, Meclis Dikmen Kapısı önünde CHP ’li vekiller Süheyl Batum, Dilek Akagün Yılmaz ve Şevki Kulkuloğlu ile birlikte bir basın açıklaması yaptı. Açıklamasında Diş, “Bizler buradan bilimi, üniversiteleri ve vatanımızı savunma kararlılığımızı ilan ederek gericileri ve bölücüleri piyasaya sürenleri uyarıyoruz” dedi. Aynı saatlerde olayın diğer tarafı olan öğrencilerse kampüste bir forum düzenleyerek tepkilerinin bilimsel bir etkinliğe yönelik olmadığını, ırkçı söylemlerle Kürtleri ve çeşitli çevreleri hedef gösteren TGB üyelerine olduğunu, buna karşılık organize olarak dışarıdan okula gelen sopalı 100 kişinin kendilerine saldırdığını savundu.