ODTÜ yolu inşaatı çöktü, bir öğrenci içine düştü

ODTÜ yolu inşaatı çöktü, bir öğrenci içine düştü
ODTÜ yolu inşaatı çöktü, bir öğrenci içine düştü

Fotoğraf: Mehmet Bilber

Tartışmalı ODTÜ Yolu inşaatında büyük bir facianın eşiğinden dönüldü. İş makineleri çalışırken okulun A-4 kapısına giden asfalt yol çöktü. Bu sırada oradan geçmekte olan bir yabancı uyruklu öğrenci çukura düştü. Öğrenci çukurdan kendi imkanlarıyla çıkarken patlayan su borusu yol güzergahını adeta bir dereye dönüştürdü.
Haber: MEHMET BİLBER / Arşivi

ANKARA - Sabah saat 9.00 sıralarında Anadolu Bulvarını Konya Yoluna bağlayan ve gece baskınıyla 3 bin ağacın sökülerek çalışmalarına başlanan bağlantı yolunda göçük meydana geldi. Olay kampüsün 100. Yıl Mahallesi girişinde öğrencilerin kampüse gidişlerinin yoğun olduğu anda yaşandı. 24 saat çalışmalarını sürdüren işmakineleri ODTÜ’ye giden ve öğrencilerin sıklıkla kullandıkları asfalt yolun kenarında kazı çalışması yapıyordu. Bu sırada çalışmaların yapıldığı yerde su borusu patladı ve inşaat alanı suyla dolmaya başladı. Elektrik-elektronik bölümünden olduğu öğrenilen yabancı uyruklu bir öğrenci de yaya olarak kampüse doğru giderken bir anda altındaki asfalt yol çökmeye başladı. Su baskını nedeniyle göçmeye başlayan yolda göçüğe düşen yabancı uyruklu öğrenci kendi imkanlarıyla çukurdan çıkmaya çalıştı. Bu sırada çevrede bulunanlar olayı görür görmez öğrencinin yardımına koştu.

ODTÜ'de facianın eşiğinden dönüldüÖĞRENCİ BİR ANDA YOK OLDU


Olayın görgü tanıklarından yüksek lisans öğrencisi Zeynep Gürel taksiyle okula doğru giderken, kenarı iş makinelerinin kazısıyla uçuruma dönüşen okul yolunda öğrenciyi gördüğünü ve inşaat nedeniyle insanların can güvenliğinin bulunmadığını düşünürken büyük bir gürültü duyduğunu söyledi. Gürel yaşadıklarını şöyle anlattı: “Taksiyle ilerlerken yolun kenarında yürüyen öğrenciyi geçtiğimiz anda büyük bir gürültü duyduk. Arkamı dönüp baktığımda az önce orada yürüyen çocuğun gözden kaybolduğunu fark ettim. Hemen taksiyi durdurdum ve göçük yerine gittim. Öğrenci son anda yola elleriyle tutunmuş ve uçurumdan aşağı yuvarlanmaktan kurtulmuş. Kendi imkanlarıyla çıktı. Taksiyle okula kadar eşlik ettik. Olayda herhangi bir yara almadı ama çok daha kötü şeyler olabilirdi”

ODTÜ'lüler fidan dikti şoförler yola destek verdi


TEHLİKE DEVAM EDİYOR


Yaşanan göçük nedeniyle asfalt yol trafiğe kapatılırken öğrenciler çalışmalar devam ederken kazanın yaşandığı yer yaya trafiğine açık bırakıldı. Öğrenciler göçük nedeniyle tek şeride düşen yolda okula gitmeye devam etti. Yola düşen öğrencinin ODTÜ rektörlüğüne şikayette bulunduğu öğrenilirken 100. Yıl mahallesinde şebeke suyunun kesildiği belirtildi.

ODTÜ'de 'fidanını kap gel' eylemi sonrası müdahale


  http://www.radikal.com.tr/1158885115888510

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  i. melih - siradanbirisi

  Aslinda her belediyebaskani dünyaca taninan kaliteli bir üniversiteyle övünmelidir. Ve yol konusunda uzlasmalidir. Ama bu adam Ankarayi kendisin ciftligi saniyor. Yüksek okulnan övünecegine araziyi ikiye bölmeyi tercih ediyor. Yanilmiyorsam uzlasma amaciyle bir alt gecit/tünel bile planlanmisdi ama i. melih yikip yok etmeyi tercih etmisdi. Yagmur duvasina inanan bir zattan baska bir sey beklenmezdi zaten.

  Acele kendini engeller - nedesemboş

  M Gökçekten ODTÜ yolunu yapmadaki istekliliği, hızı, arzuyu, çalışkanlığı (!) senelerce beklettiği METRO'da da göstermesini bekleriz. Ama daha çok bekleriz..

  Yaw adamlar hizmet ediyor, gene anlamıyoruz! - brandywine06

  Bizden adam olmaz valla. Medeniyet getiriyor işte. O medeniyeti getirirken işgalci gibi üniversite arazisine dalıp ağaçları kesiyormuş, kendi döşediği su borusunu deliyormuş, güvenlik önlemi almıyormuş, yol-kaldırım ne varsa çökebiliyormuş, insanlar içine düşüp ölebiliyormuş, yaralanabiliyormuş, yani ne var ki bunlarda? Gayet normal şeyler. Öğrenciler kem gözle baktılar, bela okudular, ondandır. Kessinler bir kurban, birkaç dua okusunlar, tercihan Diyanet işleri başkanı okusun diyeceğim ama onun nefesi Marmarayda güçsüz çıktı, nefesi güçlü bir hoca okusun, bir daha olmaz!

  Gökçek'le Erdoğan kına yaksınlar. - brandywine06

  Düşen öğrenciye belediye çalışanları yardım bile etmediler. Çünkü öğrenci ya, onlar için düşman demek. Gökçek ile Erdoğan'ın birlikte gösterdikleri mükemmel yönetim zamanında Ankara'da kentin ortasında Bakanlıklar'da kaldırım çöktü, içine düşen vatandaş öldü de hiçbir sorumlu bulunamadı, kimse hesap vermedi. Oysa herkesten önce belediye başkanı hesap vermeliydi. ODTÜ ise zaten düşman bölgesi olduğundan, orada sözde en iyi şekilde hizmet vermek için medeniyeti getirecek olan! yol inşaatı çökmüş, öğrenci 3 metrelik çukura düşmüş, ölmüş mü yaralanmış mı, kimsenin umrunda olmaz. Neyse ki öğrenciye bir şey olmamış, yoksa ağlayanı bile olmazdı, hatta niye ODTÜ'de öğrenci olmuş ki, hak etmiş, Yıldırım Beyazıt'a girseydi diye kınanırdı.

  Aslına bakarsanız - genco940

  Yakında Ankarada çökmedik yer kalmayacak, temel bozuk ne yaparsınız. Melih beyin konu ile ilgili açıklamasını dört gözle bekliyoruz. Malum UV bugünlerde yüksek Güneş gözlüğü kullanmakta fayda var.

  arkadaşları atmıştır - velevki

  yetkili bir yetkisizden "arkadaşları atmıştır." açıklaması bu sıralarda gelir.

  Eşkiyanın marifeti... - testereci

  Sökülen ağaçların günahı, sebep olanlardan sorulsun...Kazdıkları çukurlara başkaları düşmesin! Amin...