ODTÜ planı açıklandı

ODTÜ planı açıklandı
ODTÜ planı açıklandı

Bakanı Bayraktar, pek çok ilde protestolara neden olan ODTÜ den yol geçirme hazırlıklarında son durumu aktardı.

Bakan Bayraktar, ODTÜ'de 4 bin hektarın imar planını açıkladı. Planla inşaat alanı, 750 binden 1 milyon metrekareye çıkacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, ODTÜ yerleşkesi ve orman alanlarının bulunduğu, güneyde Eymir Gölü’nü de kapsayan 4 bin 85 hektarlık bölgenin imar planının ayrıntılarını anlattı. Bayraktar yaptığı açıklamada, Kültür Varlıkları Kurulu ile Tabiat Varlıkları ‘Komisyonu’ndan gerek arkeolojik gerek doğal sitlerle ilgili görüşler alındıktan sonra, bu hafta içi Ankara Büyükşehir Belediyesi ve ODTÜ Rektörlüğü ile ayrı ayrı toplantılar yaparak tüm kurumların mutabakatıyla ODTÜ’nün imar planına son halini verdiklerini bildirdi.

‘Belediyeyi ikna ettik’

ODTÜ kampüsünün doğu batı hattında yapılacak yolun tünel şeklinde olacağını hatırlatan Bayraktar, “Tünelin yapımı 100 milyon lira. Ankara Büyükşehir Belediyesi, tünelin maliyetli olacağını belirtiyordu, ‘Tünel dışı alternatifler de olabilir’ diyordu ancak belediyeyi ikna ettik, şu anda tünel konusunda hemfikiriz” diye konuştu.

Tünel 2 km olacak
Ankara’da ilk kez, şehir içinde yaklaşık 2 kilometrelik tünel yapılacağına işaret eden Bayraktar, “Ankara’da böyle başka bir tünel yok. Tünel sayesinde ODTÜ’nün kampüs bütünlüğüne, ağaç varlığına da zarar verilmeyecek. Üniversitenin Bilkent çıkışı ile Yüzüncü Yıl’da, tünel çıkışlarında kavşaklar oluşturulacak” dedi.
Bayraktar, Anadolu Bulvarı’nın devamı olarak ODTÜ arazisinin doğu kesiminden geçecek olan ve protestolara konu olan yolla ilgili ise “hiçbir problemin bulunmadığını ve yüzde 100 mutabakat sağlandığını” kaydetti. Planı hazırlarken çevresel hassasiyetlere çok önem verdiklerini, orman mühendislerinden de görüş aldıklarını anlatan Bayraktar, “Açıktan geçecek yol, kampüsün tam doğu sınırında, o kadar ki sınıra teğet diyebileceğimiz bir nokta. Burada ömrünü tamamlamış ağaçlar da var. Büyükşehir Belediyesi, buradaki ağaçların büyük kısmının taşınacağını taahhüt ediyor. Onun yerine çok ciddi ağaçlandırma da yapılacak” ifadesini kullandı.
Bayraktar, Eymir Gölü’nün Özel Çevre Koruma (ÖÇK) bölgesi olduğunu, imar planında burasının yine ÖÇK bölgesi olarak işaretleneceğini ve buradaki bazı boş alanların ODTÜ yönetiminin isteği doğrultusunda ağaçlandırılacağını belirtti.
Bakan Bayraktar, ODTÜ’nün şu anda yaklaşık 750 bin metrekare olan inşaat alanının da planla birlikte 1 milyon metrekarenin üzerine çıkacağını bildirdi. Böylece kampüste birtakım ilave inşaatların yapılmasının da önünün açılacağını belirten Bayraktar, “Bu imar planı, sadece ODTÜ’den geçen yolları ilgilendirmiyor. Planla aynı zamanda ODTÜ’nün yaklaşık 4 bin hektarlık alanının ilk kez 1/1000’lik planı olacak. Dolayısıyla üniversiteyi çok rahatlatacak. Ankara’da ulaşım konusunda da çok rahatlama sağlanacak” dedi. Bakan Bayraktar, “İlgili kurumlardan görüş alarak, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve ODTÜ arasında anlaşma sağlayarak, bu işi sorunsuz hallettik. Hem ODTÜ’ye hem de Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyoruz” ifadesini kullandı.


  http://www.radikal.com.tr/115204411520441

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ranta doymayın - genel

  odtü rektörünün sizinle herhangi bir mutabakata varmış olması, odtü öğrencilerinin veya 100. yıl semt sakinlerinin bu durumu kabul ettirdiğini göstermez. sorun sadece ağaç sökme sorunu değildir. sorun şehirde trafiğe kalıcı çözüm bulmak yerine, kısa vadeli rant odaklı çözümlerin bizlere dayatılmasıdır. sunulan bu kısa vadeli çözüm olmayan çözümler ankara'yı bir otoban ve bugi bugi köprü şehrine dönüştürdü. benzerine az gelişmiş ülkelerde rastlayabileceğiniz bu durum ankara'nın mahalle kültürünü yok edip, şehri araba gürültüsüne boğan, yayalara yaşam hakkı tanımayan, tek rahatlama noktasını alışveriş merkezleri haline getiren çarpık bir şehirleşme sonucunu doğuruyor. ankara'nın yeterince ucubeye dönüştürüldüğünü görüyoruz ve buna dur diyoruz. bisikletli, metrolu, toplu taşımacılığı geliştirebilen bir ankara istiyoruz. sehri ranta teslim etmek istemiyoruz. 70 yaşında bir kişi olarak, veya bebekli bir ebeveyn olarak şehir içerisinde yürümeye çalışın bakalım. hareket edebilecek misiniz? arabalı elitlere değil, halka hizmet anlayışını benimseyen bir yönetim istiyoruz.