ODTÜ'de iki grup arasında 'yurda kayıt' gerginliği

ODTÜ'de iki grup arasında 'yurda kayıt' gerginliği
ODTÜ'de iki grup arasında 'yurda kayıt' gerginliği
Kayıt döneminin başladığı ODTÜ'de iki öğrenci grubu arasında gerilim yaşandı.

ODTÜ'de bir grup öğrenci, yeni gelen öğrencilere 'yurt vaat ettikleri' suçlamasıyla bir grup başörtülü öğrenciye tepki gösterdi. Ellerindeki dövizlerle bu öğrencileri işaret eden grupla başörtülü öğrenciler arasındaki tartışma bir süre devam etti.

Tepki gösteren öğrenciler tartışma sırasında yaşananları kaydedip 'Cemaatin ODTÜ seferi' başlığıyla paylaşıma da açtı.

Bu video sosyal medyada da büyük yankı buldu.


  ETİKETLER:

  ODTÜ

  ,

  Öğrenci

  ,

  sosyal

  http://www.radikal.com.tr/1149469114946940

  YORUMLAR
  (40 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  - - nwrl

  Cemaata karşı duranlarında bir cemaat olduğu unutulmamalı

  Bu haberin başlığını kaçıncı değiştirişiniz? - Melis E.

  Yalnı başörtülü öğrenciler diyorsunuz hala. Olay başörtüsüyle alakalı olmadığı gibi bu şahıslar öğrenci de değil. Ha gayret. Tepki gele gele doğruya ulaşacaksınız herhalde. Neden bilmiyorum Radikal böyle değildi, tehdit mi edildiniz iyice saçmalıyorsunuz artık. Kendinize gelin. Kadını aşağılayıcı, tecavüzü maşrulaştırıcı, başörtülü-başörtüsüz ayrımı yapan başlıklardan en kısa sürede uzaklaşmanız dileğiyle.

  Protestoya evet, bastırmaya hayır - kohrebeen

  Cemaatleri üniversitende istemediğini söyleyebilirsin, ama cemaatten olanları üniversiteden kovamazsın. Protesto kısmına -bayılarak- evet, ama bastırma/susturma/kovma girişimine hayır. Biri demokratik hak, diğeri faşizm ("burası ODTÜ, burada siz gibilere hayat yok"). Yorumlara bakıyorum da, hala 'kovma' girişimini görmezden gelme, normalleştirme çabaları görüyorum. Yazık. Al birini, vur ötekine.

  Saldırı değil protestoymuş ve sadece cemaate karşıymış! - yvzygt

  "Cemaatçiler protesto edilmiş"miş. Sizin dediğiniz gibi olsun. Ama "baş örtüsüne bi şey diyen yon, tepki cemaate" diye aşırı akıllılar ben de cemaatsiz bir toplum diliyorum ama sizdeki yapı sanki çok mu farklı da size yapıldığında deliye döneceğiniz saldırıyı yapıyorsunuz. Üstelik orada sizin gibi insnları çatışmaya götürmüyorlar, kendi kurallarına uyduruyorlar her kurumda olduğu gibi.Ayrıca kısa süre önce insanlar "protestoculara bi şey diyen yok polisle çatışan, insanlara-işyerlerine saldıranlar durduruluyor" dendiğinde bunu gördüğünüz halde ettiğiniz küfürleri hatırlayın! Çatlasanız da patlasanız da dindarlar en az sizin kadar bu toplumda her ortamda var olacaklar! Tabi dediğim gibi benim tercihim sizin bu saldırılarınız artık bitse de cemaatli-örgütlü yapılanmalara ihtiyaç olmasa ama bunun gereğini siz bu saldırılarla açıkça ortaya koyuyorsunuz.

  ... - Kharon

  Videodaki gözlüklü bayan, başka bir haberde de merdiven boyarken görüntülenmiş. Şimdi ben güleyimmi ağlayayım mı? Merdiven boyamakla bu tipler içlerindeki faşizmi gizleyemiyor demekki. Biraz daha zeki olmanız lazım.

  Zulum Menemmen'e - AmericanTurkish

  ODTU ye zulum universitesi diyerek, dunyanin en saygin universitelerinin siralamasinda yer alan universiteye camur atamazsiniz, dogru degil. Sahsen ben de ODTU den mezunum, kardeslerim, kuzenlerim de ODTU lu. Degisik generasyonlar 1970'lerden 2010 lara dek ODTU de yer aldik ve bin kez gelsek dunyaya bin kez ODTU lu olmak isterdim. Universitemin bana kazandirdigi, dunyada her yerde kapi acan dioplomasindan da cok, insani durusumu kesinlikle globallestirdigi, arastirmaci, analitik dusunme aliskanligini bana kazandirdigi icin ODTU lu olmaktan gurur duyarim.

  neeee - cemşit

  nee odtüye yakışmamış mı?? bence yakışmamasının sebebi türkiyede erkeklerin başörtüsü takmaması. erkekler de başörtüsü taksa böyle şeylerle hiç uğraşmayız bence. yaşasın erkeklerin başörtüsü devrimi. erkekler camiye girerken başörtüsü takmalı.................