ODTÜ yolu inşaatı çöktü, bir öğrenci içine düştü

ODTÜ yolu inşaatı çöktü, bir öğrenci içine düştü
ODTÜ yolu inşaatı çöktü, bir öğrenci içine düştü

Fotoğraf: Mehmet Bilber

Tartışmalı ODTÜ Yolu inşaatında büyük bir facianın eşiğinden dönüldü. İş makineleri çalışırken okulun A-4 kapısına giden asfalt yol çöktü. Bu sırada oradan geçmekte olan bir yabancı uyruklu öğrenci çukura düştü. Öğrenci çukurdan kendi imkanlarıyla çıkarken patlayan su borusu yol güzergahını adeta bir dereye dönüştürdü.
Haber: MEHMET BİLBER / Arşivi

ANKARA - Sabah saat 9.00 sıralarında Anadolu Bulvarını Konya Yoluna bağlayan ve gece baskınıyla 3 bin ağacın sökülerek çalışmalarına başlanan bağlantı yolunda göçük meydana geldi. Olay kampüsün 100. Yıl Mahallesi girişinde öğrencilerin kampüse gidişlerinin yoğun olduğu anda yaşandı. 24 saat çalışmalarını sürdüren işmakineleri ODTÜ’ye giden ve öğrencilerin sıklıkla kullandıkları asfalt yolun kenarında kazı çalışması yapıyordu. Bu sırada çalışmaların yapıldığı yerde su borusu patladı ve inşaat alanı suyla dolmaya başladı. Elektrik-elektronik bölümünden olduğu öğrenilen yabancı uyruklu bir öğrenci de yaya olarak kampüse doğru giderken bir anda altındaki asfalt yol çökmeye başladı. Su baskını nedeniyle göçmeye başlayan yolda göçüğe düşen yabancı uyruklu öğrenci kendi imkanlarıyla çukurdan çıkmaya çalıştı. Bu sırada çevrede bulunanlar olayı görür görmez öğrencinin yardımına koştu.

ODTÜ'de facianın eşiğinden dönüldüÖĞRENCİ BİR ANDA YOK OLDU


Olayın görgü tanıklarından yüksek lisans öğrencisi Zeynep Gürel taksiyle okula doğru giderken, kenarı iş makinelerinin kazısıyla uçuruma dönüşen okul yolunda öğrenciyi gördüğünü ve inşaat nedeniyle insanların can güvenliğinin bulunmadığını düşünürken büyük bir gürültü duyduğunu söyledi. Gürel yaşadıklarını şöyle anlattı: “Taksiyle ilerlerken yolun kenarında yürüyen öğrenciyi geçtiğimiz anda büyük bir gürültü duyduk. Arkamı dönüp baktığımda az önce orada yürüyen çocuğun gözden kaybolduğunu fark ettim. Hemen taksiyi durdurdum ve göçük yerine gittim. Öğrenci son anda yola elleriyle tutunmuş ve uçurumdan aşağı yuvarlanmaktan kurtulmuş. Kendi imkanlarıyla çıktı. Taksiyle okula kadar eşlik ettik. Olayda herhangi bir yara almadı ama çok daha kötü şeyler olabilirdi”

ODTÜ'lüler fidan dikti şoförler yola destek verdi


TEHLİKE DEVAM EDİYOR


Yaşanan göçük nedeniyle asfalt yol trafiğe kapatılırken öğrenciler çalışmalar devam ederken kazanın yaşandığı yer yaya trafiğine açık bırakıldı. Öğrenciler göçük nedeniyle tek şeride düşen yolda okula gitmeye devam etti. Yola düşen öğrencinin ODTÜ rektörlüğüne şikayette bulunduğu öğrenilirken 100. Yıl mahallesinde şebeke suyunun kesildiği belirtildi.

ODTÜ'de 'fidanını kap gel' eylemi sonrası müdahale