ODTÜ'de 'yol çalışması' ve 'fidan dikme' karşı karşıya

ODTÜ'de 'yol çalışması' ve 'fidan dikme' karşı karşıya
ODTÜ'de 'yol çalışması' ve 'fidan dikme' karşı karşıya
ODTÜ'den geçecek yol için Büyükşehir Belediyesi'nin gece yarısı operasyonuyla ağaçların kesilmesiyle başlayan gerginlik sonrası polis müdahale etti. Öğrencilerin belediye araçlarının olduğu bölüme geçmek istemesi üzerine polis A-4 kapısında müdahale etti. Öğrenciler kampüsün içine çekildi. Olaylar sürüyor.

Radikal.com.tr - Ankara Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin, 18 Ekim gecesi polis desteğinde iş makineleriyle ODTÜ ormanına girerek otoyol projesi kapsamında ağaçları kesmesi üzerine başlatılan protestolar devam ediyor.

“Rantın Yoluna 5000 Fidan Dikiyoruz. Fidanını, Kazmanı, Küreğini Kap Gel” sloganıyla duyurulan eylem için de çok sayıda vatandaş ellerinde fidanlarla ODTÜ yerleşkesinin A4 kapısı önünde toplandı.

ODTÜ orman arazisinde bayram tatilinin sürdüğü 18 Ekim gecesi, belediye ekiplerinin çevik kuvvet desteğiyle gerçekleştirdiği yol çalışması için kesilen ağaçların yerine fidan dikme eylemi yapılıyor. Özellikle sosyal medya aracılığıyla yapılan çağrıların ardından çok sayıda ODTÜ öğrencisi ve yurttaş, ellerinde fidanlarla ve ‘Rant yoluna 5000 fidan dikiyoruz’ yazılı bir pankartla kampüs önünde buluşarak ağaç kesiminin yapıldığı yere doğru yürüyüşe geçti.

ODTÜ A1 ve A4 kapılarına yakın noktalarda yoğun güvenlik önlemleri göze çarparken, çevik kuvvet ekipleri ve TOMA araçlarının yanı sıra bir polis helikopteri de zaman zaman alçak uçuş yaparak göstericileri izledi. 

Daha sonra eylemciler, yanlarında getirdikleri fidanları otoyol güzergahı olduğu gerekçesiyle ağaçların kesildiği araziye diktiler. Akşam saatlerinde ise yol çalışmalarına devam eden büyükşehir görevlileri, iş makinaları ile gün içinde dikilen fidanları sökmeye başladı.

19 Ekim Cumartesi günü ODTÜ öğrencileri ve 100. Yıl mahallesi sakinlerinden oluşan yaklaşık 200 kişi otoyol çalışmasının yapıldığı ve ağaçların kesildiği bölgede bir araya gelerek sembolik olarak 30'a yakın fidan dikmişti.

Bugün de aynı bölgede ODTÜ öğrencileri, Eğitim Sen 5 Nolu Şubesi, ODTÜ Öğretim Elemanları Derneği ve ODTÜ Mezunları Derneği üyeleri eylemlerine devam etme kararı almışlardı. Eyleme bazı CHP’li milletvekilleri de destek verdi.