ODTÜ'de başörtülülerin kovulmasına inceleme

ODTÜ'de başörtülülerin kovulmasına inceleme
ODTÜ'de başörtülülerin kovulmasına inceleme
ODTÜ'de başörtülü öğrencilere müdahaleye ilişkin olarak rektörlüğün inceleme başlattığı duyuruldu.

ANKARA - ODTÜ’de başörtülü öğrencilere yönelik sözlü müdahale ve okuldan çıkmalarının istenmesine ilişkin görüntüler tepki yaratırken; bu öğrencilerin olayla ilgili suç duyurusunda bulunacakları belirtildi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de tepki gösterdiği olayla ilgili ODTÜ Rektörlüğü’nün inceleme başlattığı kaydedildi.

ODTÜ Rektörlüğü olaya ilişkin bir açıklama yaptı. Açıklamada, “ÖSS sınavı ile Üniversitemize yerleştirilen öğrencilerin kayıtlarının yapıldığı 5 Eylül 2013 günü yaşanan olayla ilgili olarak medyada yer alan haberler nedeniyle aşağıdaki açıklamanın yapılmasında yarar görülmüştür” denilen açıklamada şunlar kaydedildi: “Orta Doğu Teknik Üniversitesi öğrencilerinin kılık-kıyafetleri nedeniyle üniversitede sorun yaşamaları veya eğitim-öğretim haklarının herhangi bir şekilde kısıtlanması söz konusu değildir. Nitekim, bu yıl Üniversitemize yerleştirilen yaklaşık 3.600 yeni öğrenci de 4-5 Eylül 2013 günlerinde hiçbir sorun yaşamadan kayıtlarını yaptırmışlardır. Kayıtların ikinci günü yaşanan ve medyaya ‘kayıt yaptırmak isteyen başörtülü öğrenciye müdahale’ olarak yansıyan olay, kayıtların yapıldığı binanın dışında bekleyen kişiler arasında yaşanmıştır. Konu Üniversitemizce ayrıntılı olarak incelenmektedir.

İLK BÜLENT TURAN DUYURDU

 

ODTÜ’nün inceleme başlattığını duyuran isim ise Ak Parti İstanbul Milletvekili Bülent Turan oldu. Ak Parti’li Turan, Twitter’da, “ODTÜ Rektörüyle görüştüm. Başörtülü öğrenci kaydı konusunda kesinlikle sorun olmadığını, dünkü görüntülerin münferit olduğunu ve inceleme başlattıklarını, sonuca göre (şiddet/hakaret) sebebiyet verenler hakkında yasal işlem başlatacaklarını ifade ettiler. Takip edelim” diye yazdı.
Cumhurbaşkanı Gül'den ODTÜ yorumu: Yakışmıyor
  http://www.radikal.com.tr/1149582114958216

  YORUMLAR
  (16 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  başlık süper - bisaniye

  O eylem o kızlar türbanlı olduğu için yapıldı değil mi? Okulda türbanlı öğrenci istemiyoruz eylemiydi o tabi. Radikal de başlığı çok güzel atmış maşallah. Oh ne kolay iş valla. Türban tak sonra ne yaparsan yap, kimse seni başka bir sebepten dolayı protesto da edemesin bundan sonra. Bu arada cemaatçilere yapılan protestoyu şeklen yanlış buluyorum. "okulumuzda istemiyoruz" söylemi gerçekten faşizan. Fakat gördüğüm faşizan eylemler içinde en barışçılı. Biz de üniversitede Kürt sorununu dillendirmeye çalıştık diye "protesto" edilmiştik zamanında. Ve bu "protesto"da hakaret fiziksel taciz ve cebir de vardı. O yüzden bu eylemi öpüp başlarına koysunlar. Yine de Ödtü'de o protestocu öğrencilerin tek yapması gereken cemaatçileri deşifre edip yaptıklarını eleştirmekten başka bir şey olmamalıydı bence. Sonuçta orası bir üniversite ve isteyen cemaatine, isteyen dinine, partisine, kulübüne v.s. adam toplamaya çalışabilir. Demokratik sınırlar içinde bir protestoyu da göz önüne alarak tabi. Sonuçta sen cemaatine öğrencilerin konaklama sıkıntısını sömürerek adam toplamaya çalışırsan, ben de "kanmayın arkadaşlar bu oyunlara gelerek genç taze beyinlerinizi heba etmeyin" diyebilirim. bu da benim en doğal hakkım.

