ODTÜ, polisi AB'ye uyduracak

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), Türk polisini AB'ye uyumlu hale getirecek. ODTÜ'de kurulacak İnsan Hakları ve Güvenliği Uluslararası Araştırma ve Uygulama Merkezi...

ANKARA - Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), Türk polisini AB'ye uyumlu hale getirecek. ODTÜ'de kurulacak İnsan Hakları ve Güvenliği Uluslararası Araştırma ve Uygulama Merkezi, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Polis Akademisi'yle işbirliği içerisinde Türk polisini güvenlik, insan hakları ve terör konusunda eğitecek.
Dün Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmeliğe göre, merkez, açtığı kurs ve seminerlere katılanlara sertifika verecek. Aynı proje çerçevesinde, güvenlik ve insan hakları konularında yüksek lisans ve doktora programları açılacak.
Merkezin kuruluş amaçlarından bazıları şöyle sıralandı: "Güvenlik personeline farklı bilimsel disiplinler çerçevesinde global bir bakış açısı kazandırmak. Güvenlik ve insan hakları konularını inceleyen personel yetiştirmek, bu konuda uzmanlaşma sağlamak. Polis teşkilatıyla AB standartları arasındaki uyumu artırmak için, bu standartları Türkiye koşullarına adapte etmek üzere araştırmalar yapmak."


    http://www.radikal.com.tr/7548357548350

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.