ODTÜ Şeref Listesi'nden terör listesine!

ODTÜ Şeref Listesi'nden terör listesine!
ODTÜ Şeref Listesi'nden terör listesine!
ODTÜ olayları nedeniyle 'terör faaliyeti'yle suçlanan öğrenci, 2 dönemdir ODTÜ'nün şeref listesinde. Olaylar sırasında dersteydi. Sonrasında yaralı arkadaşlarına yardım ederken 'yakalandı'.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ı protesto ettikleri için haklarında ‘Terör Örgütlerinin Amaçları Doğrultusunda Faaliyette Bulunmak’ suçlamasıyla soruşturma açılan öğrencilerden Güven Kazım Altunkaya’nın iki dönemdir ODTÜ’nün ‘Şeref Listesi’nde yer aldığı ortaya çıktı. İnşaat Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi Altunkaya, Radikal’e konuştu.
Hopalı işçi emeklisi bir ailenin çocuğu olduğunu belirten Altunkaya “Babam işçi emeklisi, bu nedenle hem okuyup hem part-time çalıştım. Çeşitli alışveriş merkezlerinde çeşitli işler yaptım. ODTÜ’deki olaylar başladığından ben dersteyim. Olaylara aktif olarak katılmadım. Yaralanan arkadaşlara yardım etmeye çalıştım. Polisle çatışmaya girmedim, taş atmadım. İlkyardım bilgisi sahibiyim bu nedenle yaralı arkadaşlara yardımcı olmaya çalıştım” dedi.

‘Ailem çok endişelendi’
Altunkaya, “Çevremizde çok basit gerçeklerle aylarca öğrencilerin tutuklandığını biliyoruz. Gözaltına alınmam ve ‘terör’ suçlaması ailemi ve beni çok endişelendirdi. Ancak ailem desteğini esirgemedi. İki dönemdir ODTÜ Şeref Listesi’nde yer almayı başardım. Okulumu bu dönem bitirip mastır yapmak istiyorum” diye konuştu.
‘Göktürk-2’nin fırlatılması sırasında yaşanan olaylar nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği’nce, 10 öğrenci hakkında ‘Terör Örgütlerinin Amaçları Doğrultusunda Faaliyette Bulunmak’, ‘2911 Sayılı Kanuna Muhalefet’, ‘Kamu Malına Zarar Vermek’ ve ‘Görevli Memurları Darp ve Etkin Direnme’ suçlamasıyla soruşturma başlatılmıştı. Başbakan da kendisini protesto edenleri ağır dille eleştirerek “Hiç kimse bu nasıl öğrenci, nasıl rektör demiyor. Biz de öğrencilik yaptık ama taşla sopayla öğrencilik yapmadık. Bunu protesto olarak nitelemek bana göre ilimden de nasip almamaktır” demişti.

 

Rektörden tebrik

 
2011 -2012 1’inci ve 2’nci dönemlerinde ODTÜ Şeref Listesinde yer alan Altunkaya, ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar tarafından kutlandı. Öte yandan 47 üniversitede görev yapan 289 akademisyen, ODTÜ’deki olaylar sonrasında, gerek hükümetin gerekse ODTÜ’yü suçlayan açıklamalar yapan üniversite yönetimlerinin tavrını kınayan bir bildiri yayımladı.


  http://www.radikal.com.tr/1115089111508910

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kac, masterini disarda yap - bosver72

  Hocam salla, bak daha basliktan seni terorist ilan ediyorlar. Geldigin memleketi de, okulunu da, hatta rektorunu bile basligi guclendirmek icin kullaniyorlar. Ilk yardim toplulugunda olman da suphe uyandiracak sekilde kullaniliyor. Kac derim sana. ODTU iyidir, guzeldir, cevresine gore epey medenidir ama disariya cik. Yurtdisi muhendis ariyor, ODTU'lusun, gencsin, zeki oldugunu tahmin ediyorum, gozunu kapa atla kendine bir master bul. Bogulacaksan derin suda bogulursun. Eger ilerde donmek istersen de 1. ligden donmus olursun, belki biraz daha saygi gorursun. Baktin isler gene ters gidiyor donup calisacagin baska seceneklerin olur.

  TA HA - kabala.

  burdan ta ha denen arkadaş ve onun zihniyetindekilerin bu millete hayrı sadece namaz niyaz evden okula başı onunde bir nesil.. ve bence onlar bunu bile hala adam gibi yapamamaktalar... güya müslümanlar kur'an ın ilk ayetidir 'oku seni yaradan rabbin adı ile oku' yani olay basit kendi hayrına bile okumuyorsan seni yaradan rabbinin hayrına oku diyo bence birseyleri okuduktan sonra yorum mu yaparsınız can mı yakarsınız ermenımı oldurursunuz ...

  AĞIR BİR SUÇLAMA - BARİSİM

  Ağır bir suçlamadır bu öğrenci arkadaşımıza yapılan.Yani o olay bölgesinde olsa dahi TERÖR örgütü elemanı mı olmuş oluyor.Ne alaka ? Karşınızda duran size muhalif olan herkes TERÖRİST midir ? O zaman soruyorum eleştirdiğiniz suriye başkanı ESAD'dan ne farkınız kaldı ? Ki ESAD kendi polis karakollarına ve devlet binalarına saldıranları terörist ilan ediyor ? Umarım arkadaşın böyle şeylerle ilgisi yoksa en kısa zamanda AKLANIR.

  yerseniz buyrun !! - Ta Ha

  Aslında pırlanta gibi çocuktur Güven..namazlı abdestli başı önünde evden okula/okuldan eve..o kadar iyi biridir ki 21.yüzyılın Mevlanası yada Yunus Emre'si kim deseniz "Güven Kazım Altunkaya" derim.. Olaylar sırasında da zaten yaralı bir arkadaşına yardım için o bölgede imiş,, aynı zamanda da iyilik sever bir halk kahramanı yani..

  Korkunç - berlin1355

  "Terör Örgütlerinin Amaçları Doğrultusunda Faaliyette Bulunmak" Bu ne kadar ürkütücü bir suçlama kapsamı. 141,142,163'den beter. 1982 Anayasasını kaldırmak neyi değiştirecek

  Vicdan - beardfish

  Terörle Mücadele yasası artık degismeli. Umarım bu Öcalan görüsmeleri buna da vesile olur. Bu Gencleri Vatan geri kazandırmamız lazım Hapislerde süründürmek degil. Bir ögrencinin aylarca Hapis yatması Okul Hayatını da Tehlikeye sokar. Gencecik Fidanları yakmayalım onlar bu Ülkenin Gelecegi. Bu Hakimlerede ve Savcılarada biraz Vicdan lazım.

  Ne Alaka - darwin3416

  Amerika'da, Norveç'te o büyük katliamları yapan kişilerde okullarının en başarılı öğrencileriydi, başarılı öğrenci terörist olmaz, katliyam yapamaz diye bir kavrammı var. Bu haber error veriyoe!!