  baslik cok yanlis olmus - bkilic

  Medyada boyle ucuz haberleri gormeye alistik, bari Radikal'de gormeyelim. Baslik, "Yilisik Cemaatcilere Ogrencilerden Tepki" olmaliymis. Haberdeki fotografin bulundugu videoyu izleyebilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=SX2f0sdPMgg Ankara otogarinda ve kampuste yeni ogrencileri resmen kollarindan cekistiriyorlar. Her tarafi doldurmuslar, yalanlariyla ogrencileri kendi yurtlarina cekmeye calisiyorlar. Otogar yonetimi bile yeni ogrencilere okulu tanitmak isteyen mezunlar dernegi uyelerine ODTU t-shirti giydirmiyor, pankart actirmiyor. Cemaatciler ogrenci kapmak icin resmen geri kalan herkesle yarisiyor. Bu sadece "tacizdir". Elbette konuyu hala "turban meselesi" olarak algilamak isteyenler bundan vazgecmek istemeyecektir. Eee ne yapalim, onlarin "turbanlarina karisiliyorsa" onlar baskalarinin herseyine karisma hakkina sahiptiler nasilsa...

  Gercekler.... Cok basittir... - ahmedd23

  ODTÜ?de öğrenci olarak bulunan BAŞÖRTÜLÜ ya da türbanlı hiçbir kadın giysilerinden ötürü hiçbir sıkıntı yaşamamıştır. Bugün ODTÜ?de gerçekleştirilen cemaate karşı bir eylemdir. Cemaatlerin faaliyetleri ve bizler açısından anlamları bu kısa açıklamanın konusu olmamakla birlikte videodaki kişiler, ODTÜ yurtlarında fuhuş yapıldığını, merdiven altında çocuk düşürtüldüğünü söyleyerek aileleri kandıran ve öğrencileri cemaat yurtlarına kaydeden cemaat fedaileridir. Bizler ODTÜ?lüler olarak henüz okula yeni kayıt olmuş olan arkadaşlarımıza ve onların ailelerine YALANLAR söyleyerek onları kandıran bu insanların faaliyetlerine izin vermedik, vermeyeceğiz. ODTÜ ogrencileri

  ... - Kharon

  Yani aslında öyle cemaate kimse katılmak istemiyor, cemaate kimse sempati duymuyor, okulların önüne birkça kişi yerleştiriyorlar, Ondan sonra gelen geçeni kandırarak(millette akıl yok bi kendilerinde varya doğruyu yanlışı onlar belirlerler) aslında devrimci olacak öğrencileri cemaatçi yapıyorlar. Ayrıca cemaatçi olduklarını veya amaçlarının ne olduğunu kim nasıl tespit etmiş hemen cemaat yaftası yapıştırıyorsunuz? Cemaat olduğunu varsayalım, siz değilmisiniz örgütlenin diyen? Adamlar örgütleniyor işte niye kızıyorsunuz.

  dikkat dağıtma - noname99

  Son zamanlarda bu türban hadisesinin tekrar gündeme gelmesinin tesadüf olmadığını düşünuyorum. Dikkatler ekonomiden, Suriye'deb ve barış sürecinden başka tarafa çekilmeye çalışılıyor sanki... Planlı olma ihtimalleri çok yüksek.

  Özrü Kabahatinden Büyük! - evet_isyan06

  Hani siz fikir özgürlüğü istiyordunuz? Hani özgürlük için sokakalra iniyordunuz? O insanlar öğrenci olsun olmasın yurt reklamı yapmak yasak mı? Bugün her üniversitenin önünde onlarca yurt reklamı dağıtan açık kapalı her görüşten insan var.. Açıkalra serbest de başörtülülere mi yasak bu? Kimlik sormak bu kızların görevi mi? Bu ülkede polis var, üniversitenin güvenliği var siz zaptiye çavuşu musnuz? Efendim bunlar yurtlarına öğrencileri çekiyorlarmış, maddi yardım yapıyorlarmış.. Evet veriyorlar yasak mı? Siz de barda şurda burda kafayı çekeceğinize yapsanıza iki yurt? Ama yapamazsınız değil mi, keyfinizden zerre kadar fedakarlık edip iki öğrenciye burs vermezsiniz ama o cemaatçiler o fedakarlığı yapıyor kazancını yurda, okula yardım oalrak veriyor. Yasak mı? Siz ancak slogan atarsınız ama üç kuruş ver öğrencilere yurt yapalım deseler rakı parasına kıyamazsınız. Üstüne de böyle zorbalık ve faşistlik yaparsınız. Özgürlük kim siz kim sizden ancak faşist olur işte gerçek yüzünüz bu!

  Derdiniz ne? - ambjornsen

  Kiki gündür akit kıvamında dezenformasyon yapıyorsunuz, derdiniz ne sizin? Başörtülüler mi kovuldu ODTÜ'den. Terbiyesizlik yapmayın yeter!