ODTÜ'de 'yol çalışması' ve 'fidan dikme' karşı karşıya

ODTÜ'de 'yol çalışması' ve 'fidan dikme' karşı karşıya
ODTÜ'de 'yol çalışması' ve 'fidan dikme' karşı karşıya
ODTÜ'den geçecek yol için Büyükşehir Belediyesi'nin gece yarısı operasyonuyla ağaçların kesilmesiyle başlayan gerginlik sonrası polis müdahale etti. Öğrencilerin belediye araçlarının olduğu bölüme geçmek istemesi üzerine polis A-4 kapısında müdahale etti. Öğrenciler kampüsün içine çekildi. Olaylar sürüyor.

Radikal.com.tr - Ankara Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin, 18 Ekim gecesi polis desteğinde iş makineleriyle ODTÜ ormanına girerek otoyol projesi kapsamında ağaçları kesmesi üzerine başlatılan protestolar devam ediyor.

“Rantın Yoluna 5000 Fidan Dikiyoruz. Fidanını, Kazmanı, Küreğini Kap Gel” sloganıyla duyurulan eylem için de çok sayıda vatandaş ellerinde fidanlarla ODTÜ yerleşkesinin A4 kapısı önünde toplandı.

ODTÜ orman arazisinde bayram tatilinin sürdüğü 18 Ekim gecesi, belediye ekiplerinin çevik kuvvet desteğiyle gerçekleştirdiği yol çalışması için kesilen ağaçların yerine fidan dikme eylemi yapılıyor. Özellikle sosyal medya aracılığıyla yapılan çağrıların ardından çok sayıda ODTÜ öğrencisi ve yurttaş, ellerinde fidanlarla ve ‘Rant yoluna 5000 fidan dikiyoruz’ yazılı bir pankartla kampüs önünde buluşarak ağaç kesiminin yapıldığı yere doğru yürüyüşe geçti.

ODTÜ A1 ve A4 kapılarına yakın noktalarda yoğun güvenlik önlemleri göze çarparken, çevik kuvvet ekipleri ve TOMA araçlarının yanı sıra bir polis helikopteri de zaman zaman alçak uçuş yaparak göstericileri izledi. 

Daha sonra eylemciler, yanlarında getirdikleri fidanları otoyol güzergahı olduğu gerekçesiyle ağaçların kesildiği araziye diktiler. Akşam saatlerinde ise yol çalışmalarına devam eden büyükşehir görevlileri, iş makinaları ile gün içinde dikilen fidanları sökmeye başladı.

19 Ekim Cumartesi günü ODTÜ öğrencileri ve 100. Yıl mahallesi sakinlerinden oluşan yaklaşık 200 kişi otoyol çalışmasının yapıldığı ve ağaçların kesildiği bölgede bir araya gelerek sembolik olarak 30'a yakın fidan dikmişti.

Bugün de aynı bölgede ODTÜ öğrencileri, Eğitim Sen 5 Nolu Şubesi, ODTÜ Öğretim Elemanları Derneği ve ODTÜ Mezunları Derneği üyeleri eylemlerine devam etme kararı almışlardı. Eyleme bazı CHP’li milletvekilleri de destek verdi.


  http://www.radikal.com.tr/1156473115647310

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  BAY GÖKÇEK - pispor

  ODTÜ sahasından uzak dur fidanları katletme o fidanları diken devrimcilerin ruhunu incilterek hak gaspı yapmaktasınız o fidanların manevi değerini yeniden fidan dikmekle karşılaman mümkün değil

  Odun Sevdası - ibretnüma

  ODTÜ dediğiniz isyancı yuvası yer toptan helak edilmelidir lakin başganımız yine insaflıdır ki oraya medeniyyet götürmektedir fakat gelin görün ki ODTÜ'lünün odun sevdası bu medeniyet hamlesine de karşı durmaya çalışmaktadır ama nafile kalacaktır.

  Şehir Planlama - EYBET

  Bizim derdimiz hükümet partisinin belediyesi , gelip Ankara'nın en yeşil yerine mahallenin ortasından otoban geçirerek yol yapması.Sadece karayolu genişelterek veya yol yaparak trafiğe bir çözüm getirelemeyeceği aşikar. Üstelik bu bölgede imar değişikliği de yapılarak öğrencilerin barındığı konutlar da tehdit altında. Öğrenciler rezidansta kalırlar artık.

  Hadi ordan... - testereci

  Gökçek'in değnekçisi hazret ağaç için yer gösterecekmiş..O kadarına aklın eriyorsa git oraya kendin ağacını dik, ODTÜ'nün ağacına, toprağına karışma!!!..

  outlaw Melih - jumpercoco

  Bir kurumun arsasına kurumun izni olmadan veya müdahale yetkisi olmadan müdahale etmek kanunsuzluktur.Bir sabah kalktığında oturduğun evin ortasından yol geçse nasıl olurdu.İşte yapılan budur. SEn adamı vur öldür olmaz deyince vay efendim bunlar hükümeti yıkmağa çalışıyorlar.SEn adamı kör et vay efendim bunlar hükümeti devirmek için birbirlerinin gözlerini çıkarıyorlar de.Sen kanunsuz bir şekilde ODTÜ arazisinden yol geçir halk öğrenci, okul yönetimi arsasına alın terleriyle diktikleri ağaçlarına sahip çıkınca, bunlar hükümeti devirmeğe çalışıyorlar.Arkadaşım biraz oku bakalım o ağaçlar ODTÜ'ye nasıl dikilmiş.Oradan yol geçmesi için izin çıkmış mı?Belediye kafasına göre istediği yerden yol geçebilir mi? Öyle oraya buraya kıl olmakla olmaz bu işler.

  Bunun bir yaptirimi olmali. Melih Gökçek cezasini çekmeli. - ercan02

  Ankara belediyesinin yaptigi tam bir zorbalik. Bir baska kurumun malina zarar veremesiniz. Kaldiki agaçlari kestirmek izinsiz yol yapmak tamamiyle kanun dis bireylemdir. Biriside çikmis burada yok efendim hükümetin dibine incir agaci dikmekten bahsediyor. Kanunsuzluk ne zamandir hükümet olmus acaba? Kabadayilik 21. yy sökmez " ben iktidarim istedigimi yaparim" ancak gelismemis ataerkil Ankara belediye baskaninin üslubu, Baskente hiçmi hiç yakismiyor. Cezasini çekmeli. Bunun bir yaptirimi olmali.

  Fidan dikmek suç işlemekse suçluyuz her birimiz de - Cigdem_A

  Türkiye'nin en seçkin üniversitelerinden birinin kampüs alanı içine yeni fidanlar dikmeyi "hükümeti yıkma planı" olarak değerlendirebilmek epey zor olsa gerek. Ama okuyoruz ki başaranlar var. Cumhuriyet tarihinde ağaca ve yeşile bu denli düşman olunan başka bir dönem olmamıştır sanırım. Fidan dikmek hükümeti yıkmaya teşebbüs ise yeni Ergenekon gözaltıları TEMA Vakfı'ndan olacak bu gidişle.