ODTÜ Rektörlüğü önünde eylem çadırı

ODTÜ Rektörlüğü önünde eylem çadırı
ODTÜ Rektörlüğü önünde eylem çadırı
ODTÜ'de yönetim kendi çalışanları ile karşı karşıya geldi. Maaş promosyon ihalesi nedeniyle üniversite çalışanlarının geçen Aralık'ta yaptığı eylemler nedeniyle araştırma görevlisi Mert Kükrer ve teknisyen Barış Çelik'in işten atılması için YÖK'e başvuru yapıldı. Kükrer ve Çelik de bu duruma tepki göstererek rektörlük önünde çadır kurarak beklemeye başladı.

RADİKAL - Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) işten atılma tehlikesiyle karşı karşıya kalan iki Eğitim Sen yöneticisi, rektörlük binası önünde çadır kurdu. 

Eğitim Sen Ankara 5 No’lu Üniversiteler Şubesi örgütlenme sekreteri araştırma görevlisi Mert Kükrer ve Şube Denetleme Kurulu üyesi teknisyen Barış Çelik hakkında disiplin soruşturması açılmıştı. ODTÜ dosyalarını "kamu görevinden çıkarılma" cezası talebiyle YÖK'e göndermişti. YÖK'ten yanıt bekleniyor. ODTÜ yönetiminin dosyaları YÖK'ten geri alma imkanı var.

Söz konusu ceza onaylanırsa bir daha yükseköğretim kurumlarında çalışamayacaklar. Kükrer’in doktora eğitimi de sona erecek.

Konuyla ilgili konuşan Araştırma Görevlisi Mert Kükrer promosyon eylemleri sonrası Eğitim-Sen işyeri temsilcisi Ekin Erdem Evliya’nın işten atıldığını hatırlattı. Yeniden kadroya alınmama sebebinin “akademik başarısızlık” olarak gösterildiğini belirten Kükrer, asıl nedenin ise sendikal faaliyetler olduğunu ifade etti. Promosyon grevi sırasında Evliya’yı tehdit eden bir hocanın yüzlerine yaklaştırdığı kamerayla kendilerini rahatsız ettiğini belirten Kükrer, “Biz de araya girdik. Münakaşa yaşandı. Biz protesto edip çıktık. Ancak dekanlık bunu sendikaya karşı bir fırsat olarak kullandı. ‘Dersi bastılar’ diye lanse ettiler. Burada hedef, sendika üzerinde baskı kurmak ve çalışanları ses çıkaramaz hale getirmek. Son dönemde bütün üniversitelerde kurulmaya çalışılan baskının bir örneği. Eğitim Sen olarak bu konunun peşini bırakmayacağız” dedi. 

‘HAK TALEP EDEN BASKI GÖRÜYOR’

Barış Çelik ise, “3 ay önce taşeron işçiler eylemler yaptılar, işten atmalar yaşandı, bahar şenliklerindeki tutumları ortada. Üniversitede hak talep eden herkesin baskı gördüğü günlere geldik. Promosyon eylemlerini yaptığımızda Rektörlüğün sadece İş Bankası’nı göstermesi kapalı kapılar ardında önceden anlaşmaların yapıldığını akıllara getirmişti. Promosyona ilişkin taleplerimiz üniversitedeki birçok emekçi tarafından sahiplenildi ve birçok alanda iş durdu. Tabii Rektörlük de bizleri işten atarak işi ‘halledebileceğini’ düşündü” dedi. Söz konusu tartışmanın sözlü bir münakaşa olduğunu da belirten Çelik, eyleme müdahale eden ve şikayet ettikleri hocaların değil sadece kendilerine soruşturma açıldığını söyledi. Ayrıca üniversite senatosunun da bir açıklama yaparak kendilerini kınadığına dikkat çeken Çelik, tartışmanın kötü ve büyük bir olay gibi yansıtılmak istendiğini ifade etti. Sendikalarının da çözüm için diyalog kurduğunu belirten Çelik, üniversite yönetiminin ise görüşmelerde olumsuz bir tutum sergilediğini söyledi. 

ODTÜ Mezunları Derneği Başkanı Himmet Şahin de üniversite yönetiminin gelen şikayetler üzerine böyle bir soruşturma açtığını ancak verilen cezaların çok ağır olduğunu söyledi. YÖK’ten de henüz bir yanıt gelmediğini belirten Şahin, yönetimle görüşmelerin devam ettiği söyledi. 


Ne olmuştu?

Soruşturmalar ODTÜ'de iş bırakma eylemlerinin gerçekleştiği Aralık 2014'e ilişkin. ODTÜ'de maaş promosyon ihalesine dair şartnamenin hazırlanması sürecinde taleplerinin karşılanmaması üzerine Eğitim Sen iş bırakma eylem yaptı.

19 Aralık 2014'te Eğitim Sen'liler bölümlerde eyleme çağrı yaptı. İnşaat Mühendisliği bölümündeki çağrıda bir öğretim üyesi de "daha önce sendika temsilcisini darp ettiği" belirtilerek protesto edildi.

Öğretim üyesinin eylemdekileri kamerayla kayda almasıyla gerginlik yaşandı. Bazı öğretim üyeleri, bölüm başkanlığı ve dekanlık fiziksel ve sözel şiddet ile eğitimi engelleme iddiasıyla eylemciler hakkında şikayette bulundu.

Kükrer ve Çelik ile birlikte üç sendika üyesi ve bir öğrenci hakkında "Öğretim üyesine sözel ve fiziki şiddet uygulama" ve "eğitimin engellenmesi" iddialarıyla Ocak 2015'te soruşturma açıldı.

Kükrer ve Çelik'in dosyası Yükseköğretim Kurumları Yönetici, Öğretim Elemanı ve Memurları Disiplin Yönetmeliği Madde 11/d'deki "Amirine, maiyetindekilere, iş arkadaşlarına veya öğrencilere fiili tecavüzde bulunmak" suçlamasıyla "kamu görevinden çıkarma" cezasının verilmesi talebiyle YÖK Başkanlığı'na gönderildi.

Eğitim Sen üyesi üç akademisyene bir yıl süreyle kademe ilerlemesinin durdurulması, öğrenciye de iki hafta uzaklaştırma cezası verildi. Öğrencinin açtığı dava sonucu yürütmeyi durdurma kararı çıktı. Haklarında kademe ilerlemesinin durdurulması cezası verilen üç akademisyen de YÖK disiplin kuruluna itirazda bulundu. Kamu görevinden uzaklaştırma cezasına ilişkin YÖK yanıtı bekleniyor.

ODTÜ çalışanlarının talepleri

1.     Beş sendika üyesi ve bir öğrenciye açılan soruşturmalar ve verilen cezalar geri çekilsin!

2.     Aralık ayında işten çıkartılan Eğitim Sen İşyeri Temsilcisi işe geri alınsın!

3.     ODTÜ’de sendikal faaliyeti ve örgütlenme hakkını engellemeye yönelik baskılar son bulsun!

4.     ODTÜ’de yaşanan ve sistematik hale gelen mobbing ve hak ihlallerinin önüne geçmek için somut ve kurumsal önlemler alınsın!

(Evrensel/Bianet)