ODTÜ tüneli için onay çıktı

ODTÜ arazisinden tünel olarak geçirilmesi planlanan yol Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandı. Onayı önce twitter ’dan duyuran Bayraktar yaptığı yazılı açıklamada ise, “Şehir içinde ilk kez bir tünel yapılacak. Ankara ’da böyle başka bir tünel yok. Tünel sayesinde ODTÜ’nün kampüs bütünlüğüne, ağaç varlığına da zarar verilmeyecek” dedi.
ODTÜ’den geçirilmesi planlanan ve ODTÜ Rektörlüğü’nün kampüsü ikiye böleceği ve ağaçlara zarar vereceği gerekçesiyle tünel olarak yapılmasını istediği yola Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan onay çıktı. ODTÜ Rektörlüğü tarafından mahkemeye taşınan ve Danıştay kararıyla engellenen yol rektörlüğün önerdiği gibi tünel olarak yapılacak. Bayraktar yaptığı yazılı açıklamada ise Ankara Büyükşehir Belediyesi ve ODTÜ Rektörlüğü ile ayrı ayrı toplantılar yapıldığını, tüm kurumların mutabakatıyla ODTÜ’nün imar planına son hali verilerek onaylandığını belirtti. ODTÜ kampüsünün doğu- batı hattında yapılacak yolun tünel şeklinde olacağını belirten Bayraktar, “Yaklaşık 2 km uzunluğunda olacak tünelin yapımı 100 milyon lirayı bulacak” dedi. Bayraktar açıklamasında, “Ankara’da böyle başka bir tünel yok. Tünel sayesinde ODTÜ’nün kampüs bütünlüğüne, ağaç varlığına da zarar verilmeyecek. Üniversitenin Bilkent çıkışı ile Yüzüncü Yıl’da, tünel çıkışlarında kavşaklar oluşturulacak. Orada daha sonra Büyükşehir Belediyesi ile ODTÜ beraber çalışarak düzenleyecekler yol yapım aşamasını” dedi.

Yüzde yüz mutabakat

Bilindiği üzere ODTÜ arazisinden geçirilmesi planlanan iki yol var. Bunlardan biri Bayraktar’ın onay verdiğini açıkladığı, daha önce hemzemin olarak yapılması planlanan ancak ODTÜ’nün itirazıyla tünele dönüştürülen yol. Diğeri ise ODTÜ’nün doğusundan geçen, Eskişehir Yolu’nu Konya Yolu’na bağlayan yol. ODTÜ öğrencileri ve yolun geçeceği güzergâhtaki mahalle sakinlerinin yapılmasını istemediği ve protesto eylemlerine neden olan bu yolla ilgili ODTÜ Rektörlüğü ve Büyükşehir Belediyesi arasında anlaşma uzun zamandan beri sağlanmış durumda. Erdoğan Bayraktar yaptığı yazılı açıklamada bu yolla ilgili olarak da “ Anadolu Bulvarı’nın devamı olarak ODTÜ arazisinin doğu kesiminden geçecek yolla ilgili hiçbir problem bulunmuyor. Yüzde yüz mutabakat sağlandı” dedi.