ODTÜ'de barış eylemi çevreyi rahatsız etmiş

Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nde (ODTÜ) 'Türkiye'de yükselen ırkçı-şoven atmosfere karşı' Barış Günleri gerçekleştiren öğrencilere ODTÜ Rektörlüğü idari soruşturma başlattı.

ANKARA - Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nde (ODTÜ) 'Türkiye'de yükselen ırkçı-şoven atmosfere karşı' Barış Günleri gerçekleştiren öğrencilere ODTÜ Rektörlüğü idari soruşturma başlattı. Soruşturma gerekçesi olarak 'çevreyi rahatsız etme' gösterildi.
Barış günleri çerçevesinde 9 Kasım günü ODTÜ Fizik Bölümü önünde barış temalı tiyatro gösterisi düzenlenmiş, gösteriye yaklaşık 150 öğrenci katılmıştı. Bu gösteriyi izleyen 11 öğrenciye idari soruşturma açıldı. Tiyatro gösterisini izlemeyi açıktan bir suç unsuru olarak göstermeyen okul yönetimi, öğrencileri 'çevreyi rahatsız eden olaylara katılmakla' suçladı. Soruşturmayı yürüten idari personelin, "Soruşturma açılan öğrencilerin sayısı artacak" dediği ileri sürüldü. Öğrencilerden, savunmalarını 4 Ocak'a kadar vermeleri de istendi.
6-16 Kasım'daki ODTÜ Barış Günleri sırasında öğrenciler tiyatrodan söyleşiye, konserden yürüyüşe kadar çok sayıda etkinlik gerçekleştirmişti.