ODTÜ'de orman nöbeti

ODTÜ'de orman nöbeti
ODTÜ'de orman nöbeti
ODTÜ'de yol nöbeti dün de sürdü. Mahallelilerin de desteğini alan eylemciler "Yol bize doğru geldikçe biz buradan yola doğru büyüyeceğiz" diyor.
Haber: MİRAY ÇİMEN / Arşivi

ODTÜ Ormanı’ndan geçmesi planlanan Anadolu Bulvarı-Konya Yolu arası bağlantı yoluna tepki gösteren ODTÜ’lüler yol güzergâhında nöbette. Yaklaşık 100 kişiyle ODTÜ A4 girişine yakın noktada önceki gün başlayan eylem dün de sürerken Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek Twitter üzerinden eylemcilerin resmini paylaşarak, “İşte size kent düşmanı bir avuç militan. Bütün amaçları olay çıkarmak” dedi. CHP milletvekilleri Aylin Nazlıaka, Mahmut Tanal ve PM üyesi Faruk Demir ise alana giderek eyleme destek verdi.
Eylem önceki gün öğlen saatlerinde yolun geçirilmesi düşünülen bölgeye çadırların kurulmasıyla başladı. Çevik Kuvvet’in ikazıyla çadırları kaldıran ama bölgeyi terk etmeyen eylemciler, kuru ot, diken ve molozları toplayıp ağaçlara pankartlar astı. ‘1 ağaç > 40.000 araç’, ‘ Ankara ’nın nefesi kesiliyor’, ‘Gökçek elini mahallemden çek’, ‘Kahrolsun bağzı yollar’ pankartları altında bekleyen ODTÜ’lülere mahalle sakinleri, aileler, ODTÜ öğretim görevlileri ve ODTÜ mezunları yiyecek ve içecek sağlıyor. 

‘7 bin ağaç kesilecek’

100. Yıl Mahallesi sakini ve ODTÜ öğrencisi Hadi Sinan İskit, yolun geçmesi planlanan bölgede ağaçları saydıklarını ve yaklaşık 7 bin 136 ağaç kesileceğini söyledi. Sayıma boyu 1.5 metrenin altındaki ağaçları dahil etmediklerini anlatan İskit, “Yol inşaatına başlamadan hemen önce ucuna AVM inşaatına başlandı. 8 şeritlik bulvar olmaz olsun” dedi. Gezi ruhunu taşıyarak eylemi gerçekleştirdiklerinin altını çizen İskit, “Bazı teyzelerimiz ‘Burada çok duramıyoruz’ diyorlar. Evlerinde bir şeyler hazırlıyorlar ve onu getiriyorlar buraya” dedi. “Yol bize doğru geldikçe buradan yola doğru büyüyeceğiz” diye konuşan İskit, “O yol ya bizi ezip geçecek ya o ucube viyadükler yıkılacak, yerine eski hali gelecek. Biz bu direnişte kararlıyız. Bu yol gitmezse, biz de buradan gitmeyiz” diye konuştu.

Büyükşehir: İmar planı çıkınca ODTÜ ile protokol yapılacak


Ankara Büyükşehir Belediyesi “Aksilik çıkmazsa yol yılbaşında hizmete açılır” dedi. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri Radikal’e projenin son durumu hakkında şu bilgileri verdi:
“ODTÜ Senatosu projeyi onayladı. Proje Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunuldu. İmar planı bekleniyor. Aksilik çıkmazsa yol yılbaşında hizmete açılacak”.
Yetkililer bağlantı yolu projesinin 20 yıl önce, dönemin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Karayalçın döneminde ortaya çıktığını hatırlatarak eyleme destek veren CHP’yi eleştirdi. Yetkililer “O dönem kimse itiraz etmemiş. Ancak şimdi Karayalçın’ın yaptığı bir planlamaya aynı partinin milletvekilleri yaptırmayız diye çıkıyor” diye konuştu.
“Şu anda ODTÜ arazisi içinde bir çalışma yapmıyoruz. Sadece ODTÜ’nün dışındaki alanlarda devam ediyor çalışmalarımız. Çevre Bakanlığı’ndan ne zaman o plan onaylanırsa ondan sonra da oturup ODTÜ ile protokol yapılacak” diyen yetkililer, ODTÜ arazisi içinde yaklaşık 250-300 adet ağacın nakledileceğini ve yolun geçeceği bölgelerde daha çok fundalık alanlar olduğunu savundu. Yetkililer “Biz bu ağaçları ODTÜ’nün istediği yere de nakledebiliriz, ihtiyaç olan başka bir yere de nakledebiliriz” dedi.
Çukurambar ve 100. Yıl’dan geçen 4 kilometrelik yolun yaklaşık 2 kilometresinin A1 kapısından girerek ODTÜ’nün sınırına paralel şekilde devam edeceği belirtiliyor.

 

Rektör yola karşı değilODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar da yolun 1994’teki imar planında da yer aldığını; kendilerinin de konuyu üniversite yönetim kurulunda tartıştığını belirterek, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na Koruma Amaçlı İmar Planı teklifi sunulduğunu kaydetti. Planın onaylanmasının ardından yolun yapımıyla ilgili yasal sürecin başlayacağını ifade eden Acar, projeyi protesto edenlere “ODTÜ’lüler demek de ne kadar doğru bilmiyorum. Etkinliğin içinde olanlar arasında ODTÜ öğrencileri ve öğretim üyeleri, çalışanları olabilir ama dışarıdan da katılanlar olduğunu görüyoruz” diye konuştu.

 

‘Rant peşinde değiller’


Eyleme destek veren ODTÜ mezunu ve CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka:
“Çevresine, kentine, doğaya, üniversitesine sahip çıkmak isteyen birçok güzel ve duyarlı insan bir aradaydı. Onlara destek olan anneler ve mahalle halkı da vardı. Normalde öyle bir yolun geçmesi o civarda oturanların evlerinin değerini arttıracak olmasına rağmen bu kişiler rant değil samimi duygularla çevrenin korunmasından yana olarak orada yer almıştı.”