ODTÜ ve Ankara Üniversitesi'ne müdahale

ODTÜ ve Ankara Üniversitesi'ne müdahale
ODTÜ ve Ankara Üniversitesi'ne müdahale
Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi Kobani eylemleri nedeniyle karıştı.Polis öğrencilere müdahale etti.

ANKARA -  Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde (ODTÜ) bir grup, Kobani'de yaşananları protesto etmek için eylem yaptı. Grup, AK Parti Genel Merkezi'ne yürümek istedi. Gruba çevik kuvvet ekipleri müdahale etti. 

ODTÜ içerisinde toplanan yaklaşık 200 kişilik öğrenci grubu, IŞID'İn Kobani'ye yönelik saldırılarını protesto etmek için AK Parti Genel Merkezine yürümek istedi. Okulun Eskişehir Yolu üzerinde ki A1 kapısına gelen grubun önü çevik kuvvet ekipleri ve TOMA'lar tarafından kesildi. Polis ekipleri daha sonra dağılmayan gruba tazyikli su ile müdahale etti. Eylemciler tazyikli suyla müdahaleye molotof kokteyli, taş, ve havai fişeklerle karşılık verdi.

ODTÜ'de Kobani eylemine müdahale


"BU GÜZİDE ÜNİVERSİTEMİZİN ADINA YARAŞIR ŞEKİLDE HAREKET EDELİM"

 

ODTÜ kampüsü girişinde süren olaylarla polis yetkilileri grubun dağılması yönünde zaman zaman uyarı anonsu yaptı. Polis yetkilisi; "ODTÜ A1 kapısında kanunsuz eylem yapan gruba sesleniyorum. Lütfen bulundugunuz okulun adına yaraşır öğrenci olmaya davet ediyorum sizi. Kanunsuz eyleminize son verin. Vatandaşlarımıza zarar vermeyin. Attığınız taşlar ve molotoflardan dolayı vatandaşlarımız ve basın mensuplarımız zarar görüyor. Bu güzide üniversitemizin adına yaraşır bir şekilde hareket edelim. Sizi daha uygun davranmaya davet ediyorum. Lütfen bu eyleminize son verin" şeklinde uyarı yaptı.

 

Üniversitede IŞİD kavgası: 28 gözaltı


ANKARA ÜNİVERSİTESİ'NDE KOBANİ EYLEMİNE MÜDAHALE

Ankara Üniversitesi Cebeci Yerleşkesi'nde Kobani protestosunda olaylar çıktı. Okul içinden çıkan bir grup eylemci Cemal Gürsel Caddesi'ni trafiğe kapattı. Bunun üzerine polis ekipleri TOMA ile müdahale etti. Yerleşke çevresinde olaylar zaman zaman sürüyor. 
 

DİĞER EYLEMLER

 

KESK ve DİSK Mecidiyeköy'de Kobani'ye destek eylemi düzenledi. Eyleme destek veren HDP milletvekili Sabahat Tuncel "Sokağa çıkan halkımıza karşı AKP hükümetinin işbirliği içinde olduğu bazı faşist gruplar saldırılarda bulundu, ortamı terörize ettiler. 23 insan yaşamını yitirdi, bu sayı 25'e çıkabilir" dedi. KESK ve DİSK öncülüğünde Mecidiyeköy Cevahir alışveriş merkezi önünde toplanan bir grup, Kobani'ye destek eylemi düzenledi. İŞİD terör örgütünü protesto eden gruba HDP'li milletvekilleri Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü de destek verdi. "Katil İŞİD, işbirlikçi AKP", "Savaşa hayır, barış hemen şimdi" şeklinde slogan atan grup, "İŞİD barbarlığına, AKP Saldırganlığına Geçit Yok" pankartı ile AK Parti Şişli İlçe binası önüne yürümek istedi. Ancak grubun yürüyüşüne Mecidiyeköy meydana kadar izin verildi. Grubun yürüyüşü sırasında çok sayıda sivil polis de grubu takip etti. Güvenlilik görevlileri ve protestocular arasında altında açıklamanın yapılacağı yere ilişkin kısa süreli tartışma yaşandı.

TUNCEL, "BAZI FAŞİST GRUPLAR ORTAMI TERÖRİZE ETTİLER"


Basın açıklaması öncesinde konuşan HDP milletvekili Sebahat Tuncel, "Kobani'de direnenler sadece Kürtler için direnmiyor. Kobani'de direnenler Ortadoğu barışı için direniyor" dedi. Kobani halkına desteğe devam edeceklerini söyleyen Tuncel, "Sokağa çıkan halkımıza karşı AKP hükümetinin işbirliği içinde olduğu bazı faşist gruplar saldırılarda bulundu, ortamı terörize ettiler. 23 insan yaşamını yitirdi, bu sayı 25'e çıkabilir" diye konuştu. Ak Parti milletvekillerinin sosyal medyada yer alan İŞİD'le ilgili yorumlarına da değinen Tuncel "Asıl vahim olan şey AKP'li bazı milletvekillerinin de içerisinde olduğu bir grubun sosyal medyada, televizyonlara İŞİD'in yaptığı katliamları meşrulaştırmadır. Bu kabul edilebilir bir durum değildir" dedi.


DEMOKRATİK EYLEMLİKLERİMİZ İÇİN SOKAKLARDA OLACAĞIZ


Sokaklarda yaşananlardan ve ölümlerden PKK ve İŞİD'i aynı kefeye koyanları sorumlu tutan Tuncel, "Demokratik eylemliklerimiz için sokaklarda olacağız" dedi. Hükümete seslenen Tuncel şöyle konuştu: "Biz sizi çok uyardık, Türkiye 'nin çıkarı savaşta değil barıştadır. Sizin çıkarınız İŞİD gibi katil bir örgütün yanında olmak değil, Kobani halkını yanında olmaktır. İŞİD'e destek veren politikalardan vazgeçin. Samimi iseniz Salih Müslim'e verdiğiniz sözleri yerine getirin. Demokratik eylemliklerimizi geliştirmek gerektiğini, özellikle Kobani halkı ile dayanışarak Kobani halkı etrafındaki kuşatmayı kırmanın dayanışma ile olacağını göstermek gerekiyor."


AKP İKTİDARI AÇIKÇA İÇ SAVAŞ KIŞKIRTICILIĞI YAPMAKTADIR


DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ise şöyle konuştu: "Kobani halkı ile dayanışmak için sokaklara çıkan halka karşı uygulanan baskı ve şiddet, sokağa çıkma yasağı, İçişleri bakanının 'misliyle karşılık verilecek' dediği bu ortamda AKP iktidarı açıkça iç savaş kışkırtıcılığı yapmaktadır. Biz işçi sınıfıyız, acıya pasaport sormayız. Bütün anaların acısı bizim acımızdır. İŞİD'e sessiz kalmak vicdanımız kaybetmektir.
Basın açıklamasını okuyan grup açıklamanın ardından olaysız dağıldı.