ODTÜ Rektörü'nden 'biz'-'siz' eleştirisi

ODTÜ Rektörü'nden 'biz'-'siz' eleştirisi
ODTÜ Rektörü'nden 'biz'-'siz' eleştirisi

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar iktidar sahiplerinin toplumun her yönüne hâkim olma amacı gütmemesi gerektiğini vurgulayarak, “Biz ve siz ayrımı içinde düşünenlerin, ‘biz’den olanların her yaptığını doğru bulması ve savunması, ‘biz’den olmayanların ise her yaptığını reddetmeye ve hatta lanetlemeye hazır olması siyasi ve sosyal yaşamımıza damgasını vurmaktadır” dedi.
ODTÜ’nün 2013-2014 akademik yılının başlangıcı için düzenlenen törende konuşan ODTÜ Rektörü Acar, evrensel demokrasinin önündeki en önemli engelin toplumdaki kutuplaşmalar olduğunu ifade etti. Bağımsız düşünmek yerine bir tarafa bağlı olmanın toplumdaki kutuplaşmaları sürekli kıldığını vurgulayan Acar, şöyle devam etti:
“Biz ve siz ayrımı içinde düşünenlerin, ‘biz’den olanların her yaptığını doğru bulması ve savunması, ‘biz’den olmayanların ise her yaptığını reddetmeye ve hatta lanetlemeye hazır olması siyasi ve sosyal yaşamımıza damgasını vurmaktadır. Çoğulcu demokratik toplum olabilmemiz için özellikle iktidar sahibi olan kesimlerin toplumun her yönüne hâkim olma amacı gütmemesi, tam aksine farklı görüş ve yaşam tarzlarına alan açmaya hazır olması gerekir.” 

Yönetim dayatmamalı

ODTÜ, 100 Yıl ve Çiğdem mahallelerinden geçirilmesi planlanan yolun yönetim ve yol yapımından etkilenenler arasında ‘çatışma’ya yol açabileceğini de belirten Acar, “Bu tür sorunlarda şiddet kullanarak hak elde edildiği veya yönetimin dayatmayla sonuç aldığı örnekler demokratik toplumlarda yaygın değildir” dedi.