ODTÜ'de yol eylemine polis müdahalesi

ODTÜ'de yol eylemine polis müdahalesi
ODTÜ'de yol eylemine polis müdahalesi

Üniversite arazisinden yol geçirilmesine karşı çıkanların eyleme dün sabah polis müdahale etti.

ODTÜ dün yol eylemi ve polis müdahalesiyle de gündemdeydi. Yol inşaatına karşı direnişe polis gazla müdahale etti, alana dozerler girdi.
Haber: MİRAY ÇİMEN/ ANKARA / Arşivi

Ankara’da Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ve 100. Yıl Mahallesi sakinlerinin üniversiteden geçecek yola karşı direnişlerini sürdürdükleri alana dün sabah polis tarafından müdahale edildi. Eylemciler dağılmayınca polis biber gazıyla müdahalesini tekrarladı. Eylemcilere TMMOB Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan ve Şube Genel Sekreteri Tezcan Karakuş Candan da eşlik etti. Eylem yapılan alana girişler önce Ankara Büyükşehir Belediyesi görevlileri, daha sonra da çevik kuvvet ekipleri tarafından tutuldu. Bölgede çok sayıda polis ve TOMA bölgede bekletilirken, iş makineleri alana girerek çalışmaya başladı.

‘Ormanıma dokunma’

Türkiye Mimar Mühendisler Odası (TMMOB) üyelerinin ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar ile görüşmeye gittiği sırada yol yapım alanına giren eylemciler “Mahalleme, parkıma, ormanıma dokunma” ve “Otoyol yapma boşuna, yıkacağız başına” sloganları attı. Bu sırada polis eylemcilere ilk müdahalesini gerçekleştirdi. Kalkanlarla alandan çıkartılmak istenen eylemciler, biber gazı sıkılarak uzaklaştırdı. Olaylarda altısı öğrenci, 14 kişi gözaltına alındı. Görüşmenin ardından alana gelen TMMOB Ankara Şube Başkanı Hakkan, Rektör Acar’ın “Bu plan geçerli. Biz sadece ODTÜ’nün sınırlarını korumaya çalışıyoruz. Hukuki olarak bir dayanağı var bu planın. Biz bunu desteklemiyoruz ama sonuçta hukuksal olarak bir yerde duruyoruz” dediğini aktardı. Hakkan, “Biz ODTÜ’nün daha fazla sorumluluk almasını istiyoruz” dedi. Şube Genel Sekreteri Candan ise konuşmasında gözaşlarına hakim olamadı. Candan, Rektör ile görüşmeye gitmeden önce ağaçların durduğunu, ancak döndüklerinde ağaçların sökülmüş olduğunu gördüklerini belirterek, polis barikatını aşarak ağaçların yanına gitti. Eylemcilerin de Candan ile birlikte alana girmesi üzerine polis birinciden daha sert şekilde ikinci müdahaleyi yaptı.

CHP ’liler dozerin önünde

İkinci müdahalenin ardından CHP Milletvekilleri Aylin Nazlıaka, İlhan Cihaner, Hüseyin Aygün, Candan Yüceer ve Ali Demirçalı da eylem yerine giderek inşaat alanına girdi. Milletvekilleri iş makinelerinin önünde durarak yol yapım çalışmasının devam etmesini engelledi. Nazlıaka yol yapım sürecinde hukuksuz işlemler yapıldığını savunarak, “Personelin belediye personeli olduğu söyleniyor. Kimliklerini istediğimizde kimlik gösteremediler. Kimi işe bugün başladığını söyledi. Buraya AKP teşkilatından bazı kişileri getirip, çalıştırır gibi gösterdiklerine dair hiçbir şüphemiz kalmadı. Bu kadar yeşil düşmanı bir iktidar görmedim ben” dedi.
Nazlıaka, yol yapım alanını CHP’liler olarak hiç boş bırakmayacaklarını sözlerini ekledi.
Gözaltına alınanların akşam, ifadelerinin alınmasının ardından serbest bırakıldıkları öğrenildi. Gözaltılardan sonra yapılan müdahale sırasında eylemcilerden Aydın Akbağ’ın kafasına copla darbe aldığı belirtildi. Akbağ’ın Atatürk Hastanesi’ne kaldırıldığı ifade edildi.