ODTÜ'de aktif emeklilik merkezi

ODTÜ'de kurulacak olan Aktif Emeklilik Merkezi'nde öğretim üyeleri, general, hakim, vali gibi üst düzey emekliler konaklayacak. Şanslı emekliler bilgi ve deneyimleriyle üretmeye devam edecek.

ANKARA - Türkiye'nin ilk 'aktif emeklilik yaşam merkezi' ODTÜ'de kuruluyor. Hayırsever Aysel Sabuncu'nun yaptırdığı ve adı verilen merkezde, ODTÜ'den emekli öğretim üyeleri olmak üzere general, hâkim, vali gibi üst düzey görevlerden emekliler de ağırlanacak.
Huzurevi gibi hizmet verecek merkezin en önemli farkı, emeklilerin bilgi ve tecrübelerini kullanabilecekleri bir ortam yaratılması. Konaklayacak emeklilere, aktif bir emeklilik hayatı sürebilmeleri için üniversitelerde danışmanlık, yükseköğretim kurumları için referans ve ders kitabı yazımı gibi çeşitli görevler verilecek.
Akbulut: Yükseköğretime de katkı olacak
ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut, nitelikli insanların yaratacağı bu sinerjinin yükseköğretim sistemine büyük katkı sağlayacağını belirtti. Akbulut, şunları söyledi: "Bu Türkiye'de ilk. Dünya üniversiteleri arasında da böyle bir çalışmaya rastlamadık. Çeşitli ülkelerden de öğretim üyelerini bir süre konuk edeceğiz. Uluslararası paylaşım ortamı yaratılacak. Merkezdeki emekli öğretim üyeleri ODTÜ'den destek isteyen Türkiye'deki ve çevre ülkelerdeki üniversitelere danışmanlık yapacak. Mesela bir üniversitede, metalurji bölümü kurulacak, bizden yardım istiyorlar. Bölüm başkanımın vakti yok, gidemiyor. Ama emekli insanın zamanı bol, bilgi birikimi de çok fazla. Onlar bu görevi üstlenir, topluma hizmet olur.
Emeklilerden ayrıca ders kitabı ve referans kitap yazmalarını bekliyoruz. Yükseköğretim sisteminde yaşanan sıkıntının bu yolla hafifletilebileceğine inanıyoruz."
ODTÜ Rektörü Akbulut, merkezi yaygınlaştırmak için de çalışacaklarını ifade etti. Akbulut, merkezdeki işlerin koordinasyonu için de 'aktif emeklilik araştırma ve uygulama merkezi' oluşturacaklarını kaydetti.
Tatil köylerini aratmayacak
ODTÜ arazisi üzerine kurulan 66 kişi kapasiteli merkez, gelecek aylarda hizmete açılacak. Merkezdeki çift ve tek kişilik konforlu odalarda, banyo, açık mutfak ve bilgisayar bulunuyor. Merkezde restoran, kafe, sağlık ofisi, spor odası, internet bağlantılı bilgisayar odası da yer
alıyor. Ayrıca merkezden üniversitenin sağlık merkezi, spor salonları, kütüphane, tenis kortları ve akademik birimlerine de her yarım saatte ring seferleri yapılacak. Tiyatro, opera, sinema gibi sosyal aktiviteler için şehir merkezine otobüs seferleri de düzenlenecek.