ODTÜ Rektörü Acar: ODTÜ olarak yola karşı değiliz

ODTÜ Rektörü Acar: ODTÜ olarak yola karşı değiliz
ODTÜ Rektörü Acar: ODTÜ olarak yola karşı değiliz
ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar, ODTÜ Ormanı'ndaki yol çalışmaları ile ilgili basın toplantısı düzenledi. Acar, "Bu kadar çatışma varken 'ben yaptım oldu' şeklinde değil problemin diyalogla çözülmesini istedik" dedi. Acar, büyük bir ağaçlandırma kampanyası başlatacaklarını söyledi.
Haber: MEHMET BİLBER / Arşivi

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar Ankara Büyükşehir Belediyesi ile yaşanan yol gerilimine ilişkin düzenlediği basın toplantısında, belediyenin ani baskınıyla 3 bin ağacın kesilmesinin ardından aldıkları senato kararını açıkladı. Büyük bir ağaçlandırma kampanyası başlatacaklarını söyleyen Acar, olayla ilgili yasal süreçleri izleyeceklerini aktardı. Yol çalışmalarını yerinde basına göstermek isteyen Acar’a belediye çalışanları ‘Rektörsen rektörlüğünü bilsin’ şeklide tepki gösterdi.

Ankaralıların ihtiyaçlarını düşünerek rektörlük olarak yolun yapılmasına onay verdiklerini belirten Rektör Acar, Koruma Amaçlı İmar Planının onayıyla bu yol yapılabileceğini, ancak kendileri dışında bazı çevrelerin buna itiraz ettiğini söyledi. “İtiraz gerekçeleri olarak: Araç trafiğine dayanan trafik sistemi, toplu taşımaya önem verilmemesi, yoldan dolayı Yüzüncü Yıl ve Çiğdem Mahalle sakinlerinin rahatsızlık duyması doğal çevrenin zarar görmesi sayılmaktadır” diyen Acar, 2011’de bakanlıkla yaptıkları toplantıda DOK payının istenmeyeceği ve kampusu doğu batı yönünden kesecek olan yolun tünel olarak yapılması konularında anlaştıklarını anlattı. Acar yaşananları şöyle konuştu:

“2 Ekim’de Bakanlık planın onaylandığını duyurdu. Onayın kopyası bayram tatilinden önceki son resmi günü olan 11 Ekimde bize iletildi. 11 Ekim’de Büyükşehir Belediyesinden de bir yazı geldi. Yazıda planın onaylandığı ve yol yapımına başlayacakları belirtiliyordu. Aynı gün yine belediyeden gelen yazıda ‘Yolda tespit edilmesi gereken ağaçların tespit edilmesi gerekiyor, gelin birlikte tespit edelim’ denildi. Arife günü okul kapalıyken üniversitemize gelen faksta da ağaçlar için 211 bin TL bedel biçtiklerini söyleyerek, bunun yatırılması için İBAN numarası göndermemizi istedi.

Yolun ani bir gece baskınıyla yapılması itirazlara neden oldu. Bu kadar çatışma varken ‘ben yaptım oldu’ şeklinde değil problemin diyalogla çözülmesini istedik. Üniversite olarak konuşmadığımız kimse kalmadı. Çadır kuran eylemciler, mahalle sakinleri ve ulaşabildiğimiz tüm devlet yetkilileriyle görüştük. ‘Yola ihtiyaç var ama çatışmaya neden olmadan gözden geçirelim ve çözelim’ dedik. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri, Başbakanlık Müsteşarlığı, İçişleri Bakanlığı, emniyet yetkilileriyle görüştük. Ayrıca Büyükşehir Belediye Başkanı ile Cumhurbaşkanı’nın talimatıyla bir görüşmemiz oldu. Başkan’ın konuları çarpıtmasından korktuğum için açıklamadım, nitekim bugünkü gazetelerde yer alan açıklamalar da beni haklı çıkardı. 2. görüşmemizde İçişleri Bakanlığının bir davetinde oldu. Yola karşı olan çevreler var oldubittiye getirilmeden çözülsün istedik. Sayın Valiyle de aynı şeyleri konuştuk.

11 Ekim’de belediyenin yazısını alınca endişelendik ve yetkilileri arayarak böyle bir olay yaşanırsa problem yaşanacağını buna onayımızın olmadığını söyledik. Buna rağmen tatil devam ederken çitleri yıkarak izinsiz bir şekilde arazimize girerek ağaçları söktüler. Buradaki birinci yanlış: Daha yasal süreç tamamlanmadan araziye girildi. İkincisi, ODÜT mülkiyetinde olan ağaçlar hiçbir izin alınmadan kesilmiştir. Bu imar ve orman yasalarına aykırıdır. Üçüncüsü, bizim iznimiz olsa bile Orman Bakanlığı yetkililerinin ağaçları damgalaması ve bakanlığın izin vermesi gerekiyor. Bununla ilgili tüm yasal süreçleri takip edeceğiz. Senatomuz yaptığı toplantıda büyük bir ağaçlandırma kampanyası başlatma kararı almıştır. İmar planıyla ODTÜ’nün bu alan üzerinde hiçbir rantı yoktur. DOK uygulamasının ucunun açık olması ve Belediye Başkanının nasıl kullanacağını konusunda kaygılarımız var.”

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Acar, ağaçlandırma kampanyası ile ilgili Senato kararını da açıklayarak, "Çevreye, insanlara, kurumlara ve hukuka saygısı olmayan bu davranışa karşı hak arayışımız devam ederken, ODTÜ öğrencileri, mensupları, mezunları tüm doğa severlerle birlikte büyük bir ağaçlandırma kampanyası başlatacak, hukuksuz şekilde yok edilen her ağacımıza karşılık onlarca ağaç dikerek Ankara'nın akciğeri olan ODTÜ ormanını geliştirmeye devam edeceğiz" dedi.