ODTÜ'de yeni hedef uzay

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), astronot Prof. Albert Sacco ve uzun süre NASA'ya bağlı Yerçekimsiz Ortamda İleri Malzemeler Üretim Merkezi'nin başkan yardımcılığını yürüten ODTÜ Kimya Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Nurcan Baç'la uzaya açılmayı planlıyor.
Haber: TARIK IŞIK / Arşivi

ANKARA - Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), astronot Prof. Albert Sacco ve uzun süre NASA'ya bağlı Yerçekimsiz Ortamda İleri Malzemeler Üretim Merkezi'nin başkan yardımcılığını yürüten ODTÜ Kimya Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Nurcan Baç'la uzaya açılmayı planlıyor. Bu kapsamda yapılacak bir dizi çalışmayla ODTÜ hem uzay araştırmalarında atılım yaparak önder bir kurum haline gelmeyi, hem de Cumhuriyet'in 100'ncü yılı olan 2023'e kadar Türkiye'nin ilk astronotunu uzaya göndermeyi hedefliyor.
'Türkiye geç kaldı'
NASA'ya bağlı araştırma merkezindeki görevinden ayrılarak ODTÜ'ye dönen Baç'ın hayali ODTÜ'deki uzay çalışmalarını canlandırmak ve Başbakanlığa bağlı Hava Kuvvetleri Komutanlığı, sanayi sektörü ve üniversite temsilcilerinden oluşan bir uzay merkezinin kurulmasında rol oynamak. Baç, ODTÜ Geliştirme Vakfı Lisesi öğrencileriyle, havacılık ve uzay mühendisliği bölümü öğrencilerinden oluşan bir ekibin ODTÜ öğretim üyeleri önderliğinde uzaya bir deney göndermeleri için çalışma başlatılmasının planlandığını söyledi.
Türkiye'nin uzay yarışında geç kaldığını belirten Baç, bundan sonra çalışmaların daha organize olması gerektiğini ifade etti. Baç, "İnsan gücü potansiyelimizi artırırsak, NASA'yla temasa geçip, bu insanlardan birini uçurmak mümkün. Bunun için güçlü bir lobi gerekli. Türkiye Uzay Kurumu bir an önce kurulmalı" dedi.