ODTÜ'de üniforma isyanı

ODTÜ'de kurs gören silahlı 20 başkomiser, üniformayla kampüse gelince tepki gördü. Çatışmayı jandarma engelledi.
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - Emniyet Genel Müdürü Gökhan Aydıner'in üniforma ısrarı, başkomiserlerin terfi kursu gördüğü ODTÜ'de olaylara neden oldu. Aydıner, 20 başkomisere üniforma giydirince, bir grup ODTÜ'lü öğrenci ayaklandı. Polisleri jandarma güçlükle koruyabildi.
Emniyet Genel Müdürlüğü, ODTÜ'yle imzaladığı bir protokolle polislere verilen hizmet içi eğitimleri, internet ortamında gerçekleştirilmek üzere ODTÜ'ye devretmişti. Terfi edecek polis şeflerine verilecek kursların da ODTÜ tarafından verilmesi benimsenmişti. ODTÜ, oluşturduğu 'akıllı sınıf' aracılığıyla terfi sınavına girecek polis şeflerine geçen pazartesi günü internet ortamında eğitim vermeye başlamıştı. Emniyet, terfi sınavına girecek başkomiserler arasından seçtiği 20 kişiyi de, derslere katılmakla görevlendirmişti.
Emniyet Genel Müdürü Aydıner, 20 başkomiserin akıllı sınıftaki derslere üniformalarıyla katılmasını emretti. Hem başkomiserler hem de hocalar, Aydıner'e, üniformanın sorun yaratabileceğini iletti. Israrcı olan Gökhan Aydıner ise, 20 başkomisere 'derslere üniformayla katılmaları' emrini yazılı olarak iletti.
Ancak, başkomiserlerin üniforması, ODTÜ'lü öğrencilerin tepkisini çekti. Eğitim Fakültesi önünde toplanan 300 kişilik öğrenci grubu, sloganlar atarak kampüsteki diğer fakültelerin kantinlerini dolaştı. Öğrenciler daha sonra akıllı sınıfın bulunduğu Fizik Bölümü'ne girmek istedi. Ancak barikat oluşturan jandarma, barikatı aşmak isteyen öğrencileri cop kullanarak durdurdu. Çıkan arbedede Fizik Bölümü'nün camları kırıldı ve bazı öğrenciler ellerinden yaralandı. Silahlı 20 başkomiser, kampüsü jandarma korumasında terk etti.
Öğrencilerin baskınından jandarma sayesinde kurtulan öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Şafak ve 20 başkomiser, kampüsü terk ettikten sonra Emniyet Genel Müdürü Aydıner'in makamına gitti. Ancak Aydıner, sadece Ali Şafak'ı kabul etti. Şafak'ın, Emniyet Müdürü Aydıner'le görüştükten sonra başkomiserlere "Üç beş teröriste pabuç mu bırakacağız. Gidelim derslerimize devam edelim. Genel Müdürümüz de böyle düşünüyor" dediği öğrenildi. Ancak başkomiserler ODTÜ'ye dönmedi.


    http://www.radikal.com.tr/7432257432250

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.