ODTÜ'de 'fidanını kap gel' eylemi sonrası müdahale

ODTÜ'de 'fidanını kap gel' eylemi sonrası müdahale
ODTÜ'de 'fidanını kap gel' eylemi sonrası müdahale
ODTÜ'deki ormanlık alandan geçecek olan yol çalışmasını protesto etmek için gündüz yapılan 'Fidanını kap gel' eyleminin ardından akşam saatlerinde polis, müdahalede bulundu.

ANKARA - ODTÜ Ormanı'ndan geçen ve tartışmalara neden olan yol projesinde çalışmalar devam ederken 'Fidanını kap gel' eylemi yapıldı.

ODTÜ'de, yol projesi nedeniyle ağaçların kesilmesini protesto eden bir grup, otoyolun bir kısmının geçtiği ODTÜ Ormanı'na fidan dikme eylemi düzenledi. Yaklaşım bin kişinin katıldığı eylemde, tartışmalara neden olan yol güzergahına çok sayıda fidan dikildi.Saat 12'de toplanan grup, ellerinde fidanlarla yürüyüşe geçti. Sloganlar ve ellerinde fidanlarla yürüyen grup, yol çalışmasının devam ettiği alanın yanında gelerek fidanları buraya dikti. Belediyeye ait makinelerinin çalışmaya devam etmesine tepki gösteren grup, sloganlarla durumu protesto etti. Zaman zaman yol çalışmasında çalışan işçilerle öğrenciler karşı karşıya geldi.

Gerginlik sırasında atılan bir taş, yol çalışması için orada bulunan bir işçiye isabet etti, işçi hafif şekilde yaralandı. Ellerindeki fidanları alana diken göstericiler, yol projesi aleyhine sloganlar attı. Eyleme, CHP milletvekilleri de destek verdi.

EYLEMİNİN ARDINDAN ODTÜ KARIŞTI
Gecenin ilerleyen saatlerinde ODTÜ kampüsü A4 kapısında toplanan öğrenciler, kampüs içerisinde seyreden bir belediye otobüsünü durdurarak, kendilerine barikat yaptı. Öğrencilere çevik kuvvet ekipleri biber gazı ile müdahale etti.

Bunun üzerine bazı öğretim görevlileri polis müdürlerinin yanına gelerek, polislerin okul dışına çıkmasını istediler. Barikat yapılan otobüsün çekici tarafından çekilmesinin ardından grubun taş atması üzerine çevik kuvvet ekipleri tekrar biber gazı ile müdahale etti.

Müdahale sırasında bir polis helikopteri de projektörle havadan aydınlatma yaparak müdahaleye destek verdi.

Öte yandan çıkan olaylar sonucunda 3 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Ankara Emniyet Müdürü Kadir Ay'ın ise polis helikopterinde bulunduğu ve müdahaleyi yönettiği öğrenildi.DHA - Tahsin GÜNER / Muhammet BAYRAM


  http://www.radikal.com.tr/1156594115659410

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Seyretmeyin - genco940

  Herkes bölgesindeki ağaca sahip çıksın, İstanbul, Ankara daki ağaçlar seviliyor dieyerek mesele halledilmez.

  Diren ODTU - ocankaya

  zorbalik, siddet hep caresilerin cozumsuzlerin yontemi oldu. Bu YUzden ODTU bunlarla bas edemez - yontemler cok farkli...TRde bilim ureten ender universitelerden biri ODTU. Elbette AKP nin hedefi olacak. Icim kan agliyor resmen...

  Radikalin haberlerine güvenemeyecekmiyiz ? - mavi ve beyaz

  Görünen o ki radikal, iktidarın dümen suyuna haberler yapmaya başladı.Bir çok ayrıntı göstericileri suçlar mahiyette oysa gerçek radikalin yazdığı gibi değil.Radikal korku sizi de sarıp sarmalamış gibi .Hani siz cesurdunuz?

  dikta... - uyusuk

  Artık açıktan bir diktatörlük altında olduğumuz aşikardır. Daha önceleri daha sert ve ölümcül müdahaleler olmamış mıdır ? Olmuştur. Ancak 12 Eylül faşistleri bile yaptıkları her hamleyi uyduruk ta olsa yasal bir düzenlemeye dayandırmaya çalışıyor, faşist kafalarınca meşru zemin yaratmaya çalışıyorlardı. AKP hükumeti kendinden önce çıkmış yasaları bırakın, kendi koymuş olduğu yasal düzenlemelere bile aldırış etmeden kafasına eseni yapıyor. Hatırlayın ÖDTÜ rektörü efendi, yol çalışmalarına karşı çıkmamış ve olabilirliği üzerinde duruyor idi. Ne oldu? Üniversite sınırları hukuksuz, kanunsuz gayri meşru ve faşist bir saldırı ile ihlal edildi!!! Bugün aynı rektör suç duyurusunda bulunmak için çırpınıyor. Yaşananlar sadece ağaçlar için değil. Ben istedim olacak tavırlarına bir karşı duruştur. Gezi Parkı içinde bu geçerliydi. Bugün ÖDTÜ ormanı içinde aynı şey geçerli. Ankara'da doğmuş büyümüş biri olarak ağaçlar içinde bir iki laf edeyim. Ankara çorak bir arazi kurulmuştur. ve Tüm ağaçlık alanları emekle, zahmetle oluşturulmuş, şehre nefes kaynağı olmuşlardır. BU adamlar iki kuruşluk kar hırsları için bir şehrin nefes alıp veren, az olan ağaçlık alanlarını heba etmeye razıdır. Dini bütün, ateist fark etmez. Canlı habitatı kendi yaşam alanına kast edildiği zaman savunmaya geçer. İnsan olanın savunması da DİRENMEKTİR. Yaşam alanları yok etmeye çalışan zalimin zulmüne karşı direnmektir. İster dini bütün ister Kemal-i bütün olun fark etmez faşist faşisttir ve kendinden olmayana değer vermez.

  DİKKAT - FAPA56

  Hükümetin DİKKATİNE Halka rahmen halkla inatlaşarak BEN YAPARIM diyen iktidarlar tarihin çöplüğünde çürüyorlar .İnanmayan siyasi tarih kitaplarını araştırsın

  Ağaç sevgisi - Rozdemir33

  Bu nasıl bir ağaç sevggisi ki,sadece İstanbul'daki,Ankara'daki ağaçlar seviliyor.Tunceli'de Güneydoğuda yakılan ormanlar sevilmiyor.

  Bir kaç düzeltme - drkbrd

  Haberde "dikkatsizlik" sonucu "yanlış" yazılmış bir kaç bilgiyi düzelteyim: 1- "Yaklaşım bin kişinin katıldığı eylemde" binden fazlaydı. 2- "Zaman zaman yol çalışmasında çalışan işçilerle öğrenciler karşı karşıya geldi." doğru ABB işçileri ODTÜlü öğrencilere saldırdı. Hatta 2 öğrenci yaralandı. 3- "Gerginlik sırasında atılan bir taş, yol çalışması için orada bulunan bir işçiye isabet etti" sopalarla iki öğrenciyi yaraladıktan sonra atılan taş! 4- "kampüs içerisinde seyreden bir belediye otobüsünü durdurarak, kendilerine barikat yaptı. Öğrencilere çevik kuvvet ekipleri biber gazı ile müdahale etti. " polis saldırdıktan sonra barikat yapıldı. 5- "Barikat yapılan otobüsün çekici tarafından çekilmesinin ardından grubun taş atması üzerine çevik kuvvet ekipleri tekrar biber gazı ile müdahale etti." hiç bir taş atılmadan polis tekrar saldırdı. 6-sadece biber gazı değil plastik mermiler de kullanıldı. 7- atılan biber gazlarından çıkan yangınları söndürmek için giden öğrencilere nişan alınarak biber gazı atıldı. 8- yurtların içine biber gazı atıldı