ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Acar: Okulumuzda kıyafet mağduriyeti yok

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Acar: Okulumuzda kıyafet mağduriyeti yok
ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Acar: Okulumuzda kıyafet mağduriyeti yok
Başörtülü öğrencilerin üniversiteye alınmadığı iddiasıyla bir anda tartışmaların odağı haline gelen ODTÜ'nün Rektörü Ahmet Acar, yaşananları yorumladı: "Ortada kıyafet mağduriyeti yok..." Acar, Başbakan Erdoğan'ın üniversitelerde polis olmalı sözlerine ilişkin ise "Polis gelirse gençlik radikalleşir" dedi.

Radikal.com.tr - ODTÜ’de yurt kayıtları sırasında başörtülü bir gruba, bu grubun ‘okulun yurtlarını kötülediği’ni iddia eden bir başka grubun müdahale etmesiyle başlayan tartışmaya, Cumhurbaşkanı, Başbakan, bakanlar, ana muhalefet lideri ve daha pek çok kişi ve kesim de katılmıştı.

Bunun yanı sıra ODTÜ kampüsünün doğu sınırından geçecek otoyola karşı 100. Yıl Mahallesi ve ODTÜ öğrencilerinin başlattığı direniş de tartışmalara yol açmış, kampüs önünde günlerce gerginlik ve çatışma yaşanmıştı.

Tüm bu sıcak gelişmelerle ilgili olarak ODTÜ’nün en yetkili ismi, Rektör Prof. Dr. Ahmet Acar değerlendirmelerde bulundu. Cumhuriyet gazetesi Ankara Temsilcisi Utku Çakırözer’e konuşan ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar, “Herhangi bir öğrencimizin kılık kıyafeti nedeniyle kayıtlarda sorun yaşaması diye bir şey ODTÜ’de söz konusu olamaz. Aynı şekilde, mevcut öğrencilerimizin de kılık kıyafeti ya da görüşleri nedeniyle eğitim ve öğrenim hakkının kısıtlanması hiçbir şekilde söz konusu değil. Bu yıl 3 bin 600 öğrenci kaydettik. Bunlardan onlarcasının başı örtülüdür. Keza, halen eğitim gören başörtülü öğrencilerimiz var. Hiçbiri mağduriyet yaşamıyor” dedi.

Bunları, kendisini arayan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya ile AKP yöneticilerine de söylediğini aktaran Acar, yaşanan sorunu tespit etmeye çalıştıklarını söyleyerek, “O görüntülerde başı örtülü kızlar kayıt yaptırmaya gelen ODTÜ öğrencisi mi, bundan emin değiliz. Bizim görebildiğimiz kadarıyla olay kayıtlara gelen öğrencilerle ilgili değil” dedi.

Yurt tanıtımı yaptığı öne sürülen grupların izinli olup olmadığı sorusunu da yanıtlayan Prof. Dr. Acar, “Hayır. İlke olarak biz üniversite içinde sadece kendi öğrenci topluluklarımızın stant açmasına izin veriyoruz. Dışarıdan gelen herhangi birisi de izin istemedi. Orada zaten stant da yok. Anladığım kadarıyla oradaki ailelere yanaşıp konuşuyorlar. Kapıdan ‘öğrenciyim ya da ailesiyim’ diye girdilerse kontrol etmemiz mümkün değil. Kayıt dönemi yüzlerce insan geliyor. Kim ne yapıyor bilmemiz mümkün değil” dedi.

Rektör Acar, “Protestocu öğrenciler hakkında işlem yapılacak mı” sorusunu ise şöyle yanıtladı:
“Demokratik hakların kullanımıyla ilgili ODTÜ’nün çizgisi bellidir. Şiddet olmayacak. Başkasının özgürlüğü engellenmeyecek. Üniversite faaliyetlerine engel olunmayacak. Çevreye zarar verilmeyecek. Bu 4 çizgi aşılırsa özgürlük ortamını sürdüremeyiz. Bu olayda çizgiler aşıldı mı? Ona bakıyoruz. Eğer çizgi aşılmışsa tabii ki soruşturma açacağız. Gerekirse disiplin işlemi uygulayacağız. Benim görebildiğim kadarıyla fiziksel şiddet kesinlikle yok. Zaten aksini söyleyen de yok. Sözlü taciz var mı? Hakaret var mı? Ona bakıyoruz. Ama kesinlikle ‘Başörtünüzden dolayı sizi istemiyoruz’ gibi bir tavır yok orada. Zaten etrafta onlarca başı örtülü öğrenci ve veli var. Hiçbiri de böyle bir şey algılamamış.”


ÜNİVERSİTEDE POLİS GEÇLERİ RADİKALLEŞTİRİR
ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar, özellikle bu olaydan sonra Başbakan Erdoğan tarafından tekrar gündeme getirilen, “üniversitede polis” tartışmasına ilişkin sorulara ise “Üniversitedeki olayları polisle bastırsanız dahi başka yerde yine patlayacak o gerilim. Polis gelse hem üniversitedeki gençlerin daha radikalleşmesi, hem de toplumun farklı noktalarında patlamaların yaşanma ihtimali düşünülmeli” yanıtını verdi.ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar’ın, Cumhuriyet gazetesi Ankara Temsilcisi Utku Çakırözer’e verdiği söyleşinin tamamı şu linkten okunabilir:
'Üniversitede polis gençleri radikalleştirir'


  http://www.radikal.com.tr/114993011499307

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Sayın rektor paşa - Artificial intelligence

  orası ilim irfan yuvası mı? yoksa siyasetin yönlendirildiği terör odağımı? ve siz necisiniz?

  vereceksin demokrasiyi vereceksin demokrasiyi - ehli-keyf

  sayın rektörün bir sonraki seçimlere katılması durumunda ve yeterli oyu alacağını varsayarak yök-cumhurbaşkanı tarafından rektör olarak atanmayacağına dair bahisleri başlatıyorum.

  ODTÜ Öğrencileri radikalleşirmiş; - muramut

  Hadi canım sende, şu anda ODTÜ öğrencileri eğitimden başka şey düşünmeyen molotof atma taş atma nedir bilmeyen vara yoğa olay çıkarmayan radikal olmayan gençler değilmi !!!

  Doğru demiş - lolanli

  Hocam doğru demiş, polis üniversiteyi radikalleştirecek. Zaten bölünmüş gençlik daha da kutuplaşacak ki bunun sonucu çatışmaya dönüşecek. Çok yanlış bir karar olur polisin üniversitelere girmesi

  sorun zihniyet sorunu! - asu555@kahkaha.com

  üniversite olarak topluca akp saflarına geçerseniz sorun yok. yoksa maliyeciler, sağlıkçılar, aklınıza gelen bilimum denetçiler hayatınızı yaşanmaz hale getirir ona göre! seçim yaklaştıkça bu olaylar artarak mağduriyet edebiyatına devam edilecek!

  ... - Kharon

  Polis gelirse gençler radikalleşirmiş. Şu an "genç" dediği tiplerin marifetlerinden haberi yok sanırım rektörün halen görememiş ne kadar adikal olduklarını, yada işine geliyor. Tipik cevabı vermiş; "kıyafet sorunu yok". Evet dediğiniz gibi kıyafet sorunu yok faşizm sorunu var. Öğrenci diye faşist yetiştirmişsiniz. Hiçbir yer(özel mülkü hariç) kimsenin babasının çiftliği değildir, dolayısı ile polisin gitmemesi için bir sebep yok. Siz şu ODTÜ yü kendinin zanneden tipleri düşünün ne olacak bunların sonu.

  ÖNYARGISIZ. - yagareser

  Olaylara önyargısız bakarsanız, olayları iyi irdelerseniz böyle doğru ve mantıklı kararlar ve yorumlar üretebilirsiniz.Sayın rektör de bunu yapmış. Bir bardak suda fırtına koparanlar, iki öğrenci kızımızın haksız ithamlar ve karalamalar karşısında gösterdikleri tepki ve protestoya hop oturup hop kalkanlar, olayı o iki kızın tehdit edilmesine kadar vardıranlar, devletin tepelerinden esip gürleyenler, taa japonyalardan tepki koyanlar aklı selim rektörün aklı selim açıklamasını iyi okuyun